İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Komünist Başkan’ kitabının gelirleri öğrencilere burs oluyor

BİRGÜN GAZETESİ:
Gazeteci Erdal Emre, kaleme aldığı ‘Komünist Başkan’ kitabının telif gelirlerini ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak kullanılmak üzere Onur Toplumsal Tarih ve Kültür Vakfı’na verdi.

Onur Toplumsal Tarih ve Kültür Vakfı’nın İstanbul’daki merkezinde Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun da katılımıyla düzenlenen etkinliğe yüzlerce kişi katıldı. Önce kahvaltıda bir araya gelen vakıf üyeleri ve dostları daha sonra Maçoğlu ve Emre’nin konuşmacı olduğu söyleşiyi dinledi.

Plaket takdiminin ardından Erdal Emre ve Fatih Mehmet Maçoğlu Komünist Başkan kitabını imzaladı.

Etkinliğe Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeleri de katılarak destek verdi.

Etkinlikte ilk sözü alan kitabın yazarı Gazeteci Erdal Emre, “Beş yıldır Ovacık’ta halkçı-devrimci yerel yönetim uygulamaları büyük başarı kazandı. Başkan Fatih Maçoğlu ve yoldaşları Tüm Türkiye’de ve dünyanın bir çok ülkesinde heyecanla takip ediliyor. Bu önemli çalışmaları kayda geçirip geleceğe bırakmak üzere bu kitabı kaleme aldık. Geçen Temmuz ayında yayınlanan kitabımız büyük ilgi gördü, görmeye devam ediyor” dedi.

Ovacık’taki halkçı-devrimci yerel yönetim çalışmalarının en önemli özelliklerinin birlikte üretmek, hakça paylaşmak, halkın ihtiyaçlarının karşılanması ve eğitime katkı olduğunun altını çizen Erdal Emre, bu anlayışa uygun olarak biz de kitabımızın telif gelirlerini öğrencilere burs olarak verilmek üzere Onur Vakfı ile paylaşıyoruz, şeklinde konuştu.

Kitabı yayınlayan Siyah Beyaz Yayınları’na da teşekkür eden Erdal Emre, “Doların artmasıyla Türkiye’de kağıt krizi çıktı. Bir çok yayınevi kitap basamaz hale geldi. Ancak Siyah-Beyaz Yayınları büyük bir fedakârlıkla kitabımızın tüm baskılarını yapıp, eksiksiz şekilde dağıttı” dedi.

Erdal Emre’nin ardından Fatih Mehmet Maçoğlu söz alarak Ovacık Belediye Başkanlığı dönemine ilişkin paylaşımlarda bulundu. Maçoğlu konuşmasında, gerçekleşen dönüşümün kolektif bir iradenin sonucu olduğunu belirtti. “Biz eksiklerimiz olduğunu bilerek daha iyi bir dünya olabileceğini göstermeye çalıştık” diyen Maçoğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Öncelikle burada olduğum için çok mutluyum. Biz devrimciler bulunduğumuz alanda birlikte iş yapabilmeyi, yönetebilmeyi, ittifak yapabilmeyi stratejik olarak görürüz. Taktik olarak görmeyiz. Bazı eksiklerimiz elbette vardı. Ama doğruyu aramak için yola çıkmıştık. Sizlerle, dostlarımızla beraber bunu başardık. Tecrübelerimiz ve kolektif aklımız bize tüm Dersim’e talip olma cesareti vermiş oldu. Ovacık’ta biz birlikte öğrendik. Koca bir dünyanın küçücük bir parçasını değiştiriyoruz.”

İttifak görüşmeleri üzerinden çıkan tartışmalara ilişkin de düşüncelerini paylaşan Maçoğlu, “Bu süreç içerisinde dostumuz olarak gördüğümüz kurumlarla görüşmeler yaptık. Kimi dostlarımızla ittifak da yapmış olduk. Ancak ittifak yapmama kararına vardığımız görüşmelerimiz de oldu. Ama olsun biz dostuz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Erdal Emre ve Siyah Beyaz Yayınları adına Sedat Kaplan kitabın telif gelirlerini Onur Toplumsal Tarih ve Kültür Vakfı Başkanı Kemal Yılmaz’a teslim ettiler. Kemal Yılmaz da katkılarından dolayı Vakıf adına  Erdal Emre’ye plaket sundu.

Fatih Mehmet Maçoğlu’nun plaketini ise Vakfın Kurucu üyesi Ahmet Cihan takdim etti.

Etkinliğin ardından Erdal Emre ve Fatih Mehmet Maçoğlu Komünist Başkan kitabını imzaladı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.