İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 14 Kasım

1831- Alman filozof Georg Wilhelm Friedrich Hegel (d. 1770) öldü.

1908- Einstein, Kuantum teorisinin sunumunu yaptı.

1913- İkinci Balkan Savaşı’ndan sonra, Yunanistan ile Osmanlı Devleti arasında Atina Antlaşması imzalandı.

1914- Fuat Uzkınay, ilk Türk filmi sayılan “Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı’nı” çekti.  

1918- Çekoslovakya’da cumhuriyet ilan edildi.

1922- BBC ilk televizyon yayınını gerçekleştirdi.

1925- Sivas’ta bazı kişiler şapka inkılabına karşı duvarlara yazılar astı. İmamzade Mehmet Necati, bu nedenle idama mahkûm oldu.

1927- Sovyetler Birliği Komünist Parti (SBKP) MK ve Merkezi Kontrol Komisyonu’nun ortak oturumunda Troçki ve Zinovyev partiden atıldı.

1940- İngiltere’nin Coventry şehri Alman hava saldırısına uğradı, 100 sivil öldü.   

1941- Türkçe Terimler Cep Kılavuzu yüksek okul öğretmenlerine dağıtıldı.   

1948- Hukuk Profesörü Ragıp Sarıca “Gazetecilerin tevkif edildiği yerde demokrasi yoktur” dedi.  

1950- Şiirde Garip akımının kurucusu şair Orhan Veli Kanık, Ankara’da yol yapım çukuruna düştükten iki gün sonra İstanbul’da öldü.

1960- Yassıada duruşmalarında, eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’yla ilgili döviz yolsuzluğu davası başladı. Aynı gün, eski başbakan Adnan Menderes’in yargılandığı “Bebek Davası”nda delil olarak bebeğin kemikleri Ankara’dan getirildi.  

1963- İstanbul’da her türlü grev ve lokavt, Sıkıyönetim Komutanlığı’nın iznine bağlandı. İstanbul’daki Bozkurt Mensucat Fabrikası’nda toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine 300’ün üzerinde işçinin -Türk-İş yönetimine rağmen- dün başlattığı “yasadışı grev” devam ediyor. Sıkıyönetim Komutanlığı grev-lokavtların “izne tabi olduğu”nu hatırlattı.

1964- Amerikalı aktör Kirk Douglas “iyi niyet elçisi” olarak Türkiye’ye geldi. Başbakan İsmet İnönü, Douglas’ı kabul etti.  

-Türkiye’de kamu sektörünün takip edeceği konut politikası ve kamu kuruluşlarının hangi tip konutlara kredi verebileceği konularını kapsayan kararname yayınlandı. Buna göre halk tipi konutların yüzölçümü en fazla 63 metrekare olacak. 1 Ocak 1963 ile 13 Kasım 1964 tarihleri arasında konut almak için başvurmuş olanlara asgari veya orta nitelikli halk konutları yapımı için kredi verilecek. Orta nitelikteki konutların faydalanma alanı 100 metrekareyi buluyor.

1969- Muammer Kaddafi, Libya’daki bütün yabancı bankaları kamulaştırdı.  

1970- Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran: “Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti’ni artık tanımalı ve Birleşmiş Milletler’e alınması oylamalarında aleyhte oy kullanmamalıdır.”

– Kapatma kararı alınan Robert Kolej yüksek kısmının özerk bir Türk Üniversitesi’ne dönüştürülmesi talebiyle Kolej öğrencileri Beşiktaş’tan Taksim’e yürüdü. Yürüyüşe Güzel Sanatlar ve Maçka Teknik Okul öğrencileri de destek verdi.

1972- 5 Kasım’da CHP’den istifa eden İsmet İnönü, milletvekilliğinden de istifa etti.

– İspanya Batı Sahra’daki egemenlik hakkından vazgeçti.

