İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 18 Ağustos

1227- Moğol imparatoru Cengiz Han attan düşerek öldü.

1789- Liège’de (Belçika) ihtilal.

1791- Rus Savaşı’nın sonu. İngiltere, Prusya ve İspanya’nın arabuluculuğuyla, Osmanlı Devleti ile Rusya arasında, sekiz aylık bir süre için Kalas Mütarekesi imzalandı.

1850- Fransız yazar Honoré de Balzac (d. 1799) Paris’te yaşama veda etti.

1909- İngiltere’de seçme ve seçilme hakkı isteyen kadınlar, başbakanın trenini taşladı.

1917 – Büyük Selanik yangını: şehrin %30’dan fazlası harab oldu, 70.000 kişi evsiz kaldı.

1920- ABD’de kadınlara oy hakkı tanındı.

1934- İkinci Dil Kurultayı başladı.

1936- Radyoların işletilmesi yetkisi Posta, Telgraf ve Telefon İşletmesi’ne,  PTT’ye verildi.

1938- Tan gazetesinde Ahmet Emin Yalman’ın Atatürk’ün sağlığı ile ilgili bir makalesi yayınlandı. Gazete bu makale yüzünden  itibaren 3 ay süreyle kapatıldı.

1944- Almanya Komünist Partisi başkanı Ernst Thalmann, Hitler’in emriyle Buchenwald Toplama Kampı’nda kurşuna dizildi. 

– Fransa’da genel grev; Nazi işgali ve işbirlikçi yönetim altındaki Paris’te komünist CGT’nin genel grev çağrısı ayaklanmaya dönüştü, barikatlar kuruldu. 

– Yahudiler Fransa’daki toplama kampı Drancy’den kurtuldular.

1949- Erzurum, Erzincan ve Bingöl deprem:  315 kişi öldü.

1950 – Belçika Komünist Partisi başkanı Julien Lahaut, suikast sonucu öldürüldü.

1952 – İzmir, NATO’nun Güneydoğu Karargah Merkezi oldu.

1954- Millet gazetesi yazarı Nurettin Ardıçoğlu ile yazı işleri müdürü Hüsnü Söylemezoğlu 7’şer ay hapis cezasına çarptırıldılar. Gerekçe Nurettin Ardıçoğlu’nun gazetede yayımlanan “Amerikalı Dostlara Açık Mektup” adlı yazısıydı.

1958- Vladimir Nabokov’un romanı Lolita ABD’de yayımlandı.

1961-  Türkiye’de ilk kez bir banka soyuldu. Bankayı soyan Necdet Elmas 30 Ağustosta Darıca’da yakalandı.

1964- Irkçı politikaları nedeniyle Güney Afrika olimpiyat oyunlarından çıkarıldı. Güney Afrika’nın “apartheid” (etnik arındırma) yüzünden olimpiyatlara katılması yasaklandı (1992 Barcelona Olimpiyatları’na kadar katılamadı).

1966- Gerede yakınlarına ulaşan Çorum Belediyesi işçilerinden 52 yaşındaki kalp hastası Ali Pişkin hastaneye kaldırıldı.

1968- El arabalarının zabıtalarca toplanmasına karşı üzerlerinde “İş”, “Aş” ve “Açız” yazılı çuvaldan elbiselerle Beyazıt’ta toplanan 200 kadar seyyar satıcı Taksim’e yürüdü; İTÜ önünde “Kahrolsun Amerika” sloganlarıyla Vedat Demircioğlu için saygı duruşunda bulundu.

– Kayseri/Pınarbaşı’da Cahit Atay’ın “Kerpiç Memet”ve”Pusuda” eserlerini oynamak isteyen bir tiyatro grubu, tehdit nedeniyle ilçeyi terk etti. Bir bakkalın ”bu oyunlarda komünistlik var” sözleriyle galeyana gelip oyuncuların etrafını saran ahali ilçeyi terke zorladı.

