İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde 17 Ağustos

1787- Osmanlı-Rus Savaşı’nın ilanı.

– ABD Anayasası kabul edildi.

1896- Kadın bağımsızlığını savunucularından Mary Abigail Dodge (DY-1833) yaşamını yitirdi.

1907- II. Abdülhamid, motosiklet ve otomobil gibi sıvı yakıtlı çağdaş taşıtların ithaline izin verdi.

1920– Bekir Sami Bey başkanlığındaki Türk heyeti ile Sovyet heyeti arasında Moskova’da görüşmeler başladı.

1939- Parisli işçiler grevde.

1941- İngiliz ve Sovyet işgali altındaki İran’da Şah Rıza tahtan indirildi, yerine oğlu Muhammed Rıza Pehlevi geçti.

1943- Müttefikler Sicilya’yı ele geçirdi.

1945- Japon işgalinden kurtulan Endonezya bağımsızlığını kazandı.  

1949 – Erzurum, Bingöl ve ilçesi Karlıova’da meydana gelen 6.7 şiddetindeki depremde 450 kişi öldü, 1.500’ü aşkın ev yıkıldı.

1960- 27 Mayıs İhtilali sonrasında Devlet Başkanı ve Başbakanlığa getirilen Cemal Gürsel, “Türk Kültür Dernekleri”nin açılışını yaptı. Demokrat Parti’nin 1951’de kapattığı Halkevleri binalarından okul haline getirilmemiş olanlar Türk Kültür Dernekleri’ne verilecek.

1963- Ankara Palas’ta çalışan 100 kadar işçi, 1 işçinin polis müdahalesiyle işten çıkarılmasını sessiz yürüyüşle protesto etti.

1964- Siirt’in Hemşo yöresinde petrol damarı bulunduğu açıklandı.

– MESS ile T. Maden-İş arasında yürütülen toplu sözleşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine Sungurlar Kazan fabrikasında greve çıkıldı. Türk-İş yönetimi sendikadan grevi sona erdirmesini istedi. Bu olay Türk-İş’ten kopuş sürecindeki tohumlardan biri oldu.

– İmar ve İskan Bakanlığı’nın yayınladığı bir rapora göre, Zonguldak’ta 40 bin maden işçisinden 34 bini silikozis hastası ve büyük bir kısmı verem hastalığına dönüşmüş durumda. Raporda, köylerine dönen işçilerin veremi yaygınlaştırdığı tespiti de yapılıyor.

1967- Kayseri’de yapılan Kayserispor-Sivasspor futbol maçında çıkan olaylarda 40 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

1969- Türkiye Sağır ve Dilsizler Kraliçesi Sevil Tez, dünya güzeli seçildi.  

1975- Milliyetçi Cephe hükümetinin İsmail Cem’i görevden alarak TRT Genel Müdürü olarak atadığı Prof.Nevzat Yalçıntaş yönetiminde TRT Televizyonu tarihinde ilk kez Ramazan’da iftar programı düzenleme kararı aldı, yayına Kur’an okunarak başlanacak.

– Ali Özgentürk’ün Seydişehir’de fabrika işçileri ve yöre halkıyla çektiği 35 mm’lik “Yasak” filminin çekimleri tamamlandı. 

– Bir Filistin Kurtuluş Örgütü heyeti, destek sağlamak ve büro açmak için Ankara’ya geldi.

– İstanbul Sultanhamam Orhan Konfeksiyon’da DİSK/Tekstil’e üye oldukları için işten atılan 42 işçi açlık grevinde.

1976- İstanbul Maçka Otel’de DİSK/Turizm-İş’te örgütlenen işçilerden temsilciler dahil 23’ünün işten çıkarılması üzerine başlatılan direniş sürüyor.

– Ankara Altındağ’da ilkokul müdürünün asmak istediği “Ergenekon” tablosunu engelleyen 2 öğretmen TCK 141-142’den yargılanacak. Altındağ İlçe İdare Kurulu, “asılmasını engelleyip tablodaki başbuğu yumruklayan” 2 öğretmenin ağır ceza mahkemesinde yargılanmasına karar verdi. 

– Devrimci Gençlik Dergisi’nin çeşitli sayılarında yayınlanan yazılar nedeniyle toplam 676 yıl hapsi istenen Yazı İşleri Müdürü Taner Akçam DGM’de yargılanmaya devam edildi.

– Halk ozanları Hüseyin Aydın, Necdet Şahin ve Veysel Demir “Türkülerinde hükümeti küçük düşürmek ve komünizm propagandası yapmak”tan DGM’de yargılandı. Ozanlar Mart’ta Tokat’ta CHP’nin düzenlediği”Aşıklar Kervanı” gecesinde, ardından Devrek’te türkü çalıp söylemişlerdi. 

1978- İran’da Şah rejimine karşı iç savaş başlatıldı.

1979- Denizli’de bir kahvehane tarandı, 3 kişi öldü.

– Ankara Birlik Tiyatrosu İzmir Fuarı’nda Mehmet Türkkan’ın yazıp Zeki Göker’in sahneye koyduğu “Güneşin Katli” adlı oyunu sergiliyor. 

