İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 11 Haziran

M.Ö.1184- Truva savaşı: Truva’nın yağmalanıp yakılması.

1147- Türklerin Urfa’yı Haçlılardan geri alması üzerine İkinci Haçlı Seferi başladı. Alman imparatoru II. Kondrad ve Fransa kralı VII. Lois 225.000 askerle Anadolu’ya geçtiler. Türk ordusunu Sultan II. Mesud yönetti. Yapılan çarpışmalar sonucu büyük kayıplar veren Haçlılar, Anadolu’yu terk ettiler.

1868- Kızılay, ‘Mecruhin ve Marda-yı Askeriyye İmdat ve Muavenet Cemiyeti’ adı altında kuruldu.

1898 – Çin’de liberaller imparatorun davetiyle iş başına geldi ve 100 günlük dönemi başlattılar.

1911- İttihad ve Terakki Partisi’ne muhalefet etmesiyle tanınan gazeteci yazar Zeki Bey öldürüldü.

1913 – 31 Mart isyanını bastıran Harekat Ordusu’nun komutanı, Sadrazam ve Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa düzenlenen bir suikast ile öldürüldü. İttihat ve Terakki hükümetinin sadrazamı (başbakan) Mahmud Şevket Paşa’nın makam otomobilinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesi olayına karıştığı ve azmettirdiği için Şerif Paşa gıyaben yargılanarak idama mahkûm edildi. Fakat yurtdışında bulunduğu için hükümet güçleri bir şey yapamayınca İttihatçı suikastçılar tarafından Şerif Paşa’ya Ocak 1914′te bir suikast düzenlenir. Şerif Paşa yara almadan kurtulur ve damadı suikastçılardan birini öldürür. Üzerinden çıkan kimlik onun İttihat ve Terakki’nin Selanik şubesinden olduğunu gösterir.1919- Mustafa Kemal, kendisini İstanbul’a geri çağıran Vahdettin’e geri dönmeyeceğini bildirdi. Damat Ferid Paşa, Paris Barış Konferansına katılmak üzere, İstanbul’dan Paris’e gitti.

1923- Şair Özdemir Asaf (ö. 1981) bugün doğdu.

1929- İstanbul’da hayat pahalılığı 1914’ten 1929’a 16 kat arttı.

1930- Ağrı isyanını bastırmak amacıyla Ağrı dağı eteklerindeki  mevzilere karşı ilk kez saldırıya geçildi.
– Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kurulmasına ilişkin kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

1932- Türkiye’de Türk vatandaşlarına tahsis edilen sanat ve hizmetler hakkında kanun çıktı.

1937- Atatürk, bütün çiftliklerini ve mallarını devlete bağışladığını açıkladı.

1940- Norveç iki ay süren direnişin ardından Nazi ordularına teslim oldu.

1945- Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu TBMM’de kabul edildi.

1947- Solcu profesörler arasında adı geçen Profesör Muzaffer Şerif Başoğlu, Ankara Üniversite kadrosundan çıkarıldı.

1948- Senatör Vanderberg’in “SSCB’nin yayılmacı politika” izlediği gerekçesiyle verdiği önerisinin kongrede kabul edilmesiyle ABD dünya siyasetine aktif olarak katılma kararı aldı. ABD bu kararla birlikte 1823 tarihinden beri izlediği Monreo Doktrini, yani inziva politikasından resmen vazgeçmiş oldu.

1954- Zonguldak’ta bir madende grizu patlaması meydana geldi; 6 işçi öldü, 16 işçi yaralandı.

1955- Amerika Türkiye’nin 300 milyon dolarlık kredi talebini geri çevirdi. Amerika’nın 30 milyon dolarlık ek yardım yapacağı açıklandı. Böylece bu ay sonu nihayetinde 1954-55 dış yardım tutarı 100 milyon dolara yükseldi.

1960- 27 Mayıs öncesi bozulan ekonomik durumu düzeltmek için hazineye yardım kampanyası düzenlendi. 8 Haziran’da ordu mensupları alyanslarını hazineye bağışladılar. 11 Haziran’da halkın bağışları kabul edilmeye başlandı. İşçilerin, memurların katıldığı kampanya aracılığıyla hazinede yüklü miktarda altın ve mücevherat birikti. Kampanya hakkında daha sonraları, halktan alınan alyanslarla askeri lojmanlar yapıldığına ilişkin söylentiler çıktı.

