İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muzaffer Oruçoğlu’nun “Işıltılar ve Sanrılar” sergisi

Muzaffer Oruçoğlu’nun “Işıltılar ve Sanrılar” sergisi 29 Haziran – 8 Temmuz tarihlerinde Muğla’da gösterime sunuldu. Çalışmalarını Avustralya’da sürdüren Muzaffer Oruçoğlu, bu sergisinde renklerin ve ışıltıların diliyle konuşmayı sürdürüyor. Resmin yapımında kurala karşı çıkan ve yeni stilleri ve boya tekniklerini deneyen ressam, tiplemeleri çeşnilendiriyor, insanda gizlice gülümseyen emeği ironik dalgacı yanlarıyla sezdirmeden açığa vuruyor.

Sergideki tablolar, klasik ve yer yer de nayif biçimin, sürrealist esintilerle kırılıp derinleştirilmesinin bir denemesi gibi görünüyor. Anadolu’dan, Avrupa ve Avustralya’dan derilip devşirilen biçime ve çağrışıma dönüşen bir ışık ve buluş cümbüşü. Boyutlarından kurtulma ya da onu boşluğa doğru parçalama çabası. Yedi ülkede düzenlenen altmışa yakın kişisel serginin bir özeti

29 Haziran – 8 Temmuz

Kokteyl: 29 Haziran Cuma Saat: 18.00 Gökova-Akkaya’yı Sevenler Derneği

Yer: Akkaya Nail Çakırhan – Halet Çambel Kültür ve Sanat Evi

Nail Çakırhan sokak, Akkaya, Ula, Muğla

Muzaffer Oruçoğlu,18 Mart 1947’de, Kars’ta doğdu. İlkokulu Kars’ ta bitirdi. Kars Orta Okulu’nu da bitirdikten sonra, Öğretmen okulu sınavlarını kazanarak Rize Öğretmen okuluna, iki yıl sonra da İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu hazırlık Lisesine gitti. Bir yılsonra,Fen Fakültesi Matematik Astronomi bölümüne girdi. 67’de içlerinde İbrahim Kaypakkaya’nın da olduğu 9 arkadaşıyla birlikte, Amerikan 6. Filosuna karşı yayınladıkları bildiri gerekçesiyle Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’dan atıldı. 68 öğrenci hareketlerine katıldı. 1969’da Değirmen Köyündeki toprak işgaline katıldı ve tutuklanıp Silivri cezaevine konuldu.

1973’de İstanbul’da yakalandı ve ömür boyu hapse mahkum edildi. Tutsaklık yıllarını şiir ve roman yazarak geçirdi. 13 yıl tutsaklıktan  sonra askere alındı. Askerden 40 gün sonra, Mayıs 1986’da firar edip, Yunanistan’a kaçtı. Fransa’da iltica etti.Yeniden roman yazmaya ve resim yapmaya başladı. Politik ve edebiyat dergilerin de makaleleri yayınlandı. 1988’ de Avustralya’ya yerleşti. Bu kıtada ilkin iki yıllık resim ve heykel kolejini (Greensborough TAFE COLLEGE – NMIT) bitirdi. Daha sonra Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsüne (RMIT) bağlı, PUBLİC ART bölümünde üç yıl Resim ve Heykel eğitimi aldı.

Şimdiye kadar toplam 6 ülkede 60’a yakın kişisel resim sergisi açtı ve 30 kitabı yayımlandı.

Grizu 4 ciltlik romanına, 2011 yılı Abdullah Baştürk işçi edebiyat ödülü verildi.  Sancı Kültür Sanat Edebiyat Dergisinin danışma kurulunda ve makaleleri yayınlanıyor. Ayrıca Güncel Sanat Dergisinde de makaleleri yayınlanmaktadır. Halen Avusturalya’da yaşamaktadır.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.