1974- Teksif ve Tekstil sendikaları arasındaki toplu sözleşme yetkisinin saptanması amacıyla tekstil işçileri arasında başlatılan referandumun ilk sonucu Paktaş Fabrikası’nda alındı. Toplu sözleşme yapma yetkisini 975 oy farkla Türk-İş’e bağlı Teksif sendikası aldı.

1975- Ankara Merkez Cezaevi’nde aralarında Yılmaz Güney’in de bulunduğu siyasi tutuklular Devlet Güvenlik Mahkemeleri’ni protesto için 7 günlük açlık grevine başladı.

– İspanya Batı Sahra’daki egemenlik hakkından vazgeçti.

1976- İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu, öğretim özgürlüğü ve can güvenliği kalmadığı gerekçesiyle öğretimi süresiz olarak tatil etti.

1977- Karşılıklı grev ve lokavt kararlarının alındığı TCDD işlerlerinde, işverenle DYF-İş arasında anlaşma sağlandı.

– Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Halit Çelenk: “Anayasa Mahkemesi, sivillerin askeri mahkemelerde yargılanması sorununa en kısa zamanda açıklık getirmelidir.”

İstanbul Barosu Başkanı Orhan Apaydın:”Cezaevleri patlamaya hazır bir barut fıçısı gibi. Bir yandan baskı ve terör sürerken, öte yandan esrar girer, bıçak girer, tabanca girer… Cezaevlerinin hiç birinde can güvenliği yok.”

1979- CHP’li Yozgat Milletvekili Veli Zeren, 14 Ekim’de tek senatörlüğü MHP’nin kazanmasının ardından Yozgat’ta faşist baskıların arttığını, Kars, Sivas ve Ağrı’dan gelen araçların durdurulup içindekilerin sorgulandığını, yurttaşların çarşıya inemez hale geldiğini söyledi.

1983- Barış derneği davası sonuçlandı: 18 kişi 8 yıl, 5 kişi de 5 yıl hapis cezasına mahkûm oldu.  

1985- 939 sanıklı Artvin Devrimci Yol Davası’nda karar çıktı: 11 ölüm, 10 ömür boyu hapis ve 350 çeşitli hapis cezası, 439 beraat.

– Atmosferin ozon tabakasının, Antartika üzerindeki bölümünde önemli ölçüde bir incelme saptandı. İlk kez 1975’te, özellikle deodorantlardan yayılan kloroflorokarbon gazlarının ozon tabakasına zarar verdiği belirlenmişti. Alınan önlemlere karşın, ozonun ancak 21’inci yüzyılın ortalarında normal kalınlığa döneceği açıklandı.

– Demokratik Sol Parti (DSP) 37 ilden 612 kurucu üye adına İçişleri Bakanlığı’na yapılan başvuruyla kuruldu.

1988- 12 cezaevinde 2 bine yakın mahpusun sürdürdüğü açlık grevlerine destek için Cağaloğlu’ndan Vilayet’e yürümek isteyen 400 kadar öğrenciyi polis dağıttı: 6 gözaltı.

1989- İstanbul Cağaloğlu’ndaki “Gazete” gazetesi bürosuna bir haberden dolayı 1 hafta içinde 2.kez silahlı saldırı yapılmasını protesto için 1.000’e yakın gazeteci Vilayet’e yürüdü. Polis barikatını aşıp Vali ile görüşemeyen gazeteciler geri dönüp Cağaloğlu’ya yürüdü.

1990- Sıddık Bilgin davasında bir er, Bilgin’in Karakoldaki sorgu sırasında öldüğünü, yüzbaşının talimatıyla cesedin araziye götürülerek kaçıyormuş gibi ateş edilip, Karakol’un 40 metre yakınına elbiseleriyle gömüldüğünü ve bu senaryoya uygun tutanak imzalatıldığını söyledi.

– Berlin’de yıllardır boş 130 harabe evi işgal edip yerleşen “anarşist ve otonom” gençlere karşı iki gün önce 1.500 polisin başlattığı operasyona 500 kadar genç çatışarak direniyor: 150’si polis yüzlerce yaralı, 135 gözaltı var.