– Düzce İmam Hatip Okulu’nda birçok “cürüm işleyen” Matematik öğretmeni Hasan Dalgıç işten el çektirildi.

– Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), İstanbul turnesinde 30 Ağustos’tan itibaren Gorki’nin “Küçük Burjuvalar” ve Fikret Otyam’ın “Mayın” adlı yapıtlarını sergileyecek.

1971 – Vietnam Savaşı: Avustralya ve Yeni Zelanda, askerlerini Vietnam’dan çekme kararı aldılar.

1975- Berec Pil’de 1 haftadır direnişte olup çalışmayarak Fabrika’nın karşısındaki arsada toplanan 1.365 işçi polisçe dağıtıldı. Kimsan-İş’e geçmeleri için baskı yapılıp 3 temsilcinin atılması üzerine DİSK/Petkim-İş’li işçiler direnişe geçmiş ve 26 işçi daha atılmıştı. Sabah fabrika civarında gözaltına alınmak istenen silahlı bir kişi 2 polisi yaralayıp yaralı olarak yakalanmış, 18 işçi gözaltına alınmıştı.

İstanbul Hasköy’deki Kısmet Fermuar fabrikasında 6 arkadaşlarının işten çıkarılması nedeniyle 14 gündür direnişte olan işçiler toplum polisi tarafından coplanarak dağıtıldı. Direnişteki işçilerden 70 kadarının da 4 Ağustos’tan bu yana işten çıkarıldığı öğrenildi.

1977- “Halkın Birliği” gazetesi sahibi Hayrabet Honca Ankara 1.Şube Müdürlüğü’nde işkence gördüğü iddiasıyla Yenimahalle Savcılığı’na başvurdu.

1979- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Faruk Sükan  “Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel ve ailesinin 361 milyon liralık vergi borcu olduğunu” açıkladı.

– Kırıkkale ÜGD üyesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 3.sınıf öğrencisi Sabri Köksal, akraba ziyaretine gittiği Kayseri’de solcu bir öğretmene benzetilerek Adana’dan gelen Esat Yanar adlı ülkücünün silahlı saldırısında hayatını kaybetti. Eski Emniyet Müdürü ve AKP milletvekili Oğuz Kaan Köksal’ın yeğeni olan öldürülen ülkücü Sabri Köksal’ın babası, MHP Genel Merkezi’nde A.Türkeş ile görüşerek katilin polise teslim edilmesini sağladı. Olay, gazeteci Recep Bulut’un yazdığı “İnfaz Çetesi” adlı kitapta anlatıldı. 

1980-  Mamak Askeri Cezaevi’nden kaçırılan Balgat Katliamı idam hükümlüsü 2 ülkücüden Mustafa Pehlivanoğlu Kütahya’da yakalandı.

– Sıkıyönetim 20 ilde 2 ay daha uzatıldı.

1982- Uyuşturucu kaçakçılığından Fransa’da 10 yıl hapis yatıp Türkiye’ye gönderilen MHP eski senatörü Kudret Bayhan 16 yıl hapse mahkum edildi.

– Güneş gazetesi yayına yeniden başladı.

1983- Barış Derneği Davası’nda Köy-Koop Başkanı Nedim Tarhan: “Barışı sağlamanın yolu sömürüye, bağımlılığa hayır demekten geçer”

1985-  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, “AIDS homoseksüellere Tanrının bir gazabıdır” dedi.

– Ankara Üniversitesi Yönetim Kurulunca görevlerine dönme başvuruları reddedilen 1402’lik profesörler Danıştay’a, doçentler İdare Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladılar.

1989- Aydın E Tipi Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlülerin ölüm orucunun 50.gününde birçok mahpusta kısmi felç görüldü.

– Yapı ve Kredi Bankası’nda tehdit ile BANKS’tan istifa ettirildiklerini söyleyen çalışanlar maskeli basın açıklaması yaptı.

1990- İstanbul/Hilton’da Toleyis üyesi 300 işçi greve başladı; bu 1975’deki “direniş” dışındaki ilk grev.

