İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 18 Şubat

1546– Alman dini reformist, Protestanlığın kurucusu Martin Luther (d.1483),
1564– İtalyan heykeltraş, şair, mimar, ressam Michelangelo (d. 1475),
1654 – Fransız yazar Balzac,
1967- Atom bombasının yapımında çalışan fizikçi Robert Oppenheimer (d.1904),
öldüler.
1536- Kanuni Sultan Süleyman döneminde, ilk kapitülasyon hakkı Fransa’ya verildi.
1856 – Islahat Fermanı ilan edildi.
1878 – II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
1916- Doğu cephesinde Erzurum, Ruslar tarafından işgal edildi.
1932- Japon imparatoru, Manzhouguo’nun (Mançurya’nın eski Çince adı) Çin’den bağımsızlığını ilan etti.
1937- İstanbul’da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941 – 16 yaşın üzerindeki erkek çocukların maden ocaklarında, 12 yaşın üzerindekilerin tekstil sanayiinde çalıştırılmasına ilişkin kararname çıktı.
1943- Naziler Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952 – Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye’nin NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı) üyeliğini onayladı.
1962 – Yeni “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu” yürürlüğe girdi.
1963- Kavel Kablo Fabrikası’nda 1 hafta önce grevci işçilerle polis arasında çıkan arbedede yaralanan işçilerden 2’si tutuklandı.
1967- Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü; 35 bin köyden 15 bininde okul olmadığı açıklandı.
– Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ankara İlköğretim Müfettişliği görevinden alınıp Elazığ/Baskil’in Karagedik köyüne tayin edildi.
1969- 6.Filo’ya karşı yürüyüşte Taksim Meydanı’nda bıçaklanarak hayatını kaybeden müteahhit Ali Turgut Aytaç toprağa verildi.
1971 – Elazığ Senatörü Profesör Celal Ertuğ, “Bir dikta ortamına adım adım yaklaşılmaktadır. Ordunun mesajı açıktır. Demirel derhal istifa etmelidir.” dedi. Başbakan Süleyman Demirel ise, “Meşru yollardan geldim. Bulurlar 226’yı, bizi devirirler” dedi.
1975 – Savaş sanayiinde özellikle füze yapımında kullanılan Uludağ’daki Woflram Maden Ocağı’nda geceyarısı çıkan yangın güçlükle söndürülebildi. Zarar 200 milyon lira.
1977 – İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) “amaç dışı faaliyet” gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) Dev-Genç’in (Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu) İstanbul Bölge Yürütme Kurulu’nu oluşturuyordu.
1978- Adana Çukurova Üniversitesi’nde, okul çıkışında “ülkücüler”in silahlı saldırısı sonucu, Devrimci Yol taraftarı Ahmet Demirtaş (1960/ Niğde- Ulukışla) öldürüldü, 3 arkadaşı yaralandı.
1980- Hava-İş’in dün THY’de başlattığı greve karşılık işveren bugün lokavt kararı aldı.
– İzmir Karadeniz Konfeksiyon’da 6 aydır grev yapan DİSK/Lastik-İş’li işçilerin grev çadırı tarandı:1 işçi öldü, 1 işçi ağır yaralı.1982:
1982- Toplantı ve gösteri yürüyüşlerini önemli ölçüde sınırlayan, kapsamını-süresini daraltan, İçişleri Bakanı’na, valilere ve kaymakamlara 30’ar gün erteleme yetkisi veren yeni “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası” Danışma Meclisi Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.
1985- ANAP, Kasım 1983’de tek başına iktidara geldikten sonra ilk kez bir grevi erteledi: Tarım Koruma İlaçları A.Ş.’nin Kartal ve Derince’deki işyerlerinde alınan grev ve lokavt kararları Bakanlar Kurulu kararı ve “genel sağlık” gerekçesiyle 2 ay süreyle ertelendi.
– 2.5 yıldır süren Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) Davası’nda 21 kişi 6 ay ile 7 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı, 56 kişi beraat etti.
– Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankası’nın hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1985- Vehbi Koç: ”Gençlerin özellikle memleketlerine ve dinlerine bağlı olmalarını isterim. Benim kanaatime göre dinsiz bir millet yaşayamaz. Ama bu ölçülü olması lazım. Yani Atatürk’ün dediği gibi, din işi ile dünya işi ayrı olması lazım”
1986- “Yaşamım, ölümüm her yaşam, her aşk ve her ölüm olmalı” diyen yazar Tezer Özlü , intihar ederek yaşamına son verdi.
