İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 30 Aralık

1517- Osmanlı Orduları Kudüs’e girdi.

1898- Gülhane Askeri Tıp Akademisi, ‘Gülhane Şeririyat Hastanesi’ adıyla, sade bir törenle hizmete açıldı.

1903- Chicago’da (ABD) bir tiyatroda çıkan yangında 600 kişi öldü.

1911- Çin Halk Cumhuriyeti’nin seçimle işbaşına gelen ilk başkanı Sun Yat-Sen görevine başladı.

1916- Rusya’da çarlık ailesini etkisi altına alan, Sibirya’lı büyücü Grigori Yefimoviç Rasputin soylular tarafından öldürüldü.

1918- Almanya Komünist Partisi kuruldu. Almanya’da Kasım’da başlayan ayaklanmaların ardından Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg önderliğindeki “Spartakistler Birliği”, Almanya Komünist Partisi (KPD) ismiyle partileşti.

1922- Vladimir İlyiç Lenin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin kurulduğunu açıkladı. 10.Tüm Rusya Sovyetleri Kongresi’nde Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Transkafkasya delegeleri Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ni kurdu. 

1946- Demokrat Parti’yi komünistlikle suçlayan Yozgat Valisi Sadri Aka mahkûm oldu. 

1947- Romanya’da 1946 seçimlerinden zaferle çıkan komünist ağırlıklı hükümet Kral Mihai’yi (26) tahttan indirdi.

1948- Cahide Sonku, İstanbul Şehir Tiyatrosu’ndan ayrıldı. 

1950- Türk Barışseverler Cemiyeti’nden Behice Boran ve Adnan Cemgil dahil 7 kişi Kore’ye asker gönderilmesine karşı bildiri dağıtıp Meclis ve BB Menderes’e mektup göndermekten 3 yıl 9’ar ay hapse mahkum edildi. 2 celse evvel tahliye edilmiş olan sanıklar tekrar tutuklandı.

1958- Küba’da Camilo Cienfuegos komutasındaki gerillalar Yaguajay kasabasını ele geçirdi . Santa Clara’yı kuşatıp 29 Aralık’ta şehre sızan Che komutasındaki gerillalara karşı Batista ordusuna destek için gönderilen tıka basa silah, cephane ve asker dolu zırhlı tren raydan çıkarılarak molotof kokteyllerle saldırıldı ve askerler esir alındı.

1960- Uluslararası Para Fonu, IMF ve Avrupa İktisadi İşbirliği Teşkilatı Türkiye’ye kredi vermeyi kabul etti. 

1966- Cumhuriyet Halk partisi genel Başkanı İsmet İnönü, “Devletçilik solculuktur diyorlar, öyle ise evet solcuyum. Halkçıyım, halkçılık solculuksa evet öyleyim. Onun için, ortanın solu meselesi kendimizi anlatmak kadar savunmak meselesidir” dedi. 

1972- Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon, “Hanoi’nin bombalanmasını durdurun” emrini verdi.

– Yargıtay, Çetin Altan’ın Akşam Gazetesi’nde yayınlanan “Sovyet İhtilalinin 50.Yılı” başlıklı yazısından aldığı 1.5 yıl hapis ve 4 ay sürgün cezalarını onayladı.

1975- SSK’deki direnişe katılan 1248 kişi işten çıkarıldı.

1977- İkinci Boğaziçi Köprüsü (Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) 104 milyon liraya ihale edildi.

1979- İstanbul Yeşilköy Havaalanı’nda ard arda iki bomba patladı. Havaalanı’nda büyük hasar meydana geldi.

1980- Yıllık enflasyon açıklandı: Yüzde 106.

1981- DİSK duruşmasında mahkeme heyeti ile tartışan İçişleri eski Bakanı Av.Hasan Fehmi Güneş ve Av.Turgut Kazan salondan çıkarıldı. 46 sanığın savunmasını üstlenen 23 avukat da, savunma hakkının engellendiğine dair dilekçeleri mahkeme heyetince okunmayınca salonu terketti.

– Ali Özgentürk “DİSK’in eğitim çalışmalarına yardım ettiği” iddiasıyla Sıkıyönetim Komutanlığı’nca tutuklandı. Özgentürk’ün montaj çalışmalarını yaparken gözaltına alınması üzerine yarım kalan son filmi “At” Cannes, Berlin ve Hong Kong film festivallerine çağrılmıştı.

1985- Roma ve Viyana havaalanlarındaki İsrail havayolları bürolarına Arap militanlarca ateş açıldı; 12 kişi öldü, 100’ün üstünde insan yaralandı.