1980– Şişli Sıracevizler’de boş bir arsada 2 solcu gencin işkence edilip boğularak çuvallara koyulup atılmış cesetleri bulundu. H.Türkyılmaz (22) ve K.Tanyeri’nin (27) cesetlerinin yanında “Hiç bir komünist cezasız kalmaz-Şeriatçı İntikam Tugayı” yazılı bir not bulundu. 

1981- Sıkıyönetim Askeri Savcılığı, “Genç Öncü”den 38 kişi ile “Halkın Kurtuluşu”ndan 8 kişi hakkında yasadışı örgüte üye olma ve örgüt adına eylemlerde bulunma iddiasıyla 5 ile 30 yıl arası hapis istemiyle dava açtı.

1982- Uyuşturucu kaçakçılığından Fransa’da 10 yıl hapis yatıp Türkiye’ye gönderilen MHP eski senatörü Kudret Bayhan 16 yıl hapse mahkum edildi.

1983- Milli Güvenlik Konseyi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nun kuruluşunu onayladı. Böylece, Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) özerkliğine son verildi.

– Barış Derneği davasında Ataol Behramoğlu: “N.Hikmet gibi sanatçıları yok sayarsak, elimizde ulusal kültür adına hiçbir şey kalmaz”

1984- 3 kişi hakkında idam cezası istenen 28 sanıklı THKP-C Kurtuluş duruşması Metris Askeri Cezaevi’nde başladı. Kimlik tespitinden sonra protesto için tek tip elbiselerini çıkaran 8 sanık duruşma salonundan çıkarıldı.

1987- 1987’ye kadar kadar sıkıyönetim askeri cezaevi idarelerince uygulatılan tek tip elbiseye yasal dayanak da getirildi: Cezaevleri tüzüğündeki ”tutuklular kendi elbiselerini giyerler.” hükmü “..idarece verilen elbiseleri giymeleri zorunludur.” şeklinde değiştirildi.

– Hitler’in yardımcısı Rudolf Hess, hapishanede öldü.

1988- Uluslararası Para Fonu, IMF, Türkiye raporu hazırladı; rapora göre enflasyonun düşürülmemesi halinde Türkiye’nin Avrupa Topluluğu (AT) üyeliği gerçekleşemez.

– İHD Genel Başkan Yardımcısı Leman Fırtına: “1 Ağustos Genelgesi, tek tip elbise dahil birçok konuda geriye gidiş getiriyor”. 

– Türkiye’de hormonlu et üretimi ve satışının engellenemediği açıklandı.

– Pakistan’ın 6. başkanı Muhammed Ziya ül Hak (d. 1924) bindiği uçağın havada infilak etmesi sonucu öldü.

– TİP ve TKP genel sekreterleri Nihat Sargın ve Haydar Kutlu’nun (Nabi Yağcı) yargılanmalarına Nihat Sargın’ın sorgusuyla devam edildi. 

1992- Maaş farklarını ve vergi iadelerini alamayan emekliler İstanbul’da protesto eylemi yaptılar.

1993- ÇHD ve İHD’lilerin Perpa incelemesi: “Polis içeriden dışarıya doğru ateş açmış, çatışma süsü vermeye bile gerek duymamış.”

– SHP’li Şişli Belediyesi’ni 24 taşeron firmayla anlaşıp direniş, grev ve eylem kırıcılığı yapmakla suçlayan işçiler yürüdü.

1996 – Rusya ile Çeçenistan arasında resmî olarak ateşkes antlaşması imzalandı.

– ABD başkanı Bill Clinton, Kuveyt’e 3 bin 500 asker gönderdi. Bill Clinton, Irak’ı saldırgan davranışlarına son vermesi konusunda uyardı.

– Etiyopya birlikleri, Somalili 232 Müslümanı öldürdü.

1998- Enerji Yapı Yol-Sen İstanbul Şubesi üyeleri, TEDAŞ’ın özelleştirilmesini protesto için Taksim’deki TEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.

SES Aksaray Şubesi üyeleri de Çapa Tıp Fakültesi yemekhanesinin özelleştirilme girişimini protesto etti.

– Alaattin Çakıcı, Fransa’nın Nice kentinde yakalandı.

1999- Marmara Bölgesi’nde sabaha karşı 03.02’de deprem oldu. Richter ölçeğine göre 7.4 şiddetindeki deprem 45 saniye sürdü. Merkez üssü Gölcük olan depremde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın verilerine göre 18 bin 373 kişi öldü, 48 bin 901 kişi yaralandı, yüz binlerce kişi evsiz kaldı.

2000-  Picasso’nun, The Portre Of Young Women isimli kayıp tablosu Şanlıurfa’da ele geçirildi. Daha önce de Picasso’ya ait La fermiere tablosu İzmir’de ve Dora Maar tablosu da Selçuk’ta ele geçirilmişti.

– KKTC’de Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Tuğgeneral Galip Mendi’yi karşılama törenine gitmedi. Tepkinin nedeni 1996’da gazeteci Kutlu Adalı’nın o tarihte başına Galip Mendi’nin bulunduğu Sivil Savunma Teşkilatı (SST) tarafından öldürüldüğü yolundaki iddialar.  

