İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 20 Temmuz

1402- Yıldırım Bayezid’ın komutasındaki Osmanlı ordusu, Ankara Meydan Muharebesi’nde Timur’un ordularına yenildi.
1881 – Amerika Birleşik Devletleri ordularına karşı savaşan son Yerli kabile şefi olan Sioux kabilesi lideri Oturan Boğa teslim oldu.
1891- Bulgaristan Sosyal Demokrat İşçi Partisi kuruldu.
1922- Mustafa Kemal’in Başkomutanlığı, süresiz olarak uzatıldı. Bu dördüncü ve son uzatma oldu.
1923- Zapata’nın bir dönem yol arkadaşı Meksika’lı devrimci general Pancho Villa suikast sonucu hayatını kaybetti
1926- Sovyet gizli servisi ÇEKA’nın kurucu başkanı, Bolşevik Parti MK ve Politbüro üyesi Feliks Dzerjinski hayata veda etti
1931- Mustafa Kemal “Köylü hepimizin velinimetidir” dedi.
1936- Boğazların Türkiye egemenliğine geçişini sağlayan Montreux Sözleşmesi imzalandı.
1944- Hitler’e başarısız bir suikast girişimi yapıldı.
1949 – İsrail ve Suriye, 19 ay süren savaşın ardından barış antlaşması imzaladı.
1951 – Ürdün Kralı I. Abdullah, Cuma namazı sırasında bir Filistinli tarafından öldürüldü.
– İstanbul’da şiddetli yağış 7 kişinin ölümüne, 1000 evin sular altında kalmasına, 2,5 milyon lira maddi zarara yol açtı.
1955- Polis Cumhuriyet Halk Partisi İsparta İl Kongresini dağıttı. Genel Sekreter Kasım Gülek kürsüden indirildi.
1961- Korgeneral Cemal Madanoğlu , “Senatör olmak için ihtilal yapmadık” dedi. Milli Birlik Komitesi, Madanoğlu’nun istifasını kabul etti.
1962- Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, “Ordu, kendi sahasına çekilme gayesi içinde” dedi.
1964 – Vietnam Savaşı: Vietkong askeri birlikleri Cai Be’ye saldırdı: 11 Güney Vietnam’lı askeri personel ile 30’u çocuk 40 sivili öldürdü.
1965 – Moskova’ya yaptığı ziyaretten dönen Başbakan Suat Hayri Ürgüplü, Sovyetler Birliği’nin Türkiye’ye ekonomik yardımda bulunacağını açıkladı.
1967- Ressam Fikret Mualla 64 yaşında Paris’te öldü.
1968- İstanbul’daki öğrenci örgütleri Beyazıt’ta “Amerika ve Emperyalizmi Protesto Mitingi” düzenledi. Mitingde Prof.İdris Küçükömer, Çetin Altan, Harun Karadeniz, Kazım Kolcuoğlu, Osman S.Arolat ve Fahri Aral birer konuşma yaptı.
1971- Anayasa Mahkemesi 1961 yılında kurulan Türkiye İşçi Partisi’ni (TİP) kapatma kararı aldı. Gerekçe: 1970’deki 4.Büyük Kongre’de “Doğuda Kürt halkının yaşadığı, hakim sınıfların baskı-terör-asimilasyon uyguladığı” vb. kararların alınması.
1972- 500 bininci işçi törenle Almanya’ya gönderildi.
1973 – Filistinli militanlar, Amsterdam’dan Japonya’ya giden Japon havayollarına ait bir yolcu uçağını kaçırarak Dubai’ye indirdiler.
1974- Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs’ta. Denizden Girne ve Larnaka sahillerine çıkartma yapılırken paraşüt birlikleri Girne ve Lefkoşe’ye indi. Bu sabah saat 7.00’den itibaren aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 14 ilde sıkı yönetim ilan edildi. Türk-İş harekat nedeniyle grevlerin durdurulduğunu açıkladı.
1976- İstanbul’da Cağaloğlu ve Beyoğlu’nda polislerce 24 kitapçıya yapılan polis baskınlarında 22 yayınevi sahibi-kitap satıcısı bir süre gözaltına alınıp bırakıldı, 2.100 adet kitaba “haklarında toplatma kararı var” gerekçesiyle el konuldu.
1977- Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ikinci Milliyetçi Cephe (MC) hükümeti konusunda anlaştı.
1978- Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ile Bülent Ecevit hükümeti arasında “toplumsal anlaşma” imzalandı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK bu anlaşmaya katılmadı, bu tür biçimsel anlaşmaların kağıt üzerinde kalmaya mahkum olduğunu açıkladı.
1979- Nikaragua’da Başkan Somoza’nın ardılı Urcuyo’nun da ülkeden kaçışının ardından Sandinista’lar başkent Managua’ya girmeye başladı.
