İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 2 Ağustos

MÖ 216 – Cannae Muharebesinde Romalılar, Anibal komutasındaki Kartaca ordusu karşısında bozguna uğradı.

1491- Museviler din değiştirmedikleri için İspanya’yı terke zorlandılar. Musevilerin büyük bir kısmı Kemal Reis’in kadırgaları ile İstanbul’a geldiler ve Osmanlı topraklarına kabul edildiler.

1865- Lewis Carroll’un yazdığı Alice Harikalar Diyarı’nda ilk kez basıldı.

1914- Almanya, Rusya’ya savaş ilan etti. Osmanlı ile Almanya arasında işbirliği anlaşması imzalandı, Osmanlı’da seferberlik ilan edildi.

1919- İngiliz güçleri, Irak Kürdistan’ın Bamerné bölgesine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı. Saldırı esnasında bölgedeki tüm Nexşibendi Şeyhini tutukladı. Aynı gün yayımlanan Bangé Kurd Dergisinin yazı işleri Müdürlüğüne Haci Mustafa Yamulki getirildi. Kürdistan Öğretmenler Sendikası da, Süleymaniye’de “Bilesa” dergisinin ilk sayısını çıkarttı.

1922- Telefonun mucidi Alexandr Graham Bell öldü.

1926- Bozkurt gemisi ile Fransız Lotus gemisi Ege Denizi açıklarında çarpıştı; Bozkurt gemisi battı, 8 kişi öldü.

1934- Adolf Hitler Almanya’nın Führer’i haline geldi. Totaliter rejim süreci başladı.

1937- İzmir’de bir petrol deposunda yangın: 17 işçi yandı.

1939- Adalet Bakanlığı halk önünde idam yapılmayacağına dair bir genelge yayımladı.

1944- Türkiye, İngiltere ve ABD’nin önerisi üzerine, Almanya ile siyasi ve iktisadi ilişkileri kesti.

1945- İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’sına yön vermek için Potsdam’da bir araya gelen ABD Başkanı Truman, İngiltere Başbakanı Churchill ve SSCB Devlet Başkanı Stalin, görüşmelerini tamamladılar. Almanya, konferansta ABD, İngiliz, Fransız ve Sovyet komutanlarınca yönetilecek dört ayrı işgal bölgesine ayrıldı.

1955- Zonguldak’ta sel: 3 ölü, 560 ev ve dükkan sular altında.

1959- Diyarbakır’da ‘Sinan I’ petrol kuyusu işletmeye açıldı.

1961- Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları 1. Kurultay’ı toplandı. Türkiye’nin ilk siyasi gençlik kurultayı.

1967- Anayasa Mahkemesi Çetin Altan’ın dokunulmazlığını kaldırma kararını iptal etti.

– Havana’da düzenlenen “Latin Amerika Dayanışma Konferansı”na onursal delege olarak katılan ABD’li “Kara Güç” hareketi lideri P.Stokely Carmichael, katledilen/ zulme uğrayan siyahlar için Amerikalı siyahları “gerilla savaşına” çağırdı. 

– Yedikule Mensucat Fabrikası’nda 1 aydır grevde olan Tekstil Örme Giyim Sanayii İşçileri Sendikası üyesi yaklaşık 100 işçi, “boş durmaktan sıkıldıkları” gerekçesiyle İstanbul Valiliği önünde toplanıp “yerleri süpürme” eylemi yaptı. 

1968- Üniversite öğrenci örgütlerince 9-19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen “Uluslarası Barış Şenliği”ne 16 ülkeden davet edilen 58 öğrenci lideri, düşünür ve aktivistin Türkiye’ye girişleri yasaklandı. 

1969- Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Bülent Ecevit, “İlericilik-gericilik tartışması dinsel değil, ekonomik bir çekişmedir” dedi.

1975- İstanbul/Rami Vatan Plastik’te 2 işçi temsilcisinin işten çıkarılması üzerine 167 işçi direnişe geçti.

1976- Metropolis’in yönetmeni, senarist/yapımcı Fritz Lang (86) hayata veda etti

1977- Bir süre önce Ankara Karşıyaka’da evine giderken Yahyalı Ülkü Ocağı önünde sırtından kurşunlanan ve üç kez ameliyat edilen Demetevler Lisesi 1.sınıf öğrencisi Sefa Hakverdi Hacettepe Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

1979- Renault ve Tofaş fabrikalarında parça yokluğundan üretim durdu.  

– Adana’da Sabancı Holding’e bağlı PİLSA’da 2 ay önce konfeksiyon ünitesi şefi ile tartışan 2 işyeri temsilcisinin tazminatsız işten atılması üzerine işyerinde örgütlü Kauçuk-İş üyesi 250 kadar işçi iş bıraktı. 

