İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 24 Ağustos

79- Pompei,  Stabiae ve Herculaneum şehirlerini yok eden Güney İtalya’daki Vezüv yanardağı patladı. Pompei, Vezüv yanardağının lavları altında kaldı; 20 bin kişi öldü. 

1349- Mainz’da 6000 yahudi, veba’dan sorumlu tutularak öldürüldü.

1516- Yavuz Sultan Selim komutasındaki Osmanlı Ordusu, Mercidabık’ta Memlük ordusunu yendi.

1523- Kanuni Sultan Süleyman döneminde Rodos Adası savaş yapılmadan anlaşma ile Osmanlı topraklarına katıldı.

1572- Fransa’da katolikler, Catherine de Medici ve Katolik Fransız Mahkemesi emriyle, silahsız ve savunmasız protestanlara saldırarak onbinlercesini öldürdüler. Olaylar Paris civarında başladı, daha sonra diğer şehirlere de sıçradı. Bu katliam, sonradan St.Bartholomew Günü Katliamı olarak adlandırılacaktı.

1574- Kılıç Ali Paşa komutasındaki Osmanlı donanması 6 ay devam eden sefer sonunda Tunus’u ikinci defa fethetti. Bu tarihten sonra Tunus 307 yıl Osmanlı yönetiminde kaldı.

1651- İstanbul’da halk ve esnaf ayaklanması oldu.

1814- İngiliz birlikleri Washington, D.C.’yi işgal etti, White House ve pek çok başka binayı ateşe verdi.

1851- Osmanlı Hükümeti, Palmer ve Goldschmid şirketlerinden borç para aldı.

1858- Richmond-Virginia’da 90 zenci, eğitim almak suçuyla tutuklandı.

1875- Matthew Webb, Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk kişi oldu.

1886- İstanbul’da haftalık Mizan dergisi yayınlanmaya başladı.

1889- Arjantinli yazar Jorge Luis Borges doğdu.

1891- Thomas Edison, hareketli çekim yapan kameranın patentini aldı.

1909- Panama Kanalı’nın ilk betonları dökülmeye başlandı.

1912- Alaska, ABD topraklarına dahil oldu.

1920 – 2. Milli Aşireti Ayaklanması çıktı.

1923- Lozan Antlaşması gereğince İstanbul’un boşaltılma süreci başladı.

1925- Mustafa Kemal  “Bir Türk dünyaya bedeldir” dedi.

1929 – Türkiye ve İran dostluk antlaşması imzaladı.

– Filistinli devlet adamı Yaser Arafat doğdu.

1930- Sovyetler Birliği ile Fransa saldırmazlık paktı imzalandı.

1932- Amelia Earhart, ABD’yi baştan başa ve durmaksızın (Los Angeles’tan Newark’a) uçan ilk kadın oldu.

1938- Murgul Bakır İşletmesi Etibank tarafından satın alındı.

1939- Nazi-Sovyet Paktı: Adolf Hitler ve Joseph Stalin arasında imzalandı.

1945- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Devletler Genel Hukuku” kürsüsü doçenti Mehmet Ali Aybar, Vatan Gazetesi’nde CHP iktidarını sert eleştirdiği “Kağıt Üstünde Demokrasi” başlıklı bir yazı dizisine başladı. 1946 yılı başlarında Aybar’ın üniversitedeki görevine son verildi.

1947 – Brezilyalı yazar Paulo Coelho doğdu.

1949- Kuzey Atlantik Paktı Antlaşması (NATO) yürürlüğe girdi.

1953- ABD başkanı Eisenhower, “Türkiye fevkalade savaş kabiliyeti ile hür dünyanın vazgeçemeyeceği güçlü bir ülkedir” dedi.

1954- Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Dwight Eisenhower, Komünist Parti’yi yasadışı ilan etti.

1958- Bursa’da yangın. Kapalıçarşı’da 1130 işyeri yandı.

1961- Devlet Başkanı ve Başbakan Cemal Gürsel “İslam dini Arap dilinin esaretinden kurtulmalı” dedi.

1963- Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu yürürlüğe girdi.

1964- Türkiye’de yaşayan 12 bin Yunan uyrukludan 6 bininin Türkiye’den ayrıldığı açıklandı.

1969- 50 bin işçi Ankara’da miting yaptı. Türk-İş tarafından düzenlenen mitingde, hükümet ve parlamento protesto edildi.

-Metin Oktay jübile maçıyla futbolu bıraktı. Maçta, Galatasaray ile Fenerbahçe 1-1 berabere kaldı.

1970- 18 şeker fabrikasında 21 bin işçi grevde.

1972- Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) davasında Fakir Baykurt ve 30 yönetici hakkında 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

1974- SSK, Konut Kredi Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle kurumun kendisinin veya kooperatiflerin yaptırmakta olduğu konutlar için müteahhit firmalara yüzde 30 oranında fiyat farkı ödenmesini kabul etti.