1986- Şair Can Yücel’in ‘Traşsız heykeltraş’ dediği İlhan Koman 65 yaşındayken İsveç’in başkenti Stockholm’de hayatını kaybetti.

1987- Papa suikastıyla ilgili ikinci davaya adı karışan ülkücü Samet Aslan’ın, tutuklu bulunduğu Ağrı Cezaevi’nde intihar ettiği açıklandı.

1988- Müdür tarafından arkadaşları önünde teşhir edilip polise ihbar edilen, işkence gören İzmir/Karataş Lisesi öğrencisi M.Ç.’nin 8 yaşındayken “Almanya’da uyum sorunu yaşamasın” diye ailesiyle birlikte Türkiye’ye geldiği öğrenildi (Cumhuriyet’te Ümit Otan’ın söyleşisi).

1990- Türkiye İnsan Hakları Vakfı kuruldu.

– ANAP’lı Devlet Bakanı Keçeciler ve OHAL Bölge Valiliği, TPAO ve TÜPRAŞ’ta 3 Ocak 1991’de”işe gitmeme”eylemine katılacak işçilerin atılmaları talimatını verdi. Zonguldak’ta 1 aydır grevde olan kömür işçileri Başbakan Akbulut, bakanlar ve ANAP Milletvekillerine kartpostal gönderdi.

– Nur Sürer (Cumhuriyet röportajı): ”MHP Davası’nda yargılanan birini ANAP hükümetinde Kültür Bakanı yaptılar. Böyle birinden ne beklenir.”

– Arnavutluk Emek Partisi yönetimi yeni anayasa taslağını açıkladı: özel mülkiyet ve yabancı sermaye yatırımları serbest bırakılıyor, din özgürlüğü ve seyahat serbestliği getiriliyor.

1992- Sarıgazi Mehmetçik Lisesi’nde öğrencilere zorla dua ezberletme vb. baskılar yapıldığını öne süren aileler SHP İlçe Binası’nda basın toplantısı yaptı.

1993- İsrail ile Vatikan, birbirlerini karşılıklı olarak tanıma kararı aldı.

1994- Taksim’de The Marmara Oteli’nin girişindeki Cafe Marmara’da bomba patladı; Sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan’ın ablası arkeolog Yasemin Cebenoyan öldü; yazar, sinema eleştirmeni Onat Kutlar ağır yaralandı ancak o da 11 Ocak 1995’te yaşamını yitirdi.

1995- İlk kez 27 Mayıs 1995’de oturma eylemlerine başlayan Cumartesi Anneleri, 31 haftadır sürdürdükleri eylemlerine kayıplar bulunana kadar 1996 yılında da her hafta devam edeceklerini açıkladılar.

1997- Cezayir’de silahlı kişiler dört köyde katliam yaptı, 412 kişiyi öldürdüler.

– RP’li Kartal Belediyesi’nin temizlik işlerini yürüten Albayrak Turizm’de 205 gündür direnen işçiler greve başladı.

– Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki solcu öğrencileri tehdit ettikleri için okuldan çıkarılan ülkücüler, maskeli 40 kişilik grupla gece Altunizade Öğrenci Yurdu’nu demir çubuk ve sopalarla bastı, 108 no’lu odaya girip 6 öğrenciyi yaraladı ve tüm mefruşatı parçaladı.

1999- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, idama mahkum edilen  Abdullah Öcalan’ın karar düzeltme istemini reddetti. Davada, iç hukuk yollarının tamamlanmasıyla, dosya Adalet Bakanlığına gönderildi.

– Asgari ücret ilan edildi: Brüt 109 milyon 800 bin lira, net 80 milyon 682 bin lira.

2000- Kolombiya’da Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri (FARC) ile barış görüşmeleri yürüten Meclis Komisyonu Başkanı Diego Turbay ve beraberindeki beş kişi başlarına kurşun sıkarak öldürüldü. Turbay’ın kardeşi Rodrigo da dört yıl önce FARC tarafından kaçırılarak öldürülmüştü.

– İHD, KESK, TMMOB, Halkevleri, ÖDP, DBP, HADEP, EMEP üyeleri ve mahpus yakınları, F tipi cezaevleri inşasında ısrar ve Hayata Dönüş operasyonlarından dolayı Başbakan Ecevit’i Sirkeci Büyük Postane’den gönderdikleri bayram ve yeni yıl kartıyla protesto etti.

