İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 9 Mayıs

1485- Davutpaşa Lisesi, dönemin sadrazamı Davut Paşa tarafından ‘Mekteb-i Sübyan’ adıyla kuruldu. Okul 1874’te Rüştiye Mektebi’ne dönüştü.

1805- Alman şair ve düşünür Johann Christoph Friedrich von Schiller hayata veda etti.

1921- Yeşil Ordu Cemiyeti İstiklal Mahkemesi tarafından kapatıldı.

1926- Amerikalı kaşif Amiral Byrd, Kuzey kutbuna ilk uçuşunu yaptı.

1935- Cumhuriyet Halk Fırkası Dördüncü Büyük Kurultayı toplandı. Kurultayda fırka yerine parti sözcüğü benimsendi. Altı ok daha ayrıntılı şekilde ele alındı. “Partinin güttüğü bütün bu esaslar Kemalizm prensipleridir” denilerek, Kemalizm ilk kez resmi olarak tanımlandı.

1936- İtalya Habeşistan’ı (bugünkü Etiyopya) topraklarına kattı; “Duçe” Mussolini “İtalya bugünden itibaren faşist bir imparatorluktur” dedi.

1945- Nazi gizli servisi Gestapo şefi, Reichstag ve Hava Kuvvetleri komutanı Herman Goering ABD 7. Ordusu’na esir düştü.

Nazi Almanyası’nın teslim oluşu, -Sovyetler Birliği’nde “Zafer Günü” olarak ilan edilip kutlanmaya başlandı.

1947- ABD, Türkiye ve Yunanistan’a yardım projesini 107’ye karşı 287 oy ile kabul etti.

1950- Fransız Dış İşleri Bakanı Robert Shumann Avrupa’nın güvenliği için birleşik bir Avrupa fikrini açıkladığı Shumann Deklarasyonunu ilan etti. 1985 yılındaki Milan Zirvesinde bu tarihin Avrupa Günü olarak kutlanmasına karar verildi.

– Nazım Hikmet Cerrahpaşa Hastanesi’ne kaldırıldı, yalnızca su ve sigara içiyor. Nazım Hikmet’in annesi Celile hanım da açlık grevine başladı; Galata Köprüsü’nün başında oğlu için imza toplayınca gözaltına alındı, gece savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

1955- Batı Almaya NATO’ya katıldı.

– “Anneler Günü” Türkiye’de ilk kez kutlandı.

1958- Üniversite öğrencileri “flört” konulu bir panel düzenleyecekti. İstanbul valiliği toplantıya izin vermedi.

– Yeni Gün gazetesi ve Akis dergisi birer ay kapatıldı. Yazı işleri müdürleri Altan Öymen 10 ay, Tarık Holulu 16 ay hapis cezasına çarptırıldı.

1960- ABD Gıda ve İlaç İdaresi ( FDA) ilk doğum kontrol hapının piyasaya sürülmesini onayladı.

– Hür Adam gazetesi 10 hafta kapatıldı.

1962- 16 yabancı şirkete daha Türkiye’de petrol arama izni verildi.

1968- Strasbourg Üniversitesi’nde Öğrenci Konseyi “özerklik” ilan etti; tüm fakültelere işgalleri ve süresiz- genel boykotu yaymaları çağrısı yaptı.

1970- Çoğu üniversite öğrencisi 75-100 bin dolayında savaş karşıtı Washington’da ABD’nin Vietnam savaşına son vermesi için gösteri yaptı.

1971- Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Fakir Baykurt  gözaltına alındı.

– Bazı inzibat erlerinin şehirlerarası yol kontrollerinde uzun saçlı gençlerin saçlarını kestikleri haberleri Sıkıyönetim Komutanlığı’nca yalanlandı.

– Darüşşafaka Lisesi’ne kız öğrenci alınması kararlaştırıldı.

1974- Almanya’da, Kızıl Ordu Fraksiyonu liderlerinden Ulrike Meinhof, Stutgart’daki Stemmheim cezaevindeki hücresinde ölü bulundu.

– Ankara Sanatseverler Derneği’nin En İyi Oyun Yazarı Ödülü “Uçamayan Kuşlar Tutulur” oyunuyla Aydın Arıt’a verildi.

1975- Ankara ve Mersin Öğretmen Okulları’nda çıkan öğrenci çatışmalarında 13 öğrenci yaralandı. Gazi Eğitim Enstitüsü 10 gün kapatıldı.

Galatasaray Mühendislik Yüksek Okulu’nda süren boykot ve 5 öğrencinin açlık grevi nedeniyle öğrenime 1 gün ara verildi.

1976- Almanya’da Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun (RAF) kurucularından Ulrike Meinhof, Stutgart’daki Stemmheim cezaevindeki tecrit hücresinde asılmış olarak bulundu. 1972’de yakalanıp ön duruşmada 8 yıl hapse mahkum edilen Meinhof, ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.

– Türk Hukuk Kurumu Başkanı Prof.Muammer Aksoy ile Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Muhittin Taylan haftalık “Yankı” dergisinde yayınlanan söyleşilerinde ülkücü terörün kaynağı olarak gördükleri MHP’nin kapatılması gerektiğini söylediler.

