İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 2 Şubat

1709 – Alexander Selkirk 4 sene 4 ay Şili sahiline 400 mil uzaklıktaki bir adada tek başına yaşadıktan sonra kurtarıldı. Daniel Defoe’nun Robinson Crusoe adlı kitabına model olmuştur.
1848 – Kaliforniya’da altına hücum başladı. Servet arayan Çinli göçmenlerle dolu ilk gemi San Francisco’ya vardı.
1856- Osmanlı Devleti ve müttefikleri; İngiltere, Fransa ve Piyamonte Krallığı ile Rusya arasındaki Kırım Savaşı’nı sona erdiren Viyana Protokolü imzalandı.
1880 – Cadde ve sokakların gece aydınlatılması uygulamasına ilk defa Wabash’ta (Hindistan) başlandı.
1918- ABD, Birinci Dünya Savaşı’na girdi.
1919- İttihad ve Terakki Fırkası kapatılarak mallarına el konuldu.
1922 – James Joyce’un en önemli eseri olan Ulysses yayımlandı. Kitabın yayımlandığı 2 Şubat aynı zamanda İrlanda’lı yazarın doğum günüdür.
1924 – Sovyetler Birliği’nde Vladimir İlyiç Lenin’in ölümüyle boşalan Komiserler Konseyi Başkanlığı’na Aleksey İvanoviç Rikov getirildi.
1926- Süleymaniye’de Kürt Bilimler Derneği kuruldu.
1927- 1925’ten beri yürürlükte olan Takrir-i Sükûn Kanunu’nun yürürlük süresi iki yıl daha uzatıldı.
1933 – Adolf Hitler, Almanya parlamentosunu feshetti.
1943 – İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar Stalingrad’da yenildi. 1942 yazından beri süren kuşatma son buldu.
1957 – İstanbul İşçi Sendikaları Birliği bir bildiri yayımlayarak “batı ülkelerindeki gibi grev hakkı” istedi. İstanbul İşçi Sendikaları Birliği’ne 47 sendika bağlıydı.
1959- Hindistan’da Kongre Partisi liderliğine İndira Gandhi seçildi. İndra Gandhi Hindistan’da parlamenter sistemin kurucusu Cavarahlal Nehru’nun kızıydı.
1966- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri ve yardımcıları, laikliğe aykırı tutum ve gelişmelere karşı uyarı mahiyetinde Ankara Üniversitesi SBF ve Hukuk Fakültesi öğretim üyelerince yayınlanan bildirileri destekleyen bir bildiri yayınladı.
1968- Vietkong gerillaları 4 gündür işgal altında tuttukları Güney Vietnam kentlerinden çekilmeye başladı, çarpışmalarda yaklaşık 11.500 ölü var.
1969- Torbalı/ Atalan köyünden sonra Göllüce’de de köylüler Adnan Menderes’in halasının Hazine’ye ait 15 bin dönümlük toprağına el koydu.
1970- Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencisi Kadir Manga ile 4 arkadaşı Diyarbakır’da “sabotaj teşebbüsü” iddiasıyla gözaltına alındı. ODTÜ öğrencileri Hüseyin İnan ve A.Özgören’in de Gaziantep/Karkamış’tan Suriye’ye (El-Fetih’te eğitim için) geçmek isterken yakalandığı açıklandı.
– İngiliz filozof Bertrand Russell öldü.
1971 – Anayasa Mahkemesi siyasi partilere bütçeden mali yardım yapılmasını Anayasaya aykırı buldu ve bu konuda geçen yıl son defa çıkarılan 1219 sayılı kanunun tüm maddelerini iptal etti.
– ABD ve Güney Vietnam birlikleri bir süredir yaptıkları yığınak sonrası Laos’u istila etmeye başladılar.
– Teksif grevi 15 lira zamla sona erdi.
– Manisa’nın Gördes ilçesi Çiçekli köyünde Süleymancılık tarikatının inşa ettirdiği 3 yıldır faaliyette olan Kur’an Kursu’nun hocasının evine baskın yapan kaymakam ve jandarma komutanına taşlarla saldırdıkları için gözaltına alınan köylülerden 19’u tutuklandı.
– İdi Amin, Uganda’da bir darbe ile iktidarı ele geçirdi.
1972- Berlin’de bazı Türk öğrenciler Almanya Türk Öğrenciler Federasyonu Başkanı Hakkı Keskin yönetiminde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararlarını protesto için açlık grevine başladı.
1973- Kontenjan Senatörü Bahriye Üçok Cumhuriyet Senatosu’nda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesi üzerine yaptığı konuşmada, bazı camilerde verilen laiklik ilkesine aykırı kışkırtıcı vaazlardan örnekler verdi.