2001- Sosyalist İsrailliler ve İsrail vatandaşı Araplardan oluşan Taayuş adlı örgütün 250 üyesi, Kudüs yakınlarındaki Beyt Umar kasabasında yaşayan Filistinlilere 75 araba ve iki kamyondan oluşan bir konvoyla yiyecek getirdi. Uluslararası Dayanışma Hareketi adlı grup da Ramallah kenti yakınındaki İsrail güvenlik noktasında protesto gösterisi yaptı.

2002- Irak’ta Savaşa Hayır Koordinasyonu bileşenleri Greenpeace’in Kuruçeşme’deki gemisinde basın toplantısı yaptı. ABD’nin Irak’a ve uluslararası hukuka saygı göstermesi istenen bir metni Memet Ali Alabora okudu.

– Türkmenistan Devlet Başkanı Sefermurat Türkmenbaşı’na 25 Kasım’daki suikast girişimi ile ilgili tutuklanan eski Dışişleri Bakanı Boris Şıhmuradov ömürboyu hapis cezasına çarptırıldı.

– Cezaevinde bulunan Fadıl Akgündüz hakkında SPK mevzuatına aykırı işlemden dolayı verilen 2 yıl hapis ve para cezası kararı Yargıtay’ca onandı. Akgündüz’ün yenilenecek Siirt seçimlerinde milletvekili adayı olma ve tekrar seçilerek dokunulmazlık kazanma imkanı kalmadı.

2003-Yüksek Seçim Kurulu, Sosyaldemokrat Halk Partisi’nin (SHP) marttaki yerel seçimlere katılamayacağına karar verdi. Birkaç gün önce ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı “seçimlere girme yeterliliği var” kararı vermişti. 

2004- Arjantin Buones Aires kentinde bir diskotekte çıkan yangında en az 175 genç öldü, 410 yaralı var. 

2005- İç savaştan kaçarak Mısır’a sığınan 3 bin Sudanlının kaldığı mülteci kampına 4 bin Mısır polisi baskın yaptı. Üçü çocuk 20 Sudanlı öldü. Mısırlı yetkililer, ülkelerine sığınmış 2 milyonu aşkın Sudanlıyla başedecek ekonomik güçte olmadıklarını söyledi. BM Mülteciler Yüksek Komiseri, “Baskının haklı gerekçesi olamaz. Bu korkunç bir trajedi” dedi.

2006- Irak’ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin yerel saatle 04;45’te asılarak idam edildi. Son sözleri; “Allah büyüktür. Halk muzaffer olacak. Filistin Arap’tır” oldu. Şiilerle Kürtler idamı kutlarken, Sünniler yas tuttu. 

– İspanya’da Madrid Barajas Havaalanına bomba yüklü kamyonetle düzenlenen saldırıda iki kişi öldü, 19 kişi yaralandı. Saldırıyı ETA üstlendi. Başbakan Jose Luis Rodriquez Zapatero, “ETA ile diyaloğu geliştirmeye yönelik tüm girişimler askıya alındı. Bu saldırı ateşkesle bağdaşmıyor” dedi.

2009- 17.güne giren direnişlerinde TEKEL işçilerini TGS, CHP, Emekli-Sen üyeleri ile lise ve üniversiteliler ziyaret etti. Türk-İş Başkanlar Kurulu 15 ve 22 Ocak tarihlerinde “çalışmama hakkı kullanılarak AKP İl binaları önünde kitlesel eylem yapma” kararı aldı. DİSK, her hafta Çarşamba günü 1 saat süreyle gerçekleştireceği “demokrasi ve sendikal haklar” eylemine Taksim Gezi Parkı’nda başladı.

2010- İstanbul Üniversitesi’nde polise sınırsız arama yetkisi verilmesi protesto edildi

2011- DİSK üyeleri, cezaevlerindeki sendikacı, gazeteci ve akademisyenler için Şişli Postanesi’nden yeniyıl kartı gönderdi.

2013- Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarının AKP iktidarınca engellenmesi İstanbul, Eskişehir, Samsun, Bolu ve Niksar’da protesto edildi.

– Mısır’da Ramses Meydanı’nda darbe karşıtı eylemlere katılan 138 kişi, ikişer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2015- Asgari ücret belli oldu. Yeni yıldan itibaren asgari ücret 1300 lira oldu.

2016- YSK Başkanı Sadi Güven, eski CHP Milletvekili Umut Oran’ın Bilgi Edinme Yasası kapsamında YSK’ya sorduğu sorulara cevap verdi: “Aralarında 3 YSK üyesinin de bulunduğu 298 hakim ve zabıt katibi, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı.”

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.