– Nakliyat-İş Topkapı’daki tüm nakliye ambarlarında grev kararı aldı, NAKO grevi de sürüyor.
– İlerici Kadınlar Derneği’nin (İKD) kapatılmasına karşı sendika ve gençlik örgütlerinden kadınlar İzmir’den Ankara’ya doğru “İlerici Kadın Hareketi Durdurulamaz” yürüyüşü başlattı. Geceyi Aliağa’da geçiren kadınlar daha sonra Balıkesir’e doğru yürümeye devam etti.
1980 – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, üye ülkelerin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımamaları gerektiğine 14-0 oyla karar verdi.
– İstanbul Fikirtepe Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Türkçe öğretmeni TÖB-DER üyesi Süleyman Nuri Özer akşam Küçükyalı’daki evine gelen 2 ülkücünün silahlı saldırısında hayatını kaybetti.
1983- 2. Dünya Ermenileri Kongresi Lozan’da başladı.
1988- DEVA’da işten çıkarılan 5 işçinin işe iadesi ve yeni işçi çıkarılmaması için Petrol-İş üyesi işçilerin başlattığı direniş sürüyoŕ.
1989- Şırnak’ta 4 köyden 5 bin kişi “köy dışına çıkma yasağı”nı protesto için 1 haftadır Uludere karayolu kenarında yatıyor.
– Aralarında Turgut Kazan, TİP eski genel başkanı M.Ali Aybar’ın da bulunduğu İstanbul Barosu’na kayıtlı 100 kadar avukat Sağmalcılar Cezaevi’ne “üst aranmaksızın girme” girişiminde bulundu, cezaevi idaresi izin vermedi.
1990- İlhan Selçuk ve Prof.Ali Gitmez Cumhuriyet Gazetesi’ndeki makalelerinde “Cumhurbaşkanı Özal’a hakaret”ten ifade verdi.
1991- Yargıtay kararıyla açılan DİSK 11 yıl aradan sonra ilk yönetim kurulu toplantısını İstanbul’da yaptı.
– Temmuz memur maaş zammını yetersiz bulan 200 kadar Maliye çalışanı Cağaloğlu’nda alkışlı protesto yaptı.
– Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney 10 yıl aradan sonra Fransa’dan Türkiye’ye döndü.
1992- Tarabya’daki evinden ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Hasan Gülünay’ın, TKP/ ML- TİKKO operasyonu kapsamında Artvin Şavşat’ta gözaltında yaşamını yitiren Ali Ekber Atmaca’nın üzerinde kimliği çıktığı bildirildi. 22 Temmuz’da işyerini telefonla arayan ve TEM’de polis olduğunu söyleyen bir kişi Gülünay’ın gözaltına alındığını söylediği açıklandı.
– İstanbul Pendik Güzelyalı’da polisle girdiği silahlı çatışmada, TKP/ML militanı Emre Bilgin öldürüldü.
1993- Sağlık çalışanları İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da düşük memur zammını protesto etti.
1994- Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ile kamu çalışanları ve çeşitli demokratik örgütlerin oluşturduğu platformun öncülük ettiği “İş durdurma eylemi” bütün yurtta binlerce işçi ve memurun katılımıyla yapıldı. Eylemde memura yapılması düşünülen 220 bin liralık komik zam protesto edildi. Başta Zonguldak’taki 25 bin maden işçisi olmak üzere tüm illerde ve bazı ilçelerdeki eylemlerde hükümet istifaya çağırıldı. Polis, Başbakan Çiller’in “Cop kullanılmaması” talimatına genelde uydu. İstanbul’da Aksaray ve Kartal’daki yürüyüşler olaysız biterken Cevizli ve Gülsuyu’nda polis müdahale etti.
– Dersim Nazımiye Kıl Köyü karakolunu basan TİKKO mensuplarından Ali Doğan (1972- Dersim) ve Sevim Aytekin (1973- Dersim) öldürüldü.
1995- TKP/ML- TMLGB Elazığ İl sorumlusu olduğu açıklanan Sinan Demirbaş’ın (1971- Ovacık), yoklama kaçağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak götürüldüğü 1800 Evler Polis Karakolu’nda yaşamını yitirdiği bildirildi.
– Marksist iktisat kuramcısı, Troçkist hareketin ve 4.Enternasyonal’ın etkin ismi Ernest Mandel hayata veda etti.
– İşe iadeleri için 67 gündür direnen Eminönü Belediyesi işçilerinden 4’ü ile Genel-İş 7 no’lu Şube Başkanı Erol Ekici ve Şube Mali Sekreteri Sami Yiğit açlık grevine başladı.