– “Sivas Yöre Halkıyla Dayanışma Platformu” üyeleri, köy boşaltma ve göçe zorlama olaylarını Bakırköy’de protesto etti.
1987 – Türkiye’de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi anlaşmayla sonuçlandı.
1989- Devrimci Sol davası duruşmalarına, yargılananların ortak savunma metninin “Emperyalizmin Fırtınalı Bölgesi Ortadoğu” başlıklı bölümünün okunmasıyla devam edildi.
1990- İptal talebi Anayasa Mahkemesi’nce reddedilen TCK 438. maddesindeki “fahişeye tecavüzde ceza indirimi”ne karşı çeşitli kadın kuruluşlarının öncülüğünde İstanbul Zeynep Kamil Hastanesi önünde toplanan 500 kadar kadın Bağlarbaşı’na yürüdü
1992- “2000’e Doğru” dergisinin Diyarbakır muhabiri Halit Güngen dergi bürosunda tek kurşunla öldürüldü. 2000’e Doğru dergisinin bu haftaki kapağı “Hizbullah Çevik Kuvvet Merkezi’nde Eğitiliyor” idi.
1993 – Yeni Ülke Gazetesi’nin Şanlıurfa temsilcisi ve İHD Yönetim Kurulu üyesi Kemal Kılıç silahlı saldırıda hayatını kaybetti.
1994 – Demokrasi Partisi’nin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2’si ağır 16 kişi yaralandı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı.
– Sosyalist İktidar Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığını İSKİ binası önünde açıklayan TEK işçisi Süleyman Ülger bir süre gözaltına alındı.
1995 – Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında birleşti. Kurultaya katılan 1003 delege CHP’de, 635 delege SHP’de birleşmek için oy kullandı. İki partinin genel başkanlarının anlaşması sonucu Sosyaldemokrat Halkçı Parti’li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.
– İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Ramazan Bayramını kutlamak amacıyla bastırılan 20 bin afiş ve 3 milyon el ilanına ilişkin ihale kararının, bir firmayla anlaşma yapıldıktan 40 gün sonra alındığı ortaya çıktı
1997- Tansu Çiller TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller’in aklanmasından yana oy kullandılar.
– Sivas sanıklarının avukatlığını yapan, Sürekli Aydınlık eylemcilerine”mum söndü oynuyorlar”diyen Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın, 1989’da”Alevi kızlar babaları ve erkek kardeşleriyle yatıyorlar”dediği için yargılanan din dersi öğretmeninin de avukatı olduğu ortaya çıktı.
1998- İngiltere’de Çevik Güç Karargahı’nın kapısına asılan pankart: “Diktatörleri silahlandırıyoruz, sonra halklarını bombalıyoruz.”
– Murathan Mungan, Deniz Türkali ve Ferhat Tunç Düşünceye Özgürlük-3″ broşüründeki yazılardan dolayı yargılanıp ceza alan Haluk Gerger, Ahmet Ersun Genç ve Erkan Sümer’e destek için DGM’ye giderek, broşürü bastıkları gerekçesiyle kendileri için DGM’ye suç duyurusu yaptı.
– Polis tarafından yargısız infazla öldürüldüğü ileri sürülen “TİKB/Genç Komünarlar” üyesi Nurettin Demir’in defnedildi, 35 gözaltı.
2000 – İran’da yapılan genel seçimlere katılım yüksek oldu. 1979’daki İslam devriminin ardından reformcular ilk kez mecliste çoğunluğu sağladı.
2001 – Fransa’da Riviera sahilinde Irak ve Türkiye’den kaçan yaklaşık 1500 Kürdü taşıyan gemi karaya oturdu. Hükümet, Kürtlere sığınma başvurusu sözü verdi. Fransız sağı ise ‘işgale uğradık’ dedi.
2002 – Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, dört uyum yasasıyla birlikte, terör, savaş ve yakın savaş tehdidi halleri dışında idam cezasının kaldırılmasını öngören tasarıyı Bakanlar Kurulu’na sundu.