1963- lrak Ordusu, Irak Kürdistan’nın binlerce yerleşim alanlarına düzenlediği ve 42 gün aralıksız devam ettiği tarihin en büyük operasyonunda 875 Kürt köyünü yakarak yerle bir etti. Bu operasyonda binlerce sivil tutuklandı ve en az 200 kişi de katledildi.
– Basına baskılar sürüyor; Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Zafer gazetesini kapattı.
– İstanbul Üniversitesi askeri kordon altına alındı.

1967- İsrail ve Arap komşuları arasında altı gün süren savaş Birleşmiş Milletlerin araya girmesiyle sona erdirildi.
– Maraş’ın Elbistan İlçesi’nde  Aşık Mahzuni dahil 5 halk ozanının katıldığı “Ehlibeyt Gecesi”nde “Ehlibeyt Gazetesi” sahibi Doğan Kılıç’ın konuşmasının ardından ertesi güne de sarkan olaylarda Alevilere ait çok sayıda işyeri tahrip edildi, 3’ü ağır 35 kişi yaralandı.

1968- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, fakülteyi işgal ettiler.

1969- Öğrenci olayları, Ankara’da tekrar başladı; üniversite ve yüksek okullarda boykot ve işgal eylemleri yayılıyor.  İstanbul’daki çatışmaları protesto eden Ankara Üniversitesi öğrencileri Tuslog karargahını basıp Amerikalıları dövdü. Tüm yurtta gerginlik artıyor.

1970- Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sendikalar Kanunu’nda değişiklik yapılması Türkiye İşçi Partisi’nin 4 milletvekili dışında 230 oyla kabul edildi. Yasada yapılan değişiklikler kısa adı DİSK olan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun faaliyetlerini kısıtlamayı amaçlıyordu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu 15 Haziran’da eylem kararı aldı.

1973- Güney Afrika’da Siyah rektör atanmasını isteyen 1500 öğrenci üniversiteden uzaklaştırıldı.
– Mardin’in Kızıltepe ilçesinde aşiretler arasında çatışma çıktı. Aralarında Adalet Partisi ilçe başkanının da bulunduğu 12 kişi öldürüldü.

1975- CHP İstanbul Gençlik Kolları üyeleri MCRT (Milliyetçi Cephe Radyo Televizyonu) yazılı bir TV maketini Taksim Anıtı önünde yaktı.

1976- Amasya/Suluova’daki Yeniçeltek kömür işletmesinde örgütlü Yeraltı Maden-İş üyesi işçilerle, işverenle arası iyi olan sendika eski şube başkanının silahlı yandaşları arasında çıkan çatışmada 4 işçi hayatını kaybetti, 4 işçi yaralandı. 27 kişi gözaltına alındı.

1977- 26 Mayıs’ta Yüksek Prezidyum’da alınan kararla Stalin’in isminin Sovyetler Birliği ulusal marşından çıkarılmasının ardından, marş yeni sözleri ve müziğiyle ilk kez Sovyet televizyonunda okundu. 1941’de yazılan marş 1944’de kabul edilerek kullanılmaya başlanmıştı.
– Malatya/ Yeşilyurt İplik Fabrikası’nda Teksif’te örgütlü 171 işçi greve başladı.
– Şili cuntasının işkence gemisi olarak ünlenen “Esmeralda”nın Antalya’ya gelişini DİSK bir bildiriyle kınadı.

1978- 3 bin hükümlünün yaralanacağı yeni infaz yasasının yürürlüğe girmesiyle tahliyeler başladı.
– “Ülkücü”lerin silahlı eylemde kullandıkları otomobilin Milliyetçi Hareket Partisi’ne ait olduğu ortaya çıktı.

1979- Cumhuriyet tarihinin 5. devalüasyonu yapıldı; Türk lirasının 1 dolar karşılığı değeri 47 lira 10 kuruş.
– Kısa adı DİSK olan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 7 yöneticisi, “halkı suç işlemeye tahrik ettikleri” gerekçesiyle 7 gün hapis cezasına çarptırıldı.
– Bakırköy Halkevi’nin bahçesine akşam 4 ülkücü tarafından tahrip kalıbı atıldı, biri İstanbul Tıp Fakültesi öğrencisi 3 kişi hayatını kaybetti, 2’si ağır 5 kişi yaralandı. Halkevi Başkanı, MHP Bakırköy İlçe’den sürekli tehdit telefonları aldıklarını söyledi.