– Ankara Kadınlar Derneği, devrimci mücadelede hayatını kaybeden Sinan Cemgil, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Ulaş Bardakçı, Ata Yıldırım, Sami Ovalıoğlu ve Hakan Yurdakuler’in annelerinin de yer aldığı bir basın toplantısı düzenledi.

– Türkiye Yazarlar Sendikası’nın kuruluş yıldönümü İstanbul’da “şiir ve müzik gecesi” ile kutlandı.

– CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Zeki Alçın Başbakan Demirel’in, hakkında tutuklama kararı bulunan Ülkü Ocakları Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleriyle 7 Mayıs’ta makamında yaptığı gizli toplantıyı eleştirdi.

1977- Bankaların özel yardım sandıklarının SSK’ya bağlanmasını öngören kanun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

1978- Yıldız DMMA’da gece dersinden çıkan öğrencilere ülkücüler 3 otomobilden yaylım ateşi açtı, Hasan Okut hayatını kaybetti. Yaralanan 14 öğrenciden Müjdat Çelikyay ve bir öğrencinin daha sonraki günlerde tedavi görürken hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 3’e yükseldi.

– Kızıl Tugaylar örgütü’nün 16 Mart’ta kaçırdığı eski başbakan Aldo Moro’nun cesedi Roma’da bir arabanın bagajında bulundu.

1979- 1 Mayıs’ta yasağa rağmen sokağa çıkan TİP Genel Başkanı Behice Boran ve 330 Parti’li hakkında Savcı 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istedi.

1980- Malatya’da sabah evinden çıkarak Barbaros İlkokulu’na gitmekte olan TÖB-DER üyesi öğretmen Bektaş Mutlu okul yakınında 2 ülkücünün silahlı saldırısında hayatını kaybetti.

Trabzon Endüstri Meslek Lisesi’nde görevli 4 devrimci öğretmenin kaldığı apartman dairesine gece kendilerini polis olarak tanıtarak giren 3 ülkücü, öğretmenleri otomatik silahlarla taradı: Baki Erdik ile Hüseyin Dost hayatını kaybetti.

– 1 Mayıs yasağına karşı 30 Nisan’da iş bırakma çağrısı yapıp gözaltına alınan 39 DİSK yöneticisi ve yüze yakın işçi serbest bırakıldı.

1982- İstanbul Pendik’te TKP/ML taraftarı Bahar Yıldız’ın polis tarafından öldürüldüğü açıklandı.

1983- Cumhuriyet Gazetesi başyazarı Nadir Nadi ile Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin’e, N.Nadi’nin gazetede 1961’de yazıp 23 Ocak 1983’de tekrar yayınlanan “Tuhaf Bir Tasarı” başlıklı makalesinden dolayı 2 ay 20’şer gün hapis cezası verildi. Ceza paraya çevrildi.

1984- Selimiye’de gözaltında olan Türküola plak firmasının sahibi Feridun Biliş ile derlemeci-türkücü Muhlis Akarsu da tutuklandı. Tutuklu Selda Bağcan, Muhlis Akarsu ve F.Biliş hakkında Sıkıyönetim 2 No’lu Askeri Mahkemesi’nce 5-15 yıl arası hapis istemiyle dava açıldı.

– Yaşar Kemal’e Fransa’da Legion d’Honneur (löjyon dönor) nişanı verildi. Aynı gün Sait Faik Hikaye Ödülünü “Akışı Olmayan Sular” kitabıyla Pınar Kür aldı.

1985- Dersim Çemişgezek Bozan yaylasında kolluk güçleriyle çıkan çatışmada, TKP/ML- TİKKO üyesi Ağa Şimşek öldürüldü.

1987- Polonya Havayollarına ait bir yolcu uçağı Varşova’dan New York’a havalandıktan hemen sonra düştü. 183 kişi öldü.

1988- İstanbul Üniversitesi önünde 1 saat süreyle açlık grevi yapan 85 öğrenci polisçe dağıtıldı, 30’u gözaltına alındı.

– Basın Müzesi İstanbul Çemberlitaş’ta açıldı.

1989- “Üç Fidan” İstanbul Üniversitesi’nde yapılan forum ile anıldı.

1990- ANAP’lı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, Aliağa’da kömüre dayalı termik santral yapımından vazgeçilmediğini, “kurulacak şirketin serbest bölgede santral inşaatı yapması için” 2.bir kararname hazırlanacağını bildirdi.

1991- 37 gün süren THY grevi, yüzde 717 oranında zam isteyen sendikanın yüzde 154’lük artışı kabul etmesiyle sona erdi. Ortalama saat ücreti 1200 liradan 3431 liraya çıktı. THY uçakları, ilk iç hat uçuşunu bu sabah saat 08.00’de İstanbul-Ankara arasında gerçekleştirdiler. Dış hat uçuşları ise 11 Mayıs’ta başlayacak.

– Zonguldak madencilerine destek için 1 gün derse girmeyen 18 özel dershane öğretmenine “meslekten men” cezası verildi.