1976- Haftalık gazete “Halkın Kurtuluşu” yayın hayatına başladı. 12 Şubat 1980’e kadar 193 sayı yayınlandı.
1977- 12 gün önce Yazı İşleri Müdürü olduğu ”Teknik Güç” dergisinin Şişli bürosundan çıktıktan sonra haber alınamayan İTÜ İnşaat Fakültesi öğrencisi, İnşaat Mühendisleri Odası ve “Kurtuluş” hareketi üyesi Zeki Erginbay işkence edilip kurşunlanarak öldürülmüş halde bulundu.
– “Atatürk döneminin ekonomik ve toplumsal tarihiyle ilgili sorunlar” konulu sempozyumda tebliğ sunan SBF’den Doç.Dr. Korkut Boratav: ”1933-1939 döneminde uygulanan iktisat politikası, dışa bağımlılığın azaltılarak ekonomik gelişmenin mümkün olabileceğini göstermiştir.”
1978 – Güngören semtinde Gün-Der adlı derneğin kuruluşuna öncülük eden Selahattin Doğan (Sinop-Erfelek 1954), Haznedar- Yayla’da polisin “dur” ihtarıyla başlayan çatışmada ağır yaralı olarak yakalandı. Doğan’ın TKP/ML yöneticisi Süleyman Cihan’la buluşmaya gittiği ve yaralıyken gördüğü işkence sonucu öldüğü açıklandı.
– Milli Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, “Ordu içinde kontrgerilla yoktur.” dedi.
1979 – Ardahan Ölçek köyünde jandarma tarafından vurulan Yunus Koç’un TKP/ML sempatizanı olduğu açıklandı.
1980- Halkın Kurtuluşu hareketi, İzmir’de toplanan illegal kuruluş kongresiyle Türkiye Devrimci Komünist Partisi’ni (TDKP) oluşturdu.
– Alibeyköy Güzeltepe İlkokulu’nun TÖB-DER üyesi öğretmeni Ahmet Kılıç (44) Eyüp’teki evine girerken ülkücülerin silahlı saldırısında hayatını kaybetti.
– Mensucat Santral’ın İstanbul’daki 3 işyerinde 5.000 işçi 90 kişinin işine son verilmesi üzerine direnişe geçti.
– Doğu Perinçek’in başkanı olduğu Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) liselerde okutulan Milli Güvenlik derslerine ilişkin yeni yönetmeliği “sevinçle karşıladığını” açıkladı.
1981- Milli Güvenlik Konseyi (MGK), eski Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar’ı Yüce Divan’a sevketti. Hilmi İşgüzar yolsuzlukla suçlanıyordu ve o güne kadar Yüce Divan’a sevkedilen altıncı bakan oldu.
1982 – Suriye’nin büyük şehirlerinden Hama’da, Müslüman Kardeşler örgütüne yönelik büyük bir operasyon yapıldı. Operasyonda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Bu olay tarihe Hama Katliamı olarak geçti.
1984- Vergi iadesine ilişkin yasa yürürlüğe girdi. Böylece 1 Ocak 1984 tarihinden itibaren ücretlilerin, memurların, emeklilerin, bunların eş ve çocuklarının ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının kira giderleri hariç, ev eşyaları, yiyecek, giyecek için yaptıkları harcamalar ile eğitim ve sağlık harcamaları vergi iadesine tabi olacak.
1987- Yeni Gündem Dergisi Yazı İşleri Müdürü Cengiz Turhan aleyhine derginin 41, 42 ve 46. sayılarında Yılmaz Güney’le ilgili haber ve fotoğraflara yer vermekle OHAL Kanunu ve 1983 tarihli sıkıyönetim yasağını ihlal etmekten dava açıldı.
– İlhan Selçuk ve Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin hakkında, Selçuk’un “Hülle Partisi” başlıklı köşe yazısında 12 Eylül’ü ve Milli Güvenlik Konseyi üyelerini kötülediği iddiasıyla 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
1988- Öğretmen Sıddık Bilgin davası Ankara’da başladı. Eşi duruşmada, Bilgin’e Bingöl/ Genç Doğanlı köyünde 3 gün işkence edildikten sonra dağa götürülüp ateş edildiğini ve cesedinin karakol bahçesine gömüldüğünü söyledi.
– Gaziantep’te 3 gündür gösterimde olan Ali Özgentürk’ün “Su da Yanar”adlı filmi, “Türk polisini küçük düşürücü ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik sahneler bulunduğu” gerekçesiyle valilikçe yasaklandı.