1981- Bülent Ersoy’un sahneye çıkması yasaklandı.

1982- E.T. filmi ABD’de gösterime girdi. Melissa Mathison’ın öyküsünü Steven Spielberg sinemaya uyarlamış ve film 4 Oscar kazanmıştır. Ayrıca, filmdeki kahraman kısa bir süreliğine ikon olmuştur.

1984- İtalyan Komünist Partisi lideri Avrupa Komünizmi’nin fikir babası Enrico Berlinguer yaşamını yitirdi.

1985- Polis Yasa Tasarısı’na gösterilen tepkiler neticesi Özal, tasarının biraz yumuşatılması için talimat verdi.

1987- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye’yi yeniden “İşçi haklarını çiğneyen ülkeler” listesine aldı. Gerekçe; iş yasalarıyla anayasa maddelerinin Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere aykırı olmasıydı.
– 300 öğrenci İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi önünden İÜ ana kapıya “Atılmalara hayır”, “YÖK’e hayır” sloganlarıyla yürüdü.

1990- OHAL gereği çıkarılan 424 Sayılı KHK ile 2000’e Doğru ve Halk Gerçeği dergileri süresiz, dergileri basan matbaa 10 gün süreyle kapatıldı.

1991- Sosyalist Enternasyonal konsey toplantısı İstanbul’da başladı.
– Türkiye genelinde TEK işyerlerinde çalışan Tes-İş üyesi 95 bin işçi yemek boykotu yaptı.
Türk Metal Sanayi Sendikası, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine, 11 bin 614 işçinin çalıştığı MKE’de grev kararı aldı.

1992- İsviçre’deki evinde tek kurşunla öldürülmüş olarak bulunan Hakkı Şenli’nin (1954- Nazımiye), 1980 öncesi İstanbul 1 Mayıs Mahallesinde ve işçi komitelerinde faaliyet yürüttüğü açılaklandı.

1995- Kayıp aileleri ve İHD’liler, gözaltında kaybedilen Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç’un cesetlerinin bulunduğu Beykoz’da ceset aradı.

1996- İstanbul’da HABITAT II’ye katılan STK temsilcileri bu kez Lütfü Kırdar’ın önünde gösteri yaptı.
– “Manisalı Gençler”e işkence yaptıkları gerekçesiyle dava açılan 10 polis için 70’er yıl hapis cezası istendi.
– ÖDP, SİP, HADEP, EMEP ve DBP temsilcileri ve aileler cezaevlerindeki açlık grevleri için Buca Cezaevi önünde oturma eylemi yaptı.
– Özgür Gündem gazetesine 1992’de yazdığı bir yazı nedeniyle araştırmacı-yazar Erdoğan Tatlav TMY’nin 8.maddesi gereği 1 yıl 4 ay hapis ve 133 milyon TL para cezasına, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Işık Yurtçu da 39 milyon TL para cezasına çarptırıldı, cezalar ertelendi.

1997- Adalet Bakanı Şevket Kazan, Genelkurmay’ın brifingine katılan Ankara Adliyesi ve DGM’de görevli hakim ve savcılar hakkında soruşturma açtırdı.
– Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde irticaya karşı Batı Çalışma Grubu oluşturulduğu bildirildi.
– Uzanlar’ın Berke Barajı’nda çalışan 27 işçi Tes-İş örgütlenmesinin ardından atılınca tüm işçiler iş bıraktı

1998- Hükümetin verdiği yüzde 20 zamma tepki gösteren memurlar iş bırakma eylemi yaptılar. KESK başkanı memura yapılması gereken zammın yüzde 70 olduğunu söyledi.

1999- Bakanlar Kurulu 13 Mayıs 1999 tarihinde Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilen Merve Kavakçı’yı vatandaşlıktan çıkarma kararı aldı. Merve Kavakçı kararın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı.
– İHD İstanbul Şube üyeleri İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’a Sirkeci Postanesi’nden mektup göndererek telefonlarının dinlenip dinlenmediğini sordu.