– Sinema ve tiyatro sanatçısı Selim Naşit Özcan, İstanbul’da öldü.

2001- Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AKP) genel sekreterliğe Ertuğrul Yalçınbayır seçildi. Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan ise İsmail Alptekin’i desteklemişti. Siyasi işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına Abdullah Gül seçildi. Tüzük gereği AKP’de ikinci adam oldu. 14 Ağustos’ta kurulan AKP’nin ilk Meclis Grup Toplantısı’nda konuşan Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan: “Milletvekillerimiz birer parmak kaldırma makinası olmaktan çıkıp özgür halk temsilcisi olacaktır.”

– HADEP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Demir, hakkında kesinleşen 1 yıllık hapis cezasının infazı için Ankara Merkez Cezaevi’ne konuldu. Demir, Terörle Mücadele Yasası’nın 8/1 maddesine göre bu cezayı almıştı.

– ÖDP İstanbul İl Örgütü üyeleri, Marmara depreminin yıldönümünde, deprem riski olan bölgede kurulu Avcılar/Ambarlı’daki Petrol Dolum Tesisleri’nin kapatılması için tesis önünde basın açıklaması yaptı.

2002- Ankara’da kitle örgütlerinin de destek verdiği KESK’in “sadaka değil toplu sözleşme” yürüyüşüne 10 bin kişi katıldı.

2003- Irak’ta Amerikan askerleri, Reuters kameramanı Mazen Dana’yı çekim yaparken vurdu. Filistin asıllı Dana’nın ölümüne ilişkin resmi açıklama şöyle: “Askerler kamerayı roketatar zannetmiş”. Dana’nın ölümüyle 20 Mart’tan beri Irak’ta öldürülen gazeteci sayısı 17’ye yükseldi. Mazen Dana 2001’de Uluslararası Basın Özgürlük Ödülü almıştı. “Irak’ta Savaşa Hayır Koordinasyonu” üyesi 300 kişi, Tepebaşı’ndaki eski ABD Konsolosluğu’nun önünde eylem yaptı.

– İzlanda’da 14 yılllık yasağın ardından ilk kez balina avına başlandı, tüm dünyada tepkiler yükseldi.

– Inti-Ilimani, Moğollar ve Grup Yorum Açıkhava’da “El Pueblo Unido Jamas Sera Vencido” sloganlarıyla sahne aldı.

2004- Büyükelçi Mehmet Yiğit Alpogan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği’ne atanan ilk sivil oldu.  

2005- Britanya polisinin 22 Temmuz’da “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurarak öldürdüğü Brezilyalı Jean Charles de Menezes’in kaçmadığı, dururken öldürüldüğü ortaya çıktı.  

– 40 bin İsrail askeri ve polisi Gazze Şeridi’ndeki evlerini terk etmek istemeyen Yahudi yerleşimcileri zorla tahliye etti.  

– Coca-Cola’nın dağıtımını yapan taşeron şirketten “sendikalaştıkları için” çıkarılan ve 90 gündür direnen DİSK/Nakliyat-İş’li işçilerin Üsküdar’daki işe iade davası sırasında Nakliyat-İş’li işçiler adliye önünde destek gösterisi yaptı.

2006- İsrail Lübnan’ın güneyinde eline geçirdiği bölgeleri UNIFIL’e devretti. Lübnan ordusu da 1967’den beri ilk kez güneyde kontrolü ele alıyor. Hizbullah güneyde silahsızlanmayı kabul etti.

2008- Dayanışmaevleri su, ekmek, elektrik, doğalgaz ve ulaşım zamlarını Mısır Çarşısı önünde protesto etti. 

2010- 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümünde, Türkiye’nin 81 ilinden Yalova’ya gelen yaklaşık 1.500 TMMOB üyesi yürüyüş yaptı.

– Abdi İpekçi Parkı’nda 3 gündür oturma eylemi yapan “Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu” üyelerine müdahale edildi. 

2012- Muğla’da polisin açtığı ateşle ölen Şerzan Kurt’un duruşması öncesi “Milyonlar Adalet İstiyor İnsiyatifi” adliye önündeydi. Savcı tutuklu polis memuru için müebbet hapis cezası istedi.

2013- Gezi Direnişi’nde katledilenlerin aileleri, katillerin bulunması talebiyle Galatasaray’da 24 saatlik oturma eylemine başladı. 

– Acıbadem Özdemiroğlu Ortaokulu’nun imam hatibe çevrilmesi Eğitim-Sen’lilerin de katılımıyla protesto edildi. 

2015- Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi de sonuçsuz kaldı, Bahçeli 4 maddelik ön şartlarının AKP tarafından kabul edilmediğini belirterek seçimin tekrarlanacağına işaret etti. Davutoğlu ”gerekirse” görevi iade edeceğini, CHP ve HDP görevin CHP’ye ”devri gerektiğini” belirtti.

2016- Denetimli Serbestlik kapsamında kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi cezaevlerinden tahliye edilmeye başlandı.

– Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve askeri hastaneler Sağlık Bakanlığına devredildi. GATA’nın ismi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirildi.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.