1989- Yeşilyurt köylülerine dışkı yedirdiği iddialarının muhatabı binbaşının görev yeri değiştirildi, İçişleri Bakanlığı’ndan 2 başmüfettiş Cizre’ye gönderildi.
– Son SSCB askeri birliği de Kabil’i terketti. Böylece Afganistan’daki dokuz yıllık Rus işgali sona ermiş oldu.
1990 – Nazımiye Düzgünbaba’da, kolluk güçleriyle çıkan çatışmada TİKKO üyesi oldukları açıklanan Erdoğan Karataş (1959- Hacıbektaş), Emine Akyüz (Nazımiye), Cemile Sevgül (1970- Dersim), Hıdır Aksakal (Dersim), Hüseyin Yıldız (Gümüşhane), Suna Ay (Hozat), Yazgülü Kılıç (Dersim), Hıdır Topçu (Çemişgezek) öldürüldüler.
– Güney Afrika Devlet Başkanı De Klerk Afrika Ulusal Kongresi’ne konan 30 yıllık yasağı kaldırdı, aralarında Nelson Mandela’nın da bulunduğu siyasi mahkumların en kısa zamanda serbest bırakılacağını söyledi.
1991 – Silopi ve Cizre’ye gazetecilerin girmesi yasaklandı.
– Muzaffer İzgü’nün 1981’de toplatılıp yasaklanan “Donumdaki Para” adlı öykü kitabı için 10 yıldır mahkeme kararı alınmadı.
1995- Özelleştirme Yüksek Kurulu, Et ve Balık Kurumu’nu 2 yıl hiç ödemesiz 1,5 trilyona Hak-İş’e bağlı Öz Gıda İş sendikasına sattı. EBK’nun 1.5 trilyona devredildiği ve kurumun 9.5 trilyon olan borcunun da devlet tarafından üstlenileceği bildirildi. Satışla, alıcılara 60 milyar liralık et stoku verilirken, kombinaların yüzde 20’sini sendikanın satmasına izin verildi.
– Sabah gazetesinde yayınlanan anılarında Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’nın ülkücü olmadığı ve öldürme emrini kendisinin vermediğini savunan Alparslan Türkeş: “Abdi İpekçi’yi bizim öldürmemiz gerekseydi emri benim vermiş olmam gerekirdi, ben emir vermedim.”
– İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Düşünce Özgürlüğü ve Türkiye kitabını toplatma kararı aldı.
– Özgür Ülke gazetesi “kapatılan Özgür Gündem gazetesinin devamı olduğu” gerekçesiyle kapatıldı.
1996- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı R.Tayyip Erdoğan Darülaceze’nin 100.kuruluş yıldönümü etkinliklerini, Darülaceze’yi kuran 2.Abdülhamit’in türbesini ziyaret ederek başladı. Erdoğan: ”Abdülhamit’in istibdatçı olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Ulu hakan olduğuna inanıyorum.”
– Sınırdışı kararı bulunan 90 İranlının Birleşik Sosyalist Parti Mamak İlçe’deki bekleyişleri 182.gününde.
1997- Ankara Sincan’da Refah Partili belediyenin düzenlediği “Kudüs Gecesi” tepkiye yol açtı. Türkiye Sincan’daki konuşması nedeniyle İran Büyükelçisi Muhammed Reza Bagheri’yi resmen protesto etti.
2000 – Avusturya’da 184 sandalyeli parlamentoda 104 sandalye kazanan Halkçı Parti (ÖVP) aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (ÖFP) ile koalisyon hükümeti kurmakta anlaştı. Hükümet programı Cumhurbaşkanı Thomas Klestil’e sunuldu. İsrail Başbakanı Ehud Barak ÖFP koalisyonda olursa büyükelçilerini derhal çağıracaklarını açıkladı.
– Fildişi Sahili Milli Takımı, Afrika Kupası’nın ilk turunda elenince, ülkenin diktatörü futbolcuların tümünü bir askeri kampa hapsettirdi.
2001- TAYAD’lı aileler, Kandıra F Tipi Cezaevi’ndeki mahkumlara işkence yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu
2002 – Arjantin’de Anayasa Mahkemesi bankalardan para çekme işlemine getirilen 800 dolarlık sınırı iptal edince hükümet bankaları tatil etti. Halk karara isyan etti. Hükümet karşıtı gösterilerin simgesi haline gelen tencere ve tava çalma eylemi eşliğinde sokaklara döküldü; “Kendi paramızı istiyoruz”,”bütün politikacılara ölüm” sloganları atıldı.