2000- Irak Devlet başkanlığı açıkladığı genelge ile Xaneqin, Hewice, Daquq ve Tuzxurmatu’daki Kürtlerin, Arapların yaşadıkları bölgelere sürgün edilmesi emredildi.

2001 – İlaria Alpi Uluslararası Özel Ödülü’nün 7.si Türkiye’den Nadire Mater ile İspanya’dan Carmen Gurruchaga’ya verildi.
– 5 Aralık 1791 yılında 35 yaşındayken ölen dahi besteci Mozart’ın ölüm nedeni olarak Trişinoz hastalığı gösterildi.

2002- Tarık Akan “Anne Kafamda Bit Var” adlı kitabından elde ettiği geliri Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’na bağışladı.

2003- İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde ÖSS karşıtı açıklama yapan lise öğrencilerini takip eden sivil polisler döverek gözaltı yaptı.

2005- Eğitim-Sen’in kapatılmaması için imza toplayan 351 aydın, imzaları Başbakan Erdoğan’a göndermeden önce Taksim’den Galatasaray’a yürüdü.
– Dünya Karikatürcü Hakları Örgütü, Başbakan Erdoğan’a 5 bin TL tazminat ödemeye mahkum edilen Musa Kart’a “Cesaret Ödülü” verdi.

2008- Kanada yurttaşları adına Başbakan Stephen Harper, ailelerinden zorla alınıp uzaklardaki okullara gönderilen ve bu okullarda tacizlere uğrayan 150 bin yerli aborijin çocuk için resmen özür diledi.
– Norveç Parlamentosu, eşcinsel çiftlerin evlenebilmelerine ve evlat edinebilmelerine olanak tanıyan yasa tasarısını kabul etti.

2009- Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 41 yıl aradan sonra ilk kez bir küresel grip salgını duyurusunda bulunarak üye ülkeleri domuz gribi salgını ilan edeceği konusunda bilgilendirdi.
– “Ekim Gençliği” üyeleri, üniversitelerde son dönem artan baskıları protesto için Boğaz Köprüsü’nde “zincirli eylem” yaptı.

2010- 78’liler Derneği, 1980’de 5 öğrencinin katledildiği İnciraltı Katliamı’nın faillerinin yargı önüne çıkarılması için suç duyurusunda bulundu.

2012- Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun düzenlediği “Tanıklık Günleri” Çağlayan Adalet Sarayı önünde devam etti.
– Futbolcu Arda Turan, Susurluk Davası’ndan aldığı cezadan dolayı Aydın Yenipazar Cezaevi’nde bulunan Mehmet Ağar’ı ziyaret etti.