– “TKP-ML Hareketi” Körfez krizinde ABD ve Türkiye’nin tutumlarını protesto için Çemberlitaş’ta korsan gösteri düzenledi.

1993- Başbakan Tansu Çiller, hükümetin özelleştirme alanındaki ilk uygulamasının Telekomünikasyon sektöründe olacağını söyledi.

– Ücret ve sosyal yardımları ödenmeyen Şişli Belediyesi işçileri Okmeydanı Fen İşleri’nden Belediye’ye yürüdü.

1995- “Bosna İçin İnsanlık Girişimi” üyeleri Bosna’ya gitti. Gidenler arasında Erol Akyavaş, Mehmet Güleryüz, Türkkaya Ataöv, Ertuğrul Günay, Hüseyin Hatemi, Kezban Hatemi, Cem Karaca, Asaf Ataseven, Gülsen Ataseven, Cem Behar, Ataol Behramoğlu, Necdet Konak, Hadi Uluengin’in bulunuyor. 

1996- Güney Kore Seul’de Yonsei Üniversitesi kampüsünü işgal eden Kuzey Kore ile birleşme yanlısı öğrencilere karşı polis ablukayı sıkılaştırarak içeriye yiyecek-içecek-ilaç yardımını kesti.

1998- Rusya’daki ekonomik kriz dünyayı sarstı. Rusya bütün dış borç ödemelerini durdurdu.

– Büyük jüriye ifade veren ABD Devlet Başkanı Bill Clinton, Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile olan ilişkisini itiraf etti.

-20’den fazla sabıkası bulunup 7 aydır “aranan”ve hakkında Interpol’ce kırmızı bülten çıkarılan ülkücü mafya lideri Sedat Peker, Emniyet ile görüşüp teslim olma şartları konusunda uzlaşmaya vardıktan sonra özel bir uçakla Bükreş’ten İstanbul’a gelerek teslim oldu.

– Emniyet Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği bir raporda, ülkücülerin 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde 1.790 silahlı eylem gerçekleştirip 576 kişinin ölümüne sebep olduğu belirtildi. Emniyet raporu, görülen bir davada Ankara 1 No’lu DGM’nin talebi üzerine hazırlandı.

1999- MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse: ”Olayın insani boyutundan çok ilahi boyutu var. Bu felaketi imanımızla aşacağız. Bilimin iflas ettiği bir noktadayız. Allah’ın izniyle, imanımızla, yüreğimizle bu meseleyi aşacağız.” 

2000- Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, Aliağa’daki Petro Kimya Holding A.Ş’nin (PETKİM) tesislerinde eylem yaptı. “Tehlikeli atıkların yakılması sırasında ortaya çıkan kimyasalların çevreye yayılmasına” tepki gösterdi. Dokuz çevreci gözaltına alındı.

– TAYAD’lılar, F Tipi cezaevlerini ve Terörle Mücadele Yasası’nı protesto için Şişli ÖDP’de 2 günlük açlık grevine başladı.

2001- Tütün işçisi iken TKP’ye girip Moskova KUTV’da eğitime gönderilen, yıllarca hapis yatan-işsiz kalan Zehra Kosova (91) hayata veda etti.

– HADEP, ÖDP, BDP, İHD ve Emekçi Kadınlar Birliği üyeleri F Tipi cezaevlerinde tecritin kaldırılması talebiyle Galatasaray’daydı.

– İran’da kafe ve restoranların, hicab (örtünme) kurallarına uymayan ve aşırı makyajlı kadınlara servis yapmaları yasaklandı.

2002- Amerika’da Beyaz Saray’ın karşısındaki Ulusal Meydan’da binlerce siyahi Amerikalı eylem yaptı. Amaç, ABD Kongresi’nin dikkatini, kölelik döneminde siyah emeğine dayanarak zenginleşen bir dizi şirkete mirasçılar olarak açtıkları davaya dikkat çekmekti.  

