İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 29 Şubat

29 Şubat

1515- Amasya’da Yeniçeri isyanı çıktı.

1832- Charles Darwin Brezilya’da Bahia yakınındaki cangıla gitti. 

1856- Kırım Savaşı’nda Rus ve Türk birlikleri arasındaki çatışmalar son buldu. 

1908- Hollandalı bilimciler katı helyum üretti. 

1916 – Güney Karolina’da fabrika ve madenlerde çalıştırılabilecek çocuk işçiler için en düşük yaş sınırı 12’den 14’e yükseltildi.

1932- Finlandiya’da faşist Lapua Hareketi’nin darbe girişimi başarısızlığa uğradı. 

1940- “Rüzgar Gibi Geçti” 8 Oscar kazandı. Hattie McDaniel “Rüzgar Gibi Geçti”deki performansıyla Oscar kazanan ilk siyah kadın oyuncu oldu.

1944- Endonezya Komünist Partisi’nin 5 lideri ölüm cezasına çarptırıldı. 

1948- Siyonist Stern örgütü Kahire-Hayfa trenine bombalı saldırı düzenledi. 27 İngiliz askeri öldü. 

1956- Pakistan’da İslam Cumhuriyeti kuruldu. 

1964- Cumhuriyet’teki makalede komünizm propagandası yapma iddiasıyla yargılanan Şadi Alkılıç ile Yazı İşleri Müdürü Kayhan Sağlamer beraat etti.

1968- Beatles müzik grubunun “Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band” albümü Grammy ödülünü aldı.

1972- Güney Kore Vietnam’dan 11 bin askerini geri çekti. 

1984 – Kamu tesislerin satılabilmesine olanak veren yasa kabul edildi.

– Yaklaşık 60.000 öğrenciyi kapsayan af tasarısı Mecliste benimsendi.

1988- Nazi belgeleri arasında BM eski Genel Sekreteri Avusturyalı diplomat Kurt Waldheim’ın II. Dünya Savaşı’nda toplama kamplarına insan göndermekle ilgili olduğuna ilişkin kanıtlar bulundu.

– Güney Afrikalı Desmond Tutu 100 din adamı ile birlikte Cape Town’da tutuklandı.

1996- Meclis Genel Kurulu’na girip dinleyici localarına oturan Hacettepe ve Gazi üniversitelerinden 11 öğrenci, üniversite harçlarına % 350’lere varan oranda yapılan zammı protesto için ”Paralı Eğitime Hayır” yazılı bir pankart açıp slogan attı ve gözaltına alındı.

İTÜ İşletme’de yaklaşık 100, Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde 50 öğrenci harçları protesto için “geceleri de okulu terk etmeme” kararı aldı.

İstanbul Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinden 400 kadar öğrenci “harçlarını yatırmadığından kaydı yapılmayan öğrencilerin kaydının yapılması” talebiyle geceyi okulda geçirdi. Öğlen dışardan gelenlerle ana kapıda buluşup kampüse dönen öğrenciler, Hukuk Anfisi’nde sabahladı.

2000- Avusturya’da koalisyon ortağı Özgürlükler Partisi’nin ırkçı lideri Jörg Haide parti genel başkanlığından istifa etti. Koalisyonu protesto eden AB ülkeleri istifayı takdik bir adım olarak niteledi.

2004- Haiti’de aylardır süren iç savaş sonucu Devlet Başkanı Jean Bertrand Aristide istifa etti ve sürgüne gitti. Anayasaya göre devlet başkanlığına yüksek mahkeme başyargıcı getirildi.

2011- Almanya’da Merkel ile buluşan Başbakan Erdoğan: ”NATO’nun ne işi var Libya’da? Bakın Türkiye olarak biz bunun karşısındayız, böyle bir şey konuşulamaz, böyle bir şey düşünülemez. Libya Libyalılarındır. Kimse kalkıp da o ülkedeki petrol kuyularının hesabını yapmasın.”

2012- Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda toplanan, aralarında Aytaç Arman, Tarık Akan, Müjdat Gezen, Edip Akbayram, Ferhan Şensoy’un da bulunduğu bir grup sanatçı “Demokrasiye, aydınlanmaya, doğaya, emeğe, sanata yönelik baskı ve saldırılara karşı”, “Sanatçılar Girişimi”ni kurdu.

Paylaşalım

Yorumlar kapatıldı.