1975- Zonguldak’da 10 bin maden işçisi, ikramiyelerinin ikinci taksiti ve yıllık izin ücretlerinin ödenmeyişini protesto amacıyla ocaklara inmedi.
İstanbul Alibeyköy’deki Sungurlar Fabrikası’nda işçiler 6 Ağustos 1975’de direnişe geçmişlerdi. Jandarma direnen 400 işçiye müdahale etti ve fabrikadan çıkardı.

1978- Atatürk Öğrenci Sitesi Müdürü ve DİSK/ OLEYİS üyesi Avukat Devrim Çelenk Beyazıt’ta öldürüldü. Bir süre DİSK/Turizm-İş avukatlığını da yapan Devrim Çelenk, Öğrenci Sitesi’nde etkin olmak isteyen “ükücüler” tarafından tehdit edilmekteydi. DİSK ve OLEYİS üyesi binlerce işçi, Çelenk’in cenazesini büyük bir protesto gösterisine dönüştürdü.

– Giresun Tirebolu’da TÖB-DER üyesi Ali Topal (1948- Giresun/ Tirebolu), önünü kesen Ülkü Ocakları mensubu Emin Türker ve Ali İbrahimoğlu ile çıkan kavgada Emin Türker tarafından silahla vurularak öldürüldü.

– Nikaragua’da Milletvekili ve bakanları rehin alan Sandinist gerillalar, karşılığında hapisteki 83 Sandinist hükümlüyü alıp Panama’ya gitti.

1980- 215 işyerinde -50 bini DİSK’li- 57 bin işçi grevde. Grevdeki işyerlerinin 188’inde DİSK, 15’inde Türk-İş, 3’ünde MİSK örgütlü.

1981- İngiltere’de yayımlanan Euromoney dergisi Başbakan Yardımcısı Turgut Özal’ı “Yılın Ekonomi Bakanı” seçti.

1983- Doğru Yol Partisi, DYP, ve Sosyal Demokrasi Partisi, SODEP Milli Güvenlik Konseyi vetoları nedeniyle gerekli işlemleri tamamlayamadı. 6 Kasımda yapılacak seçimlere katılamıyor.

-Nokta Dergisi kapatıldı.

1984- İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Emil Galip Sandalcı “Tek tip elbise sorunu, göreceli bir sükuna kavuşmuş olan cezaevlerini yeniden karıştıracak bir provokasyon niteliğindedir” dedi.

1984- ABD Başkanı Ronald Reagan: “Üç buçuk yıllık başkanlığım süresince komünistlere bir santim toprak kaptırmadım.”

1987- Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi halkı 24 gündür grevde olan DMO işçilerinin her Pazar öğle yemeklerini karşılıyor.

– Irkçı G.Afrika Cumhuriyeti’nde 340 bin siyahın madenlerdeki grevi 17.gününe girdi. Bir altın madeninde 7 bin işçi atıldı.

1988- 7 yıldır süren Fatsa Devrimci Yol davasında 8 idam, 14 müebbet, 313  1-20 yıl arası hapis cezası ve 434 beraat çıktı.

1989- Helsinki İzleme Komitesi’nin Ağustos raporu: “Siyasi tutuklular için karakollarda işkence, cezaevlerinde dayak/kötü muamele yaygın.”

1990- İstanbul Hilton’da 619 işçiden 200’ü greve katılırken kat hizmetleri, ön büro, bagaj çalışanları ve garsonlar çalışıyor.

1991- SSCB Devlet Başkanı Gorbaçov, Komünist Partisi’nin feshedilmesini istedi ve parti genel sekreterliğinden istifa etti; Bakanlar Kurulu’nun yerine 4 kişilik Komite kurdu. Gorbaçov 2 genelgeyle SBKP’nin mülklerinin yerel yönetim konseylerine devrini ve tüm devlet organlarındaki KP hücrelerinin dağıtılmasını istedi. Ekim Devrimi’nden bu yana çıkan Pravda bugün ilk kez çıkmadı. Rusya Federasyonu Başkanı B.Yeltsin SBKP ve KGB arşivlerine el konulduğunu bildirdi. Aynı gün, Estonya, Letonya ve Ukrayna bağımsızlığını ilan etti. Sovyetler Birliğinin dağılma süreci başladı. Estonya’da KP faaliyetleri yasaklandı.

– İstinye Tersanesi çevre kirliliğine yol açtığı ve bölgenin turizm açısından gelişmesine engel olduğu gerekçesiyle kapatıldı.

1992- “PKK saldırısı” gerekçesiyle 5 gün sonra 40 saat boyunca yeniden bombalanan Şırnak’ı halk terk etmeye başladı.

– Talim Terbiye Kurulu, ilk ve ortaokul kütüphaneleri için alınacak 1.629 kitaptan 132’sini “tavsiye etmedi”. Talim Terbiye Kurulu’nun okullara girmesini sakıncalı bulduğu kitaplar arasında Yaşar Kemal, Kemal Tahir, Orhan Kemal, Halikarnas Balıkçısı, Haldun Taner, Gorki, Balzac, Hemingway ve Steinbeck gibi yazarların yapıtları da var.