– Kartal Belediyesi’nce Yakacık/Aydos Ormanı’nda yapılan inşaat çalışmaları UMDER ile Uğur Mumcu Mahallesi sakinlerince protesto edildi.

– İlk kadın komünist sendikacılardan Zehra Kosova ölümünün 1.yılında TKP’lilerce mezarı başında anıldı.

2003- Plastaş’tan 2 yıl önce çıkarılıp hala tazminatlarını alamayan işçiler şirketin bağlı olduğu Transtürk Holding önünde oturma eylemine başladı. 

2004- Nepal’de 1996’dan beri kraliyeti yıkarak cumhuriyet rejimi ve komünist yönetim getirmek için savaşan Maocu gerillalar başkent Katmandu’yu ablukaya aldı.  

– Irak’ta Şii isyanının lideri Mukteda el-Sadr, geçici hükümetin kendisine bağlı Mehdi Ordusu’nun silahsızlandırılması talebini ve Necef’teki Hz.Ali Türbesi’nden çekilmeyi ateşkes ilan edilmesi koşuluyla kabul etti.

– Adı Sırbistan ve Karadağ Cumhuriyeti olarak değiştirilen eski Yugoslavya’nın büyük ortağı Sırbistan’da parlamento yeni milli marş ve amblemi kabul etti. Sosyalistler marşı ‘monarşist’ buldu.

2005- Demokratik Toplum Hareketi Koordinasyon Kurulu “DTH’den PKK-Kongra Gel’e Çağrı” başlıklı bir açıklama yaptı; “Koşul ve süre içermeyen bir eylemsizlik-ateşkes kararı alması” çağrısında bulundu.  

2007 – Atlas Jet’e ait bir yolcu uçağı kaçırıldı. Hiçbir can ve mal kaybının olmadığı kaçırma eyleminin ABD’yi protesto etmek amacıyla yapıldığı belirlendi. Uçak Antalya Havalimanı’na indirildi.

2008 – Pakistan’da 1999’da kansız bir darbeyle Navaz Şerif’i deviren Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref muhalefet baskısı nedeniyle istifa etti.

2009- Bir süredir kanser tedavisi görmekte olan yazar Nezihe Meriç, İstanbul’da öldü. Türk edebiyatının önemli kadın öykücülerinden birisidir. 1970’li yıllardaki siyasî savrulmaları öyküleştirmiş, kadın ve çocuk sorunlarına eğilmiş bir yazar olarak görülen Meriç; Korsan Çıkmazı ile 1962 Türk Dil Kurumu, Bir Kara Derin Kuyu ile 1990 Sait Faik Armağanı, Yandırma ile 1998 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü, 2007’de ise Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü kazanan Meriç’in öyküleri yerli ve yabancı pek çok antolojide yer aldı.

2015- Koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 63. Hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, anayasal sürenin dolmasına 5 gün kala iade etti.

Erdoğan yandaş kalemleri davet ettiği “saray sofrası”nda Kılıçdaroğlu’na hükümeti kurma görevi vermeyeceğini, yeniden seçim için görevlendirilecek 2 aylık bir seçim hükümetinden yana olduğunu söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu, Cımhurbaşkanı’nca seçimlerin yenilenmesi kararı alınması durumunda Erdoğan’ın 90 günlük yasal süreyi kısaltıp öne çekme yetkisi olduğuna karar verdi.

– Çatışmalar yoğunlaşıyor, tablo ağırlaşıyor. Silvan, Lice, Şemdinli.

2017- Dersim/ Hozat – Kilise köyünde kolluk güçleriyle çıkan çatışmada MKP/ HKO militanları Fırat Kasun ve Uğur Yalçın öldürüldü.

– Japonya’da bilim adamları canlıyı oluşturan tüm hücre tiplerine dönüşebilme kapasitesine sahip indüklenmiş pluripotent kök hücreler kullanarak kısır fareden doğurgan fare üretmeyi başardı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.