– SSK Süreyyapaşa Sanatoryumu’nda tedavi gören yaklaşık 1.300 hasta işçi, “beslenme ve diğer konularda yeterli hizmet alamadıkları için tedavi süreleri uzadığı” gerekçesiyle sabah direnişe geçti. Kapıları kapatıp personeli içeri almayan işçiler, jandarma ile çatıştı.

– Turhal’da işverence kapatılan Özdemir Antimuan İşletmesi’nde T.Maden-İş’den ayrılıp Yeraltı Maden-İş’e geçen ve 7 aydır direnen işçiler işletmeyi tekrar açtırdı. İşveren tüm talepleri kabul ederek işçi temsilcileriyle protokol imzaladı.

1980- Çorum merkezde 2 Temmuz 1980’de ülkücülerce evi bombalanıp ağır yaralanan Mustafa Tahtasız Ankara’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Tahtasız’la birlikte Çorum’da 28 Mayıs’tan beri hayatını kaybedenlerin sayısı 49’a yükseldi.

– Başbakan Demirel: “Bana milliyetçiler suç işliyor dedirtemezsiniz” sözüm 1978’e aittir. Ondan sonra meseleler başka istikamete gitmiştir”. (Demirel, Maraş Katliamı sırasında 24 Aralık 1978’de gazetecilere “Bana sağcılar ve milliyetçiler suç işliyor dedirtmezsiniz” demişti).

– İtalya’da Bologna Tren İstasyonu’nun bekleme salonuna konan bomba yüklü 2 bavul patladı: 85 kişi öldü, neo-faşist Devrim Birlikleri örgütü örgüt üstlendi.

1983- Barış Derneği Davası’nda yargılanan Orhan Apaydın: “Yasal bir derneğin kurucusu olmak, dünyanın hiç bir yerinde suç değildir”.

– 1 yıl önce çıkarılan 41 Sayılı KHK ile Ankara Gazi Eğitim Fakültesi’nden 170 öğretim görevlisi ”bilgi ve beceri yetersizliği” gerekçesiyle daha önce kadrolu olduğu Bakanlığa iade edildi; çeşitli üniversitelerden bakanlıklara nakledilen öğretim üyelerinin sayısı 573’e yükseldi. 

1987- Türkiye’de kan kanserli bir hastaya ilk kemik iliği nakli yapıldı.

1988- Cankurtaran Holding’e bağlı Adidas Ayakkabı Fabrikası’ndan 1 ay önce yıllık izindeyken tazminatsız çıkarılan 113 işçi alamadıkları kıdem ve ihbar tazminatları için toplandıkları fabrika önünden jandarma tarafından dağıtıldı.

– “Mektup Aşkları” romanı yayınlanan Leyla Erbil: “Aşk için, kapitalist üretim ilişkilerinin değişmesi koşuluna inanırım. Gerçek aşk da devrime bağlı.”

1989- Açlık grevinin 35. gününde Eskişehir Özel Tip Cezaevi’nden 312 tutuklu ve hükümlü Nazilli ve Aydın cezaevlerine nakledildiler. Nakilde Hüseyin Eroğlu ve Mehmet Yalçınkaya adlı 2 tutuklu öldü, 4 tutuklu yaralandı (Fuat Kav’ın romanı ve bu kitaptan çıkarak Ömer Leventoğlu’nun yönettiği Mavi Ring filmi, bu sevki anlatır). Sevklerin ardından bir grup tutuklu ve hükümlü yakını Adalet Bakanlığı’na giderek kefen bıraktı, 5 kişi gözaltına alınıp daha sonra bırakıldı. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Eskişehir Özel Tip Cezaevi onarıldıktan sonra mahpusların tekrar bu cezaevine nakledileceğini açıkladı.

1990- Saddam Hüseyin önderliğindeki Irak, Kuveyt’i işgal etti. Kuveyt Emiri Şeyh Cabir es-Sabah, Suudi Arabistan’a kaçtı.

1991 – Şili ve Arjantin bir yüzyıldan fazla bir zamandır aralarında süren sınır anlaşmazlıklarına bir anlaşma imzalayarak son verdi.

1993- DEP (Demokrasi Partisi) üyesi bir grup milletvekili sabah Sultanahmet Parkı’nda toplanıp 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne kadar 1 aylık “Barış Süreci” kampanyası başlattı.

1995- Horhor Caddesi üzerindeki Kızıl Minare Camii’ne ek bina yapılmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iş makinaları kullanılarak başlatılan temel kazısı, Koruma Kurulu ve Büyükşehir Belediye’den ruhsat alınmadığı gerekçesiyle Arkeologlar Derneği’nce durdurtuldu.