-Grevleri ertelenip toplu sözleşmeleri Yüksek Hakem Kurulu’nca sonuçlandırılan 7 bin İETT işçisi Başbakan Demirel ve Başbakan Yardımcısı İnönü’ye Büyük Postane’den telgraf çekti. 

1993- Keşmir’de Müslümanlarla Hindular arasında çıkan çatışmada 20 müslüman öldü.

1994- PKK saldırıları gerekçe gösterilerek tahrip edilen Lice, bir kez daha tahrip edildi: 1 ölü, 20 yaralı, yakılan 108 ev.

1995- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, 15 Ağustos 1984’den 23 Ağustos 1995’e kadar 10.020 PKK militanının öldürüldüğünü, 3467 PKK militanının yakalandığını açıkladı.

– “Bosna İçin İnsanlık Girişimi” adıyla 74 aydın, sanatçı, gazeteci Saraybosna’ya gitti.

1996- Eylemlerinin 67. haftasında Cumartesi Anneleri kendilerine “yasadışı” diyen İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu’nu kınadı.

– Diyarbakır’da yayın yapan Can TV’yi güvenlik kuvvetleri bastı. Polisler “Kürt Sorunu” konulu canlı yayına katılan 4 kişi ile sunucuyu gözaltına aldılar.

– Galatasaray Real Madrid’i 2-1 yenerek Süper Kupa’yı kazandı.

1999- MHP’li Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un dış ülkelerden gelen deprem yardımına olumsuz tavrı faks ve e-mail zinciriyle protesto edildi. 

– Bayındırlık Bakanlığı’nca hazırlanan imar yasa taslağında mimar-mühendis odaları dışlanırken yapı denetimi özelleştiriliyor.

2000- Bakanlar Kurulu İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyesinde başlayan temizlik işçileri grevini sağlık tehlikesi nedeniyle 2 ay süreyle erteledi.

2001- Balıkesir, Edremit’te gözaltına alınan lise öğrencisi 16 yaşındaki Özgür Ünal, nezarette ölü bulundu. Balıkesir Emniyet Müdürü Kemal İskender, Özgür Ünal’ın kendisini kalorifer borusuna astığını açıkladı. Kemal İskender, “Manisa Davası” olarak bilinen 16 gence işkence yapılması olayı sırasında Manisa Emniyet Müdürüydü.

2002- Devlet eski Bakanı Kemal Derviş ile ilişkileri tartışılan ve Başbakan Bülent Ecevit’in azledeceği belirtilen Devlet Bakanı Fikret Ünlü, bakanlık görevinden ve DSP’den istifa etti.

Bolu’da sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan ve bunu protesto etmek için 145 gündür davul çalıp eylem yapan – 7 işçi Cumhuriyet Savcılığı’nca “çevrenin huzurunu ve rahatını bozdukları” gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. 

2003- Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın oğlu ile kızının Çeşme-İtalya arasında Denizcilik Bankası feribotunu işlettiği, feribotun Yıldırım’ın -Milletvekili olmadan önce- irtibatlı olduğu Santour şirketi aracılığıyla Özelleştirme İdaresi’nden bedelsiz kiralandığı ortaya çıktı.

– İsrail Hükümeti, Filistin Yönetimi’nin yeni ateşkes önerisini reddetti.

2004- Moskova’dan kalkan iki Rus uçağı aynı anda düştü; 89 kişi öldü. Çeçen eylemcilerin yaptığı sanılıyor.

2006- Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapılan gökbilimciler Kongresi’nde 2 bin 500 uzman Pluton’un gezegen statüsünden çıkarılmasına karar verdi. Pluton 76 yıldır en küçük gezegen olarak biliniyordu.

– ABD’nin Guantanama Üssü’nde terör zanlısı olduğu gerekçesiyle dört yıldır esir tutulan 24 yaşındaki Murat Kurnaz delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

2007- Kainatın doğumuna ilişkin fizik kuramı olan ”Büyük Patlama” fikrini geliştiren fizikçilerden Amerikalı Ralph Alpher 86 yaşında öldü.

2012- Galatasaray’ın eski futbolcusu “Sol açık” Metin Kurt (64) hayata veda etti. 

– Yargıtay, “molotof kokteyli silahtır” kararını onadı.

2013- 8 Temmuz 2013’de İstiklal Caddesi’nde başına gaz kapsülü atılan Mustafa Ali Tonbul’un başından alınıp daha hızlı iyileşmesi için karnına dikilen kemik, 20 gün sonra yerine dikilecek.
“Halkın Mühendis ve Mimarları” iktidarın TMMOB’a yönelik saldırısına karşı ve Gezi Direnişi’ne destek için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşlerinin 8.gününü Berkin Elvan’a adadı.

2016- TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinine yönelik “Fırat Kalkanı” askeri harekatı başlatıldı.

– İtalya’da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Perugia kenti olan depremde 292 kişi hayatını kaybetti.

2017- FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme” gibi suçlardan gözaltına alındı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.