2013- Taksim’e müdahale başladı: 06:00’da 20 otobüsle Gümüşsuyu Caddesi başına getirilen polisler 07:30 da barikatları kaldırdı. Yapılan anonsun ardından 08:00 civarı Taksim Meydanı’na girdi, AKM ve Anıt’taki pankart ve afişleri indirdi. Polis Taksim’e girişinin ardından ilk etapta tüm Meydan’ı gaza boğdu. Ardından AKM ve Anıt önüne konuşlanıp Tarlabaşı ve Sıraselviler’e doğru dağılan gruplara müdahale etti. SDP’li bir grup sabah Meydan girişinde polise direnç gösterdi. Ardından SDP’nin Beyoğlu’ndaki il binası özel timle basılarak 70 kişi gözaltına alındı. Sabah direnişte kullanılan araçlar arasında her boyutta sapan da vardı. 10:30’da Gezi Parkı’ndan Taksim Meydan’ına inenler insan zinciri oluşturdu. Polis 12:30’dan itibaren AKM önüne çekildi. 13:00 de Taksim Dayanışması Gezi Parkı merdivenlerinde açıklama yaptı: “Taleplerimiz karşılanana kadar hiç bir yere gitmiyoruz.” 13:45’de polis Gezi Parkı Meydan girişinde Anti-Kapitalist Müslümanlar’ın Mescit’ini yıktı, bazı çadırları söktü. Gezi Park’ındaki direnişçiler etten duvar örüp “Polis dışarı” sloganları attı, polis 14:00’de Park’ı terketti Akşam Taksim Meydanı ve Gezi Parkı tekrar doldu. BJK Çarşı’nın da Meydan’a girişinin hemen ardından polis kalabalığa su ve gaz sıktı. Akşam Talimhane girişinde polise direnç gösteren muhtelif gruplar havai fişek, molotof ve taşlarla çatıştı. Tıklım tıklım olan Gezi Parkı’na polis aralıklarla gaz attı; sürekli slogan atan kitle Park’tan ayrılmadı. Müdahalede 2 kişi beyin travması geçirdi, Gezi Reviri’ne kaldırılan 526 kişiden 46’sının durumu ağır. Taksim İlk Yardım’da 67 kişi “oksijen tedavisi” gördü. Alp Altınörs, Evren Köse ve Metin Arslan plastik mermiyle Ümit Akdağ gaz fişeğiyle yaralandı. ÇHD’li 49 avukat Çağlayan Adliyesi’nde Taksim’e müdahaleyi protesto etmek isterken sürüklenerek gözaltına alındı. İstanbul’da Gazi Mahalleliler Taksim’e müdahaleyi protesto için 21:00’de yürümek istedi, polis çok sert müdahale etti. Taksim Meydanı civarındaki çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti. Taksim’deki müdahale ve avukatlara gözaltı Ankara/ Yüksel Caddesi’nde ÇHD üyeleri tarafından protesto edildi. Taksim’e polis müdahalesi ve uygulanan şiddet İzmir’de Baro ve sendikaları Gündoğdu Meydanı’nda buluşturdu.
– Sibel Siber, KKTC’nin ilk kadın başbakanı oldu.


1692 – İngiltere’nin Amerikan kolonilerindeki Salem cadı mahkemelerinde suçlu bulunan Bridget Bishop asıldı.

1773- Bugünkü adı İstanbul Teknik Üniversitesi olan Mühendishane-i Bahri Hümayun adıyla kuruldu.

1846- Meksika-Amerika Savaşı: Kaliforniya Cumhuriyeti, Meksika’dan bağımsızlığını ilan etti.

1909- Telsizle ilk ” S.O.S ” imdat sinyali Slavonia adlı İngiliz gemisinden verildi. 

1916- Osmanlı yönetimindeki Mekke, Arap İsyanı sırasında Arapların eline geçti.

1923- Fransız yazar Pierre Loti öldü. Bir çok kez İstanbul’a gelen yazarın adı Sultanahmet’te oturduğu sokağa ve Haliçte’ki kahveye verildi.

1924- İtalyan sosyalist lider Giacomo Matteotti Roma’da faşistlerce kaçırılarak öldürüldü. Tarihçiler, Matteoetti’nin öldürülmesi emrinin bizzat faşist lider Benito Mussolini tarafından verilmiş olduğunu ileri sürüyor.

1930- Türkiye ile Yunanistan arasında, Ahali Mübadelesi Antlaşması imzalandı.

1931- Faşistlerle işbirliğini red eden orkestra şefi Arturo Toscanini eşiyle birlikte İtalya’yı terk etti.

1935- Mülkiye Mektebi’nin adının Siyasal Bilgiler Okulu olarak değiştirilmesine karar verildi.

1940– II. Dünya Savaşı: General Erwin Rommel’in komutasındaki Alman birlikleri Manş Denizi’ne ulaştı. Norveç, Alman kuvvetlerine teslim oldu. İtalya, Fransa ve İngiltere’ye savaş ilan etti.

1942- Naziler Çekoslavakya’da Lidice kasabasını yerle bir ederek Reinhard Heydrich’in öldürülmesine misilleme olarak 1300 kişiyi katletti.

1946- İtalya’da krallık sona erdi, cumhuriyet ilan edildi.

1949- Devlet Tiyatro ve Operası, TBMM’de kabul edilen yasayla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak kuruldu. İlk genel müdür, Muhsin Ertuğrul oldu.

1953- Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapıldı. Artık, kadınlara ve genç erkeklere sözle sarkıntılık 3 aydan 1 yıla kadar, elle sarkıntılık 6 aydan 2 yıla kadar ceza nedeni.

1955- Emekli Sandığı ile Amerikan Hilton Otelciliğin müştereken yaptırdıkları İstanbul Hilton Oteli açıldı.