1993- Yıldız Teknik Üniversitesi önünde 9 Mayıs 1978’de ülkücülerin pususunda öldürülen 3 öğrencinin anılmasına polis izin vermedi.

1995- Bir grup sanatçı Ortaköy Kültür Merkezi’ndeki basın açıklamalarında “gözaltında kayıplar son bulsun” dedi.

1996- Tüm Bel-Sen üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ’de üyelerine yönelik işten çıkarma ve sürgünleri protesto etti.

1998- T.Harb-İş Sendikası üyeleri, İstanbul/ Kartal Dikimevi’ndeki işten çıkarma ve sürgünleri Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda protesto etti.

– Polis Cumartesi Annelerinin Galatasaray’daki 156.buluşmasına da engel oldu. 12 kişi tartaklanarak gözaltına alındı.

2000 – Aralarında Uğur Mumcu suikasti faillerinin de bulunuduğu 9 kişinin sorgusu sürüyor. Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş, sorguda faili meçhullerle ilgili önemli bilgilere ulaşıldığını belirtti.

– İstanbul DGM’de, Susurluk sanıkları ve Çakıcı aynı gün yargılandı.

– Çankaya Köşkü’nü terk etmeden önce 80’e yakın devlet başkanına veda mektubu yazan Demirel; Esad, Kaddafi, Saddam, Miloseviç ve Müşerref’i listesine dahil etmedi.

2001- Türk Telekom’un özelleştirilmesinde IMF ve Dünya Bankası’na verilen taahhütler doğrultusunda, lisans yetkisinin Ulaştırma Başkanlığı’ndan “Telekomünikasyon Kurumu”na devri konusunda -Devlet Bakanı Kemal Derviş’in yoğun temasları sonucunda-koalisyon partileri uzlaştı.

– Ölüm oruçlarında hayatını kaybeden C.Tayyar Bektaş ve Hüseyin Kayacık’ın yakınlarının da bulunduğu TAYAD’lılar Beyoğlu Mis Sokak’ta eylemlere destek açıklaması yaptı. İHD ve kitle örgütleri temsilcileri Adalet Bakanı Türk hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

– Adana Yüreğir’de 5 Ekim 1999’da bir eve düzenlenen baskında 1’i DHKP-C’li 2 kişinin öldürülmesinden dolayı “yargısız infaz”iddiasıyla yargılanan 6 polis, çeşitli indirimlerle 6 ay 20’şer gün hapis ve 3’er ay memuriyetten men cezasına çarptırıldı, cezalar ertelendi.

– Gana’nın başkenti Akra’da futbol maçında izdihamda 130 kişi öldü.

2002 – Taburcu olduktan sonra çalışmalarını evinde sürdüren Başbakan Bülent Ecevit, ‘görevini bırakmayacağını’ söyledi.

2008- Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde sınır karakoluna, akşam saatlerinde PKK tarafından düzenlenen saldırı sonrası çıkan çatışmada 6 asker, 19 PKK’lının öldüğü açıklandı.

2011- Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) üyesi bir grup genç YGS şifre skandalının ardından 3 gencin intihar ettiğini belirterek Üsküdar’daki ÖSYM binası önünde açlık grevine başladı.

2012- Pınar Aydınlar ile Grup Munzur üyeleri hakkında Munzur Festivali’nde “terör örgütünün propagandasını yapmak”tan dava açıldı.

– Okmeydanı’nda bulunan Gençlik Dernekleri Federasyonu binası kapısı kırılıp içerdekilere gaz bombası atılarak basıldı, 9 gözaltı.

– 18.İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış töreninde yüzlerce sanatçı ve tiyatrosever “sessiz protesto” yaptı.

– “Ayşenur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülü” Prof.Dr.Büşra Ersanlı, Nuray Mert ve Ahmet Şık’a verildi.

2013- Güzel Sanatlar Fakültesi bahçesine FKF’li öğrencilerin diktiği Deniz heykelinin rektörlükçe depoya kaldırılması Fakülte’de protesto edildi.

2015- ÖDP, Haziran Hareketi ve Eğitim-Sen üyesi öğretmen Bahadır Grammeşin (31) Kadıköy’de kadınlara yönelik tacize engel olmak isterken bir çetenin bıçaklı saldırısında hayatını kaybetti.

– Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek ve oğulları, yeniden yargılandıkları “başkanlık sarayları” davasında üçer yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı.

– 12 Eylül askeri darbesinin lideri ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, tedavi gördüğü GATA’da çoklu organ yetmezliği nedeniyle 98 yaşında öldü.

2017- İstanbul Ortaköy’de, yeni yıl kutlamaları yapılan Reina gece kulübünde, 39 kişinin hayatını kaybettiği silahlı katliama ilişkin iddianamede, saldırıyı gerçekleştiren Masharipov’un 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 2 bin 397 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

– Birleşmiş Milletler Akdeniz’de sığınmacıları taşıyan iki botun alabora olması sonucu 245 sığınmacının kaybolduğunu açıkladı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.