1997- Cizre’de, bir düğünde bir korucunun el bombası patlayınca diğer korucular sağa sola ateş ettiler: 9 ölü, 57 yaralı. Yetkililer olayın kaza değil, kişisel öç amaçlı olduğunu açıkladı.

1998- Hükümet ortağı DSP tarafından teklif edilen af, siyasi partiler arasında ve toplumda geniş yankı uyandırdı. Toplumun bazı kesimlerinden ve hukukçulardan af teklifine tepki geldi.

2000- Memuriyetten atılmayı kolaylaştıran KHK’ye karşı çıkan KESK’liler, İstanbul ve İzmir’de Cumhurbaşkanı Sezer’e faks çekerek onaylamamasını istedi. Taksim Postanesi’ndeki faks çekme eyleminde grubun basın açıklaması yapmasına polis engel oldu.

– İstanbul’dan Ankara’ya giden TAYAD üyesi tutuklu ve hükümlü yakınlarından 30’ar kişilik 2 grup, görevliler eşliğinde Sincan F Tipi Cezaevi’ni gezdi. İzlenimlerini anlatan Şükran Ağdaş: “Biz demiyoruz ki mimari yapısı çok kötü, buralar tecrit amaçlı yapılmış diyoruz”.

– Hindistan’ın Keşmir bölgesinde üç ayrı yerde düzenlenen saldırılarda 93 Hindu öldü. Hindistan, Pakistan destekli ayrılıkçı örgütleri sorumlu tuttu.  

2001- Savaş Suçları Mahkemesi, Srebrenica katliamının faili Sırp General Radislav Kristiç’i 46 yıl hapse mahkum etti. Kristiç, 1995’te Srebrenica’da 8 bin Müslüman Boşnak katledilirken Drina müfrezesinin ikinci komutanıydı.

– Eski Milli Savunma bakanlarından Ercan Vuralhan, karşılıksız çek davasından hakkında çıkan gıyabi tutuklama kararı nedeniyle gözaltına alındı.

– Tarişbank’ın TMSF’ye devrine karşı çıkan binlerce çiftçi, İzmir/Gündoğdu Meydanı’nda yarın yapılacak mitinge katılmak için yakın il ve ilçelerden önceki günden itibaren yola koyuldu. 

2002- AB Uyum Paketi’nin ilk yasa maddesi olan terör suçlarında da ölüm cezasının kaldırılması, TBMM’de 152 ret oyuna karşılık 253 oyla kabul edildi. Meclisteki oylamada koalisyon ortağı MHP’den 114 ve ANAP’tan 2 Milletvekili ile 27 AKP ve 6 DYP Milletvekili “hayır” oyu verdi.

– Diyarbakır DGM, AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın 312’den mahkumiyetine ilişkin adli sicilindeki kaydının silinmesi talebini reddetti. Böylece, Erdoğan milletvekili adayı olabilmek için gereken “temiz” adli sicil kaydını alamayacak.  

– Filistin polisi, İsrail’in aradığı 20 militanı Filistin lideri Yaser Arafat’ın Ramallah’taki karargahı içinde tutuklayarak cezaevine nakletti. Operasyon ABD ve İsrail’in talebi üzerine gerçekleşti.  

2003- Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’nin beşinci gözden geçirme niyet mektubunu onayladı. 500 milyon dolarlık kredi dilimini serbest bıraktı. 29 maddelik niyet mektubuna göre, Türkiye 2003 sonu itibarıyla 25 bin 74 KİT işçisini işten çıkaracak.  

2004- İslamcı bir internet sitesinde Tevhid ve Cihad militanlarının Murat Yüce adlı Türkiyeli işçiyi öldürme görüntüleri yayımlandı. Tepe Grubu şirketlerinden Bilintur Catering’de çalışan Murat Yüce Irak’ta öldürülen ilk Türkiyeli rehine oldu.  

2005- AİHM, 2001 yılında HADEP’li Serdar Tanış ile Ebubekir Deniz’in kaybolmasıyla ilgili iki ayrı davada Türkiye’nin “yaşam hakkını ihlal ettiğine” hükmetti. 25 Ocak 2001 tarihinde Silopi HADEP ilçe Başkanı Serdar Tanış ile İlçe Sekreteri Ebubekir, Deniz çağrıldıkları Silopi Jandarma Karakolu’na gitmiş bir daha kendilerinden haber alınamamıştı.  

– Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in onayladığı Türk Telekom’un yüzde 55 hissesinin 6,550 milyon dolar bedele Oger Telecom’a satışına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.  

– İran’da bazı cinayetlerde devlet parmağı olduğunu yazdığı için hapse atılan ve açlık grevinde olan gazeteci Ekber Genci’nin davasına bakan yargıç, bir suikast sonucu öldürüldü.  