1960- 28 Nisan ve 27 Mayıs’ta ölen Turan Emeksiz, Nedim Özpolat, Ersan Özey, Ali İhsan Kalmaz ve Sökmen Gültekin Ankara’da Anıtkabir yamacında toprağa verildi.
– Celal Bayar ve Adnan Menderes yargılanmak üzere Yassıada’ya götürüldü.

1966- Sinematek Derneği’nin 2743 üyesi bulunuyor ve bütün gelirini üye aidatlarından sağlıyor. Sinematek üyelerinin 1.600’ü öğrenci ve yılda yalnızca 12 TL aidat ödüyor.
– Şair ve yazar Hamdullah Suphi Tanrıöver İstanbul’da öldü.

1967- Süregiden Arap- İsrail savaşında İsrail; Gazze Şeridi, Golan Tepeleri, Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Sina Yarımadasını işgal etti.

1968- AÜ DTCF’de büyük işgal başladı. 3 hafta süren işgal kısa sürede bütün illere yayıldı.

1969- İstanbul Üniversitesi’nde polis ile devrimci öğrenciler arasında 4 saat kadar süren çok şiddetli çatışmalar yaşandı; öğleden sonra Üniversite denetimi askere devroldu. Sabah Hürriyet Meydanı’nda toplanıp Sultanahmet’e yürüyen öğrencilerin ön safında Deniz Gezmiş vardı. Çatışmalarda yaralanıp Cerrahpaşa’da ayakta tedavi olan Deniz Gezmiş, hakkındaki tutuklama kararını öğrenince Ankara’ya gidip geceyi SBF’de geçirdi.

1970- Irak’ta bir grup sol görüşlü Kürt aydın, Kürdistan Emekçiler Derneği (Komalay Rencderané Kürdistan) kurdu. Örgüt daha sonra kendisi fesh ederek KYB’ye katıldı.

1971- Petrol-İş Sendikası’nın aldığı grev kararı, Ataş Rafinerisi’nde saat 10.30’dan itibaren uygulamaya konuldu. Sendika yetkilileri grev kararını 29 Nisan’da almalarına rağmen, belki anlaşma olur diye bugüne kadar beklediklerini ancak işverenin 300’den fazla işçinin isteklerini kabul etmediğini açıkladı.
– Bakanlar Kurulu, bu yıl Denizli, Konya ve Uşak illerinde afyon ekimini yasakladı. Bu yıl sadece Isparta, Burdur, Afyon ve Kütahya’da afyon ekimi yapılabilecek.

1974- “Doktor Hikmet Kıvılcımlı işçi kesimi davası” sonuçlandı; sanıklardan Selma Özkol ve Eşref Bayraklı 5’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.
– 15 gün içinde Mobil ve BP şirketleri petrol ithal etmedikleri takdirde Petrol Kanunu’nun 132. maddesi uygulanarak ATAŞ rafinerisi millileştirilecek.

1977- DİSK’e bağlı Turizm-İş Sendikası Carlton Oteli’ndeki 150 üyesiyle greve başladı.

1978- İstanbul Çukurbostan’da genelde solcu öğrencilerin devam ettiği 1 kahvehane gece yaylım ateşine tutuldu. 2’si öğrenci 3 kişi öldü.

1979- Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Öğrenci Derneği Başkanı olan Hakan Şenyuva, 22 yaşındayken uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Şenyuva’nın otopsisinde yakın mesafeden vurularak yaralandığı, kaçmak isterken de düşerek can verdiği belirlendi. Soruşturma sonrası Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, öğrenci liderlerinden Şenyuva’yı vuran kişinin ülkücü Fehmi Söylemez olduğuna işaret etti. Türkiye’den kaçan Söylemez, yıllarca Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayıp izini kaybettirdi. 05 Tem 1983’te Hakan Şenyuva’nın katil sanıklarından 1 ülkücü “ölümle biten kavgaya karışmak”tan 2 yıl hapse mahkum oldu.
– Nikaragua’da Sandinista gerillaları başkent Managua’da Somoza’nın sarayına 1 km. kadar yaklaştı. ABD vatandaşlarının nakli için uçak gönderdi.

1980- Bu yıl içinde 8. kez devalüasyon yapıldı.

