İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 13 Ekim

1884 – Greenwich Gözlemevi’nden geçen Greenwich Meridyeni, 0 derece meridyeni ve uluslararası zaman kuşakları için başlangıç noktası olarak kabul edildi.

1900 – Avusturyalı nörolog Sigmund Freud, ünlü kitabı Düşlerin Yorumu’nu yayınladı.

1911 – İtalyanlar, Derne’yi işgal etti.

1918 – Talat Paşa’nın istifası üzerine boşalan sadrâzamlığa, ikinci ordu kumandanlığı ve Kafkas cephesi kumandanlığı yapmış olan Ahmed İzzet Paşa getirildi.

1920- Şark Demiryolu işçileri greve çıktı.

1921 – Rusya, Azerbaycan, Ukrayna, Gürcistan ve Ermenistan Sovyet Cumhuriyetlerinin delegeleri ile Kazım Karabekir başkanlığındaki Türk heyeti arasında Kars Antlaşması imzalandı.

1923- Türkiye Büyük Millet Meclisi toplandı; Ankara’nın hükümet merkezi olması kararlaştırıldı.

1935- Türkiye Mason Locaları kapatıldı. Locaların mal varlığı hükümete devredildi. Türkiye Mason Cemiyeti hükümet telkinleri doğrultusunda faaliyetini durdurma kararı almıştı.

1943 – II. Dünya Savaşı: İtalya’da Mussolini’yi devirip başa geçen yeni hükümet taraf değiştirdi ve Müttefik Devletler’le ittifak oluşturarak Almanya’ya savaş ilân etti.

1944- II. Dünya Savaşı’nda Amerikan orduları Almanya’nın Aachen kentine girdi. Letonya’nın bugünkü başkenti Riga Sovyet kontrolüne geçti.

1946- Fransa’da IV. Cumhuriyet Anayasası referandumla kabul edildi.

1955- Suna Kan, “Viotti Keman Yarışması”nda birinci oldu. Yarışma ünlü İtalyan Kemancı Giovanni Battista Viotti adına düzenlenmişti.

1956- Şair Cahit Sıtkı Tarancı öldü. 

1968- 167 kişilik İlk Türkiyeli işçi kafilesi, Avustralya’ya hareket etti.

– TÖS Düzce Şubesi’nin “Şiir ve Sanat Gecesi”nde Aşık İhsani şiir okurken sağcı bir grup “kahrolsun komünistler” diye saldırdı.

1970- 15-16 Haziran direnişine katıldıkları gerekçesiyle ücretleri kesilen Gıslaved işçileri başlattıkları oturma grevini, direnişe döndürdü. Kolluk güçleri fabrikaya girmek için iş makinaları kullanıp duvarı yıktı, içeri girdiklerinde işçilerin üzerine ateş açıldı ve Lastik-İş üyesi Hüseyin Çapkan öldü. Yarım saati aşan bir çatışmanın sonucunda çok sayıda işçi de yaralandı.

– Aliağa Rafinerisi’nde taşeron firma tarafından işten çıkarılan 480 işçinin Rafineri önünde kurdukları çadırlarda direnişi sürüyor.

– Plastel’de fabrika işgalini tahrik ettikleri, bildiri dağıttıkları vb. gerekçelerle 7 öğrenci ve 2 işçi gözaltına alındı.

– Yeni Büro-İş’in başlattığı Migros grevi işverenin başvurusu üzerine “yasadışı olduğu” gerekçesiyle İş Mahkemesi’nce durduruldu.

1972- Sümerbank’ın 5 ildeki 13 mağazasında grev başladı.

1973- “Sol Yayınları” sahibi Muzaffer Erdost, V.N.Giap’ın “Halk Savaşı Halk Ordusu”nu çevirip yayınlamaktan 7.5 yıl hapse mahkum oldu.

– Halikarnas Balıkçısı olarak ünlenen yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı yaşamını yitirdi.

1975- Darüşşafaka Lisesi’nde kız-erkek öğrencilerin dersler dışında bir araya gelmelerine getirilen yasağa karşı 300 öğrenci derslere girmedi.

1976- Milliyetçi Cephe hükümetinin ilk ve orta dereceli okullarda yeni bastırdığı ders kitaplarında ırkçı-turancı bakış egemen olduğu açıklandı.

1977 – “Filistin’in Kurtuluşu için Halk Cephesi” üyesi dört Filistinli, Lufthansa uçağını kaçırdı. Komandolar, “Rote Armee Fraktion – RAF” (Kızıl Ordu Fraksiyonu) üyesi onbir kişinin salıverilmesini ve 15 milyon ABD doları verilmesini istediler.