– Irak’ta bağımsız çalışan Amerikalı gazeteci Steven Vincent Basra’da kaçırılarak öldürüldü.  

– Fransız Sağlık Bakanı Xavier Bertrand, Paris’teki Saint-Vincent-de-Paul hastanesi morgunda saklanılan, doğduktan sonra kısa sürede ölmüş veya ölü doğmuş olduğu belirtilen 351 çocuk cesedinin keşfedilmesi üzerine, bu konuda soruşturma açılmasını istedi.

2006- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, fındık mitinginde halkı dağıtmayan Ordu Emniyet Müdürü Rıdvan Güler’in merkeze alınmasını savundu: “Güler gerekirse su ve biber gazı sıkmalıydı” dedi.  

– Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler’in açılışlar için Zonguldak’ta bulunduğu gün TTK Kozlu Kömür Ocakları’nda “ocaktan çıkış saatlerinin 15 dakika uzatıldığı” iddiasıyla işçiler yarım saat süreyle “yeraltından çıkmama” eylemi yaptı.

– İsrail, Lübnan’da Hizbullaha gözdağı vermek için ilk kez kuzeydoğu Lübnan’a operasyon düzenledi. Baabek kentinde yedisi çocuk en az 19 sivil öldü. Helikopterden kaçan Bedevi anne ile beş çocuğu tek tek vuruldu.  

-Türkiye’de bebek ve anne ölümlerinin en yoğun yaşandığı Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’nde Sağlık Bakanlığı tarafından kadınlara “Üreme Sağlığı” eğitimi verildi. Türkiye ve AB tarafından finanse edilen ve Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen “Üreme Sağlığı Proje Ofisi, ülkenin en fazla bebek ve anne ölümlerinin yaşandığı Diyarbakirıin Bismil İlçesi’nde açıldı. Proje kapsamında ise asıl hedef, 6 uzmanın ücretsiz muayene hizmeti ve eğitim vereceği ofiste 8 ayda toplam 2 bin 271 kadına güvenli annelik, aile planlaması, evlilik yaşıyla ilk doğum yaşının yükseltilmesi konularında bilinçlendirilmesi.

2007- Rusya, insanlık tarihinde ilk kez Kuzey Kutbu’nda 4302 metre derinliğinde deniz tabanına bayrağını dikti. Zemindeki zengin petrol ve doğalgaz rezervleri üzerinde hak iddia etti.

2009- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, birinci ”Ergenekon” davası ile Danıştay’a yönelik saldırıya ilişkin davanın birleşmesine karar verdi.

2010- Adana’da kitle örgütleri İnegöl ve Dörtyol’da yaşanan ırkçı saldırılara karşı sağduyu çağrısı yaptı.

2013- 20 Haziran’da Mersin’de Erdoğan’ın Akdeniz Oyunları’nı açılışını yaptığı gün Mustafa Kemal Bulvarı’ndaki Gezi protestolarında yüzüne yakın mesafeden biber gazı sıkılan Mehmet İstif 10 gün önce ameliyat oldu ve dilinin dörtte birini kaybetti.

2015- Davutoğlu’nun, AKP’de koalisyon görüşmelerini yürüten heyetin başkanı olup, erken seçim yanlısı ve “Saray’a yakın”olan Ömer Çelik’i görevden almak istediği ancak başaramadığı iddia edildi. Kılıçdaroğlu: ”Davutoğlu koalisyon istiyor, fakat Erdoğan izin vermiyor.
PKK’nin Ağrı Dağı Karabulak Karakolu’na patlayıcı yüklü traktörle intihar saldırısında 2 asker hayatını kaybetti, 31 asker yaralandı.
Davutoğlu: ”Bizi ateşkesi sona erdirmekle suçluyorlar. KCK 11 Temmuz’da ‘Ateşkes bitmiştir’,19 Temmuz’da ‘Halk savaşı başlamıştır’dedi
”Doğu ve Güneydoğu’daki 18 oda başkanı ile Diyarbakır’daki 640 STK temsilcisi bildiri yayınladı: ”Devleti ve PKK’yi derhal çatışmalara son vermeye ve tahkim edilmiş bir ateşkes ilan etmeye çağırıyoruz.”
Bahçeli: ”İzmir’de, Marmaris’te yazlıklarında yatıp AKP olmasın diye oyunu MHP’ye vermeyen, ama HDP’yi Meclis’e taşıyan zavallılar, Türkiye’nin kaymağını yiyenler, Boğaz’da yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP’ye veren şerefsizler.Şimdi HDP ile koalisyon kurun.”

– Marx’ın Kapital’ini Türkçe’ye çeviren yazar Alaattin Bilgi (88) hayata veda etti.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.