1981- Ölüm cezası 12 Eylül MGK’nca onaylanan Dev-Yol üyesi Veysel Güney (24) G.Antep E Tipi cezaevinde sabaha karşı idam edildi. “Güvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya girerek bir teğmenin ölümüne neden olduğu” iddiasıyla birkaç ay içinde, avukat tutmasına bile olanak tanınmayan bir mahkeme sürecinden sonra, 24 yaşındayken idam edilen “Devrimci Yol Davası” sanığı Veysel Güney’in cenazesi ailesine teslim edilmedi.
– Askeri Yargıtay, ülkücü İbrahim Çiftçi’ye Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz’ü öldürdüğü gerekçesiyle Askeri Mahkeme’nin verdiği ölüm cezasını 2.kez bozdu.

1982- Adalet Bakanlığı açıkladı; 3088 yayının cezaevlerine sokulması yasak. Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Başkanlığı, 1.105 kişinin gözaltında olduğu ve 19.125 kişinin tutuklu, 6.091 kişinin hükümlü bulunduğunu bildirdi.

1983- Milli Güvenlik Konseyi (5 General) “Seçim Yasa Tasarısı”nı onayladı. % 10 ülke barajı getirildi.

1985- ‘Polis Yasa Tasarısı’ Türkiye’de tepkilere yol açtığı gibi, AET tarafından da tepki ile karşılandı.

1982- İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 16 bin işçi için grev kararı alındı. İşçiler bir gösteri düzenledi.

1990- Şırnak’ın Çevrimli köyüne PKK tarafından düzenlendiği iddia edilen saldırıda 26 sivilin öldürüldüğü açıklandı. Devletin Resmi güçlerince Şırnak’ın Gere (Güçlükonak) köyünde katliam yapıldığı sivil toplum kuruluşlarınca iddia edildi.

1991- Banka-Sigorta İşçileri Sendikası (Basisen) ile Yapı Kredi Bankası arasında 1 Nisan’da başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Sözleşmeyle tazminat ve sosyal yardımlarda yüzde 200-300 arası artış sağlandı, 1 milyon lira olan ortalama ücret, birinci yıl için 2 millyon 315 bin lira oldu.

1992- Lice Cumhuriyet Savcısı, kızına “Rojda” adını koyan babaya karşı dava açmıştı. Yargıtay “Mahkemenin böyle bir dava açmaya ve çocuğa yeni ad verme yetkisi olmadığı” kararını verdi.

1993- Dünya Sinemalar Günü Türkiye’de ilk kez kutlandı.

1994- İş güvencesiyle ilgili 158 sayılı ILO sözleşmesi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Sözleşmeye göre işçinin kapasitesine, işin görülmesine veya işyerinin gereklerine dayalı geçerli bir neden olmadıkça işçi çıkartılmayacak.
– Marlboro’nun Türkiye’deki temsilcisi Philsa kriz nedeniyle üretimine 4 Temmuz gününe kadar ara verdi ve 290 işçisini ücretli izne çıkardı.
– Tekstil sektörünün devlerinden Sanko 2 bin işçisini, Ali Osman Sönmez’e ait Sönmez Flament de ekonomik kriz nedeniyle 263 işçisini zorunlu ücretli izne çıkardı. Cavit Çağlar ise Sifaş’ta çalışan 1150 işçiden 200’ünü aynı gerekçeyle izne çıkardı.

1996- Kuzey İrlanda’da barış görüşmeleri Sinn Féin dahil olmaksızın başladı.

1998- FP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinde çalışan 16 bin işçiyi kapsayıp 12 Şubat 1998’de başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Belediye-İş üyesi işçiler İBB’ye yürüyerek grev kararını kapıya astı.

2000- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad öldü. Yerine 17 temmuzda oğlu Beşşar Esad getirildi.

2005- Başbakan Erdoğan’a ABD’nin önde gelen Musevi kuruluşu “Anti Defamation League” tarafından”Cesaret Ödülü” verildi.