2003- AKP Genel Başkanı R.Tayyip Erdoğan grup toplantısında Irak’ta olası savaşta ABD’nin yanında yer alarak “Türkiye sınırından 2.cephe açılması” için AKP milletvekillerinden destek isterken bir yandan da ABD’ye “Türkiye kabile devleti değildir, bu iş bitti demeyin” dedi.
– Güney Kore’nin Taegu kentindeki metro istasyonunda meydana gelen yangında 134 kişi hayatını kaybetti, 136 kişi yaralı, 99 kişi kayıp.
2004- İran Nişabur yakınlarında endüstriyel kimyasal maddeler yüklü bir tren patladı. Beş köy haritadan silindi, en az 200 kişi öldü, 400 kişi yaralandı.
– TAYAD’ın İzmir Kemeraltı Çarşısı girişinde cezaevleriyle ilgili yapmak istediği basın açıklamasını polis engelledi, çıkan arbedede 14 gösterici dövülerek gözaltına alındı.
2005 – SEKA İzmit Fabrikası çalışanlarının, iş yerine kapanma eyleminin 30. gününde polis panzerlerle fabrika bahçesine girdi. İşçiler bu gelişme üzerine kendilerini mekanik atölyesine kilitledi.
– Adana’da TEKEL işçileri Erdoğan’ı fabrika önünde “Başbakan istifa” sloganıyla karşıladı, polis copla dağıttı.
Tokat Sigara Fabrikası’nda 500’e yakın işçi fabrikanın özelleştirilmesini protesto için Turhal yolunu kapattı.
– Türkiye Denizcilik İşletmesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devir kararına karşı T.Denizciler Sendikası oturma eylemi başlattı.
– Irak’ın başkenti Bağdat’ta Aşure günü kutlamalarında Şiiler’in yürüyüşü sırasında art arda beş patlama oldu; 35 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.
2006 – Bush yönetimi Filistin’de Hamas’ın seçimleri kazanmasının ardından, Filistin yönetimine daha önce verdiği 50 milyon doları geri istedi. Paranın Hamas hükümetinin kasasına girmesini istemediklerini açıkladı.
2007- Bağdat’ın Şii nüfuslu “Yeni Bağdat” semtindeki caddede bomba yüklü iki aracın infilak etmesi sonucu elliden fazla kişi öldü.
– Halkevleri üyeleri, 75.kuruluş yıldönümlerini İstiklal Cadddesi-Taksim güzergahında yapılan etkinliklerle kutladı.
2008- Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan ve Türkiye Kosova’nın tek taraflı bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
– Pakistan’da genel seçimler yapıldı. 1999 yılında askeri darbe ile işbaşına gelen Pervez Müşerref’in yandaşı iktidar partisi, ağır bir yenilgi aldı.
2009- Dünyada ekonomik kriz: Almanya’da, zor durumdaki bankaların son çare olarak kamulaştırılabilmesini öngören yasa kabul edildi. ABD’de, otomobil üreticileri General Motors ve Chrysler hükümetten 22 milyar dolar ek kredi istedi.
2010- Nijer’de askerler başbakanlık sarayını bastı, devlet başkanı Mamadou Tandja ve bakanları rehin alarak anayasayı askıya aldı.
2011- İstanbul 10. İdare Mahkemesi, Emniyet Müdürlüğü’nün Hrant Dink’i korumadığı gerekçesiyle cinayetten dört yıl sonra İçişleri Bakanlığı’nı 100 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.
– Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan, OdaTV yetkilileri Soner Yalçın, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi.
– İTÜ Maçka Kampüsü’nde öğrenciler “parasız eğitim” talebiyle dersleri boykot etti.
2012- KCK tutuklusu Ragıp Zarakolu’na destek için başlatılan “Kitaplar Ses Veriyor” etkinliğine Vedat Türkali de katıldı.
2013- BDP Milletvekilleri Sinop’ta ırkçı grupların saldırıları nedeniyle 10 saat süreyle öğretmen evinde mahsur kaldı.
– İstanbul Adliyesi’nde oturma eylemi yapan ÇHD’li avukatlara ve İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyelerine polis müdahale etti.
2016- Diyarbakır-Bingöl karayolunda PKK’lıların yola yerleştirdikleri patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 6 asker öldü, bir asker ağır yaralandı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.