1991- Anadoluhisarı açıklarında koyun yüklü bir yabancı gemi başka bir yabancı bandıralı gemiyle çarpıştı; 2 gemici kayboldu, 22 bin koyun boğuldu.

1992- Sendika aidatlarının arttırılmasını istemeyen işçiler, Genel Maden-İş Sendikası genel kuruluna giremeden polis barikatıyla karşılaştı.

– TÜYAP Kitap Fuarı’nda Günay Aslan’ın Yurt Yayınevi’nden çıkan “Cop Cumhuriyeti” adlı kitabına el koymak isteyen polis, yayınevi sahibinin “kitaba el konulamayacağı, ancak sergiden kaldırılmasının istenebileceği” uyarısı ve kitapseverlerin tepkisi üzerine geri döndü.

– Eşiyle birlikte Temmuz’da Kocaeli’de gözaltına alınan Dr.Nesrin Usta, 1 hafta kaldığı gözaltında gördüğü işkenceleri İstanbul Tabip Odası’nda anlattı.

– Denizli’de sergilenen 6 nü fotoğraf valinin emriyle kaldırıldı.   

1993- Saz sanatçısı Fevzi Kurtuluş, DİSK/ Tekstil-İş’in Ortaköy Kültür Merkezi’nde düzenlediği “İşçi Şöleni” sonrasında gözaltına alındı.

1995- İstanbul Üniversitesi öğrencileri YÖK’ün kuruluşunun 14. yıldönümünü protesto için okul bahçesinde şenlik düzenledi.

1998- Polis Cumartesi Anneleri’ni İHD İstanbul Şubesi’nden çıktıklarında topluca gözaltına alıp G.Saray Meydanı’na barikat kurarak 183.buluşmayı engelledi.

1999- Güney Kore’nin başkenti Seul’de kitlesel işten çıkarmaları protesto eden yaklaşık 20 bin kişi Meclis’e yürüyüp polisle çatıştı.

2000- Egebank soruşturması kapsamında, bankanın eski genel müdürü Şükrü Esat Erkuş ile eski genel müdür yardımcısı Ali Ertunç Yalçın’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi gözlem altına alındı.

2001- F tipi cezaevlerinde tecrite karşı Küçükarmutlu ve Alibeyköy’deki evlerde ölüm oruçlarını sürdürenlere yapılan operasyonda gözaltına alınan 18 kişiden 8’i tutuklandı.

2002- İki partili TBMM yemin töreniyle yasama yılına başladı. Bağımsız ”Jet Fadıl”ın yanısıra belediyeler ve kurumlardaki görevleri sırasında yolsuzluk vb. iddialarla haklarında dava açılmış olan birçok bürokratın, AKP’den milletvekili olarak dokunulmazlık kazandığı açıklandı.

– ABD’nin Virginia eyaletinde 1993’te iki CIA ajanını öldürmekten idama mahkum edilen Pakistanlı Mir Aimal Kasi’nin cezası vücuduna zehir şırınga edilerek infaz edildi.  

2003- Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat, Irak’ta ABD işgalinin sona ermesi ve bölgedeki kardeş halkların işgale ortak olmaması talebiyle Tünel’deki İstanbul Barosu’ndan G.Saray Postanesi’ne yürüdü, hazırladıkları bir metni TBMM’ye postaladı.

– Korsika Adası’nın Fransa’dan bağımsız olmasını savunan FLNC/UC (Korsika Ulusal Kurtuluş Cephesi-Savaşçıların Birliği), tek yanlı ateşkes ilan etti.  

2004- İspanya’da Bask partisi Herri Batasuna, hem ETA örgütüne hem de hükümete barış çağrısı yaptı. Batasuna lideri Arnaldo Otegi, kendilerinin, Bask polisinin, ETA’nın, İspanya ve Fransa devletlerinin katılacağı bir anlaşma yaparak bu anlaşmanın referanduma sunulmasını önerdi. İkitdardaki Sosyalist Parti, “Diyalog sadece şiddet olmadığında olabilir” karşılığını verdi.   