– Alibeyköy Lisesi öğrencileri, öğretmen açığının 26’ya yükselmesi ve boş geçen dersleri protesto için boykota başladı.

1978- DİSK’in 6. Genel Kurulu kararları doğrultusunda 12-13 Ekim tarihlerinde toplanan Genel Temsilciler Meclisi “Türkiye’de anti-emperyalist, anti-şovenist güçlerin faşizme, emperyalizme ve şovenizme karşı güç ve eylem birliğinin “Demokratik Platform”da sağlanması görüşü benimsendi.

1980- Türk Hava Yolları’nın Diyarbakır adlı uçağı silahlı kişilerce kaçırılarak Diyarbakır’a indirildi; hava korsanları kadın ve çocukları serbest bıraktı ve yetkililerle pazarlığa girişti.

– Ali Özgentürk’ün “Hazal” adlı filmi B.Almanya’nın Mannheim film festivalinde 3 ödül aldı.

1981- CHP eski Genel Başkanı Ecevit 1975-76 yıllarında yaptığı 4 konuşmada “hükümetin manevi şahsiyetini alenen tahkir”den yargılandı.

1983- Danışma Meclisi’nin görevi sona erdi. Meclis 12 Eylül askeri darbesi sonrası Milli Güvenlik Konseyi’nin belirlediği 160 üyeden oluşmuştu.

1986- Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov buluştular. Stratejik silahların kontrolünü tartışmak için bir araya gelen iki başkandan Reagan “Yıldız Savaşları” projesinden vazgeçmeyince bir sonuca ulaşılamadı.

– İTÜ Gemi İnşaat Fakültesi Öğrenci Derneği üyeleri İstanbul Üniversitesi önünde basın açıklamasıyla YÖK’ü protesto etti.

1987- 2.Boğaz Köprüsü’nün yapımını üstlenen IGL-STFA ortaklığında çalışan yaklaşık 5 bin işçinin başlattığı direniş sürüyor.

1990- Kadın kuruluşları İstanbul’da “Düşünceye Saygı, Şiddete Son” yürüyüşü yaptılar.  

1991- Eski MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) müsteşarı emekli Orgeneral Adnan Ersöz öldürüldü; Dev-Sol/Silahlı Devrimci Birlikler üstlendi.

– Bulgaristan’da reel sosyalizm sonrası ilk parlamento seçimleri yapıldı.

1993- İstanbul K.Çekmece Belediyesi işçileri 6 aydır ödenmeyen maaş ve sosyal hakları için aileleriyle birlikte Belediye’ye yürüdü.

1994- İnsan haklarından Sorumlu devlet Bakanı Azimet Köylüoğlu Amerikanın Sesi Radyosu’na, “600 köy ve 800 mezranın yakıldığını” açıkladı.

1995- İngiliz fizikçi Joseph Rotblat ve içinde bulunduğu anti-nükleer grup, Nobel Barış Ödülü’nü aldı

1997- Altın Koza Film Festivali sonuçlandı. Zeki Demirkubuz’un yönettiği “Masumiyet” filmi “En İyi Film, Yönetmen, Erkek ve Kadın Oyuncu” ödüllerini aldı.

– Bulutsuzluk Özlemi, 1937’de ilçe olan İdil’de konser veren ilk ulusal müzik grubu oldu.

1998- Yargıtay, “Manisa’lı gençler”e işkence yapıldığını kabul ederek sanık polisler hakkında verilen beraat kararını bozdu.

– Topkapı İnci Plastik’te DİSK/Lastik-İş’e üye olan 4 işçinin atılmasını protesto eden işçiler, oturma eylemi başlattı.

– İstanbul Tıp Fakültesi kantini önünde Dev-Genç’in 29.kuruluş yıldönümü nedeniyle açıklama yapan öğrencilere polis müdahale etti.

1999- “Telekulak Çetesi” soruşturmasında açığa alınıp yargılanan İstihbarattan Sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yard.Osman Ak: “Fethullahçılar hakkında rapor hazırlamaya başladığımız anda, irticai örgütlenmelerin başını çekenler bizleri görevden aldırdı, Gülen’e ise koruma verildi.”

– TRT’nin TV yayınlarını Ankara’da başlatan, Sinematek, İHD, TİHV ve TİHAK kurucularından yazar, senarist Mahmut Tali Öngören (68) hayata veda etti. TRT televizyonunun ilk yayın günü 31 Ocak 1968’deki açılış konuşmasını stüdyodan gerçekleştirmişti.

2002- Sırbistan’da, Slobodan Miloseviç’in devrilmesinin ardından ilk kez yapılan Devlet Başkanlığı seçimi katılımın düşük olması nedeniyle geçersiz sayıldı.