2006- Mardin’inin Kızıltepe ilçesi Yaşar Köyü’nde Selahattin Aksu ve kızı Rozerin’in öldürülmeleri  ilgili olarak Mazlum-Der Diyarbekir Şubesi, yaptığı incelemeleri bir rapor halinde kamuoyuna duyurdu. Raporda cinayetin siyasi nedenlerle işlenmiş olabileceğine vurgu yapıldı.
– Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu ile Avrupa Kürt Platformu  yaptıkları bir dizi toplantı sonucunda bazı konularda ortak çalışma kararı aldı.
– DTP, EMEP, ESP, SDP ile birçok örgüt Terörle Mücadele Yasası ve “Tecrit”i Gezi Parkı’nda protesto etti.
– Hatay’da yabancılara gayrimenkul satışı durduruldu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ilin yüzölçümünün binde 5’inden fazlasının yabancılara satılmış olması nedeniyle ikinci emre kadar satışları yasakladı.

2008- Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, 80 yaşında yaşama veda etti.
– Sudan’da bir yolcu uçağının Hartum havaalanına indikten sonra alev alması sonucu en az 100 yolcunun öldüğü bildirildi.

2009- TTK Milas İşletmesi’nde asıl işin de taşerona verilmesine karşı 400 işçinin 10 gün önce başlattığı direniş sürüyor.

2010- Taliban, Afganistan’ın güneyinde hükümet için casusluk yapmakla suçladığı 7 yaşındaki bir çocuğu idam etti.

2011- “Derelerin Kardeşliği Platformu” Hopa olaylarını ve HES projelerini protesto için G.Saray’dan Taksim’e yürüdü.
– Başbakan Erdoğan NTV’deki söyleşide “İmamın Ordusu” kitap taslağından dolayı Oda TV kumpas davasında tutuklu Ahmet Şık için Ruşen Çakır’ın sorduğu soruya karşılık “Öyle kitaplar vardır ki, bombadan daha tesirlidir” dedi.

2012- ÖDP 7.Büyük Kongresi ile “eşbaşkanlık sistemi”ne geçti. Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya eşbaşkan seçildi.
– Liseli örgüt ve dernekler 4+4+4 ve ÖSS’yi protesto için Kadıköy’de miting yaptı.
– Başbakan Erdoğan’ın kürtaj karşıtı sözlerine karşı İstanbul Tünel’de toplanan bir grup erkek Taksim’e yürüdü.

2013- Başbakan Erdoğan, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı konuşmada Gezi eylemcilerinin 2 Haziran gecesi Dolmabahçe Valide Sultan Camii’ne bira şişeleriyle girdiğini söyledi. Beyoğlu Müftülüğü, Cami Müezzini Fuat Yıldırım’ın “bilgisine başvurdu”. Gezi Parkı’ndan 3 TV ile 1 Radyo yayın yapıyor: Çapul TV, Gezi TV ve Gezi Parkı TV ile Gezi Radyo. Ethem Sarısülük’ün 1 Haziran’da polisçe vurulduğu anın görüntüleri ortaya çıktı. BDP Bismil İlçe örgütü Gezi Direnişi’ne destek yürüyüşü gerçekleştirdi. Adana’da yürüyüş yapan 2 bin kişilik topluluğa Saydam Caddesi’nde Erdoğan lehine slogan atanlar taşlarla saldırdı. Tarsus’ta 1 Haziran’dan bu yana her akşam olduğu gibi yine 20:00 de Yarenlik Alanı’nda toplanıldı. ODTÜ öğretim elemanları ve çalışanları, AKP iktidarının şiddeti egemen kılan tutumunu protesto i çin 651 imzalı gazete ilanı verdi. TTB’nin Gezi Direnişi anketi: Biber gazına maruz kalanlarda 84 bin çeşit belirti görüldü, 26 bininin 1 saatten uzun sürdüğü anlaşıldı. Ankete katılanlardan 4 bin 33 kişi nefes darlığı, 368 kişi astım atağı, 137 kişi hiper tansiyon atağı başladığını söyledi. Greenpeace gönüllüleri dünyanın 20 ülkesi ve 50 kentinde Gezi Direnişi’ne destek aktiviteleri gerçekleştirdi. Berlin ve Stuttgart’ta Gezi Direnişi ile dayanışma yürüyüşleri yapıldı. Washington, Newyork, Los Angelos, Londra, Viyana, Zürih ve Cenevre de destek gösterileri vardı.Çeşitli İnternet Sitelerinden Derlenmiştir. 

Paylaşalım

Yorumlar kapatıldı.