– Macaristan’da koalisyon üyesi sağcı Hür Demokratlar, Avrupa Parlamentosu’na Çingene asıllı Viktoria Mohacsi’yi göndermeye oybirliğiyle karar verdi. Avrupa Parlamentosu’nun 732 sandalyesinden ikisinde Çingene parlamenterler oturuyor. 25 üyeli AB’nin 5 milyonluk Çingene nüfusu, diğer AB vatandaşlarının çok altında standartlarda yaşamlarını sürdürüyor.

2005- Türk Telekom’un yüzde 55’i, 1 milyar 310 milyon dolar peşinatı yatıran Oger’e devredildi. Türk Telekom’un özelleştirilmesini protesto eden KESK’e bağlı Haber-Sen üyeleri, Ankara Ulus’taki il müdürlüğü girişlerini kapatarak iş bırakma eylemi başlattı. Haber-Sen ve Türk Haber-Sen’liler, Türk Telekom’un Oger’e satışına dair imza töreninin yapıldığı Halkbank Genel Müdürlüğü önünde protesto düzenlediler.

– Muğla Üniversitesi’nde Şemdinli’deki kitabevi bombalaması ve sonrasındaki olayları protesto etmek isteyen öğrencilere ülkücüler satırlarla saldırdı: 2’si ağır 20 yaralı.

– Esenboğa Havalimanı iç hatlar terminali tamamen yandı.

2006- Greenpeace üyesi bir grup, “Nükleer Santralın Kurulması ve İşletilmesiyle Enerji Satışına İlişkin Yasa Tasarısı”nı protesto etmek amacıyla TBMM önünde eylem yaptı, 21 kişi gözaltına alında.

2008- Roma’da yaklaşık 100 bin öğrenci, bütçede üniversiteler için ayrılan payda kesinti yapılmasını protesto etti.

2009- DİSK/Emekli-Sen üyeleri, emekli aylıkları arasındaki farklılıkların giderilmesi vb. taleplerle 4 günlük açlık grevine başladı.

2010- TEKEL işçileri güvencesiz çalıştırmayı öngören 4-C’ye karşı 5.kez Taksim Meydanı’na yürüdü. Sanatçı ve aydınlar da destek verdi.

2011- Besteci, şarkıcı, yazar, çevirmen, tiyatro ve sinema oyuncusu Esin Afşar ( d. 1936) lösemi tedavisi gördüğü hastahanede yaşamını yitirdi. Afşar, 1984’de Aydınlar Dilekçesi’ni Kenan Evren’e ileten heyette yer almıştı.

2012- Cezaevlerinde süregelen açlık grevlerine çözüm için bir grup aydın TBMM’de siyasi parti gruplarıyla görüştü. Leyla Zana Meclis’teki odasında süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı. Beşiktaş’taki Başbakanlık Ofisi önünde toplanan İHD’lilere polis sert müdahale etti.

Ankara Aydın Sanatçı Girişimi, cezaevlerinde 65.güne giren açlık grevlerine dikkat çekmek için Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nda oturma eylemi yaptı.

Açlık grevlerine çözüm için bir grup aydın TBMM’de siyasi parti gruplarıyla görüştü. Leyla Zana Meclis’teki odasında süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı. Beşiktaş’taki Başbakanlık Ofisi önünde toplanan İHD’lilere polis sert müdahale etti

– Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a Uludağ Üniversitesi’nce “Fahri Profesörlük” verilmesine karşı bir grup genç “yumurtalı protesto” yaptı.

2013- Norveç Edebiyat ve İfade Özgürlüğü Akademisinin milli şair Bjornstjerne Bjornson adına verdiği “Bjornson Ödülü”ne Yaşar Kemal layık görüldü.

2016- Moldova’da cumhurbaşkanlığı seçimini Rusya yanlısı Sosyalist lider İgor Dodon kazandı.

2017- AİHM, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından yapılan yaklaşık 25 bin başvuruyu, Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunu adres göstererek reddetti.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.