1996 – İspanya: ETA bir havaalanına bomba attı; 35 kişi öldü.
– Cezaevlerinde 63.gününe giren ölüm oruçlarında tutuklu-hükümlüler tek başlarına hareket edemez duruma geldi. Ankara’da ÖDP’de toplanıp DYP Kongresi’nin de yapıldığı Yüksel Caddesi’ne yürüyen 150 ölüm tutuklu-hükümlü yakınından 134’ü dövülerek gözaltına alındı.
1997- Antalya’da 16 saat süren orman yangınında 222 bin ağaç yandı.
– Avrupa Birliği’nin Rum kesimiyle tam üyelik görüşmelerine karşılık Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında ortak savunma doktrini oluşturulacağı yönünde ortak deklarasyon yayımlandı.
1999- SES/Aksaray Şb. ile TÜMTİS üyeleri Sosyal Güvenlik ve Uluslararası Tahkim yasa tasarılarını protesto etti.
2000- ÇYDD’nin nükleer santrallara karşı topladığı 73 bin imza Başbakanlığa gönderildi.
– İstanbul Üniversitesi öğrencileri Merkez Kampüs’te YÖK’ü protesto etti.
2001 – Londra Borsası halka açıldı.
– İtalya/Cenova’daki G-8 Zirvesi protestolarının ilk gününde bir jipe yangın tüpü fırlatan bir genç, jandarmanın araç içinden açtığı ateşle başından vurularak hayatını kaybetti.
– ÖDP’nin düzenlediği “Toprağına, suyuna, yarınına sahip çık” yürüyüşü Tekirdağ/Saray’da başladı, Edirne/Çiftlikköy’de sona erecek.
– “Sosyal Ekolojist Dönüşüm Grubu” üyesi 50 kişi G-8 Zirvesi’ne karşı yaptıkları “Nuh II ” gemisiyle Galatasaray’dan Odakule’ye yürüdü.
2005- DİSK/ Nakliyat-İş’e üye oldukları için Coca-Cola dağıtımcısı Trakya Nakliyat’tan atılan 110 işçi Coca-Cola Dudullu’yu işgal etti.
2006- Irak Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan Halkının büyük bir bölümünün dininin İslam olduğunu söyledi.
2007- İsrail, Gazze Şeridi’nin Hamas’ın eline geçmesinin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ı desteklemek amacıyla cezaevindeki FHKC liderlerinden Abdülrahim Malluh’un da yer aldığı 255 El Fetih yanlısı tutukluyu serbest bıraktı.
2008- Elektrik, su ve doğalgaz zamları, Okmeydanı’nda Temel Haklar Derneği üyelerince düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.
– İstanbul Halkevi üyeleri, Ergenekon soruşturma sürecini protesto için Beyoğlu’ndaki Halkevi binasından G.Saray’a yürüdü.
2009 – 2. Ergenekon davasında emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un da aralarında bulunduğu 56 sanığın yargılanmasına başlandı. Kayıp yakınları ve İHD üyeleri sanıkların kayıplar ve faili meçhul cinayetlerle ilgili de yargılanmasını istedi.
2010- DİSK Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in öldürülmesine ilişkin dava yeniden başladı. Yargıtay’ın sanık Ünal Osmanağaoğlu hakkındaki beraat kararını bozmasının ardından başlayan dava 1 Aralık 2010’da zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü.
2011- Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde işine son verildiği için Hastane bahçesinde 8 gündür tek başına direnen Dev Sağlık-İş üyesi Güllü Hanoğlu’na destek için Dev Sağlık-İş’ten bir grup 24 saatlik nöbete başladı.
2012- ABD’nin Colorado eyaletinde ”Batman” filminin galasında silahlı bir saldırganın seyircilerin üzerine ateş açması sonucu 12 kişi öldü, 58 kişi yaralandı.
2013- Direnişte tanışan çiftin Gezi Parkı’nda düğün yapma çağrısına gelenler tazyikli su, gaz ve plastik mermi ile dağıtıldı.
– Cevizli Tekel Fabrikası arazisinin İstanbul Şehir Üniversitesi’ne 49 yıllığına tahsisi protesto edildi.
2015- Suruç Katliamı: Şanlıurfa/Suruç’ta Kobani’ye yardım götürmek üzere toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin Belediye’ye ait Amara Kültür Merkezi’ndeki basın açıklamasında bir IŞİD’linin bombalı intihar saldırısı: 34 ölü, 104 yaralı.
2016- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra MGK kararlarını açıkladı. Tüm ülkede 3 aylığına OHAL ilan edildi.
– Milli Savunma Bakanlığınca askeri yargıda görevli tüm askeri hakimler hakkında soruşturma başlatıldı,bu kapsamda 262 askeri hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.