2003- Bolivya’da halkın ihtiyaçları için gereken doğal gazın ihraç edilmesine isyanı hükümete geri adım attırdı. Devlet Başkanı Gonzalo Sanchez de Loza “Hükümet, halkla yürütülecek görüşmeler sonuçlanana kadar doğal gazı ihraç etmeme kararı almıştır” dedi.

– Irak’ta Savaşa Hayır Koordinasyonu üyeleri, Irak’a asker gönderme kararını Mecidiyeköy MÜSİAD binası önünde protesto etti.

2004- Diyarbakır Kayapınar Belediyesi’nin DİSK ile imzaladığı toplusözleşmeye göre, aile içi şiddet uygulayan işçinin maaşının yarısı eşine ödenecek. Okul çağındaki kızını okula göndermeyen işçiye eğitim yardımı yapılmayacak.

– Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) lideri Turgut Koçak ile eski iki partiliye verilen 3 yıl 9 aylık hapis cezalarını onayladı. Cezalar, F tipi cezaevlerini protesto eylemleri nedeniyle ‘yardım ve yataklık’tan verilmişti.

– Nijerya’nın Bauchi eyaletinde iki kadına taşlanarak öldürülme (Recm) cezası verildi. Uluslararası tepki başladı.

2005- Rusya’da Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’i basan Çeçen militanlarla güvenlik güçleri çatıştı; en az 74 kişi öldü. Rusya Devlet Başkanı Putin, silahlı herkesin öldürülmesi emrini verdi.

2008- Engin Çeber’in öldürülmesiyle ilgili olarak “işkence ve zalimane yöntemlerle bilerek ve isteyerek adam öldürme” suçu kapsamında Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in de aralarında bulunduğu birçok kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

2009- PEN Yazarlar Derneği 2009 Duygu Asena Ödülünü uğradığı büyük haksızlıklara rağmen kadın hakları, demokrasi ve barış için çalışmaları ve “Sürüne Sürüne Erkek Olmak” çalışması nedeniyle sosyolog-yazar Pınar Selek’e verdi.

2010- Hükümete Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarında sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkere Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarıyla Meclis’ten geçti.

– Şili’deki maden kazasında yeraltında mahsur kalan 33 madenci 69 gün sonra sağ olarak kurtarıldı.

2011- Öğrenci Kolektifleri, Başbakan Erdoğan’ı İstanbul Üniversitesi Akademik Yılı Açılışı’nda protesto etmek isteyen 37 öğrencinin gözaltına alınmasını protesto etti.

2012- Suriye yolcu uçağının Türkiye’de indirilmesine yanıt olarak Suriye, Türkiye’ye ait sivil uçakların kendi hava sahasına girişini yasakladı.

2013- Alanya’da Barbaros Azakoğlu İlkokulu velileri, okulun bir bloğunun imam hatip ortaokuluna dönüştürülmesini protesto etti.

2015- Suriye’den Türkiye’ye geçen 20 kişilik IŞİD timinin Demirtaş’a suikast düzenleyeceğine ilişkin bilginin PYD tarafından HDP’ye ulaştırıldığı, durumun devlet katına bir dilekçeyle bildirildiği, Demirtaş’ın 5 Ağustos’ta Ankara’daki programını iptal ettiği ortaya çıktı.
– İstanbul’da valilik geceyarısı 10 Ekim protesto gösterilerini yasakladığını duyurdu. Karara rağmen toplanan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile HDP ve CHP’li milletvekilleri engellendi.Ankara ve İzmir’de polisin yer yer engellemelerini aşan gruplar protesto eylemleri yaptı.
Milli Takım’ın Konya’da İzlanda ile yaptığı futbol maçı öncesinde 10 Ekim Katliamı’nda ölenleri anma için başlanan saygı duruşu, önce tribünlerden yükselen homurtular, ardından ıslıklamalar ve en son tekbir seslerinin arasında süresinden önce sonlandırıldı.
– HDP, CHP, DBP’lilerle Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden bir grup 4 gündür sokağa çıkma yasağının uygulandığı, dış dünyayla irtibatı kesilen Diyarbakır’ın Sur ilçesini polis eşliğinde gezdi.
– Filistin devletinin bayrağı, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde de göndere çekildi.

2016- İsveç Kraliyet Akademisi Bob Dylan’ın “Amerikan müziğinde yeni şiirsel anlatım yarattığı için” Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğünü açıkladı.

2018- Kanal İstanbul için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile imzaladığı protokol İBB Meclisi’nde -CHP’lilerin ret oyuna rağmen- AKP’li üyelerin oylarıyla onaylandı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.