2003 – Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’i iktidarı bırakmaya zorlamak amacıyla muhalefetteki Demokratik Eşgüdüm Platformu 63 gündür sürdürdükleri greve son verdiklerini açıkladı. Chavez ise grevin sorumlularının yargılanacağını söyledi.
– Temel Haklar ve Özgürlükler Derneği Girişimi üyeleri Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda toplanarak Irak’a olası ABD müdahalesine karşı olduklarını, savaşa Türkiye’nin ABD yanında katılımı konusunda da halk oylaması yapılmasını istedi.
2004- İran’da Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin binlerce adayı veto edişiyle başlayan krizde karara direnen reformcu partiler seçimi boykot kararı aldı.
– Konya’nın Selçuklu ilçesinde 11 katlı Zümrüt Apartmanı yapım hatası nedeniyle çöktü: 92 kişi öldü.
2005- Mersin Limanı’nda Liman-İş üyesi işçiler özelleştirmeye karşı eylem yaptı.
– İstanbul Üniversitesi öğrencileri, 3 öğretim üyesince yürütülen soruşturmalarda 2 öğrencinin gizlice sorgulandığını öne sürdü.
2006- Yüce Divan’da yargılanan eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın işveren Korkmaz Yiğit’ten 14 milyon dolar rüşvet aldığı iddiası düştü.
2007- Birleşmiş Milletler İklim Raporu’nda Küresel ısınmanın insan yaşamını tehdit ettiğini açıkladı.
2008- Cumhuriyet mitinglerinin örgütleyicisi kadın dernekleri, bu kez de türban düzenlemesini protesto etmek için Anıtkabir’de. “2. ayın 2’sinde saat 2’de Anıtkabir’de” sloganıyla duyurulan eylem, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği öncülüğünde düzenlendi. Eyleme 50’nin üzerinde sivil toplum örgütü de destek verdi.
– Libya lideri Muammer Kaddafi, 53 üyeli Afrika Birliği’nin yeni lideri olarak seçildi.
2009 – Ergenekon davası kapsamında 41’i tutuklu 86 sanığın yargılandığı davanın 46. duruşmasında ifade veren Sami Hoştan, “Susurluk kazasındaki kayıp çanta bende” dedi.
2010- Direnişin 50.gününde Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel ile 200 kadar TEKEL işçisi açlık grevine başladı. DİSK, KESK, Türk-İş, Kamu-Sen, TMMOB ve Oda temsilcileri TEKEL direnişçilerine destek için Taksim’den Galatasaray’a yürüdü.
– AİHM, nüfus cüzdanında “din” ibaresinin yer almasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme, kimliklerdeki “Din” hanesinin 2006’dan beri isteğe bağlı olarak boş bırakıldığı yönündeki savunmayı haklı bulmadı.
– Dünya Gıda Programı (PAM), yaklaşık 8,5 milyon kişinin yaşadığı Güney Sudan’da gıda yardımına muhtaç olanların sayısının 4,3 milyona çıktığını duyurdu.
– TKP’liler metrobüs zammına karşı “turnikeden atlama” eyleminden dolayı ifade verdiler.
2011- ABD’nin gizli belgelerini yayınlayarak dünyada büyük gürültü koparan Wikileaks internet sitesi Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.
– İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Hrant Dink Cinayeti soruşturması kapsamında tartışılan isim Ramazan Akyürek’i, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığına atadı.
– Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında hükümeti yıkmaya teşebbüs suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet istendi.
– Dersim Aliboğazı’nda kaldıkları sığınakta yaşanan göçük nedeniyle Sefagül Kesgin (1977- Erzurum), Nurşen Aslan (1981- Almus), Gülizar Özkan (1967- Pülümür), Fatma Acar (1983- Mersin) ve Derya Aras (1979- Erzincan) adlı TKP/ML- TİKKO üyelerinin yaşamlarını yitirdikleri açıklandı.
– “Torba Yasa”ya karşı KESK’lilerin Trabzon ve D.Bakır’dan Ankara’ya yürüyüşleri sürüyor.
2012- Hrant Dink’in katlinde ihmali olduğuna dair Başbakanlık Başmüfettişliği’nin 2 Ekim 2008 tarihli Denetim Raporu’nda kanaat belirtilen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, Teftiş Kurulu Başkanlığı’na atandı.
2013- Direnişlerinin 250.gününde Hava-İş üyeleri Sendika önünden Bakırköy/Özgürlük Meydanı’na yürüdüler.
– “Şinasi ve Akün Halkındır Platformu”nda buluşan sanatçılar satışa çıkarılan Akün Sahnesi’nin önündeydi.
2014- 1 yıl önceki polis operasyonları sonrasında tutuklanan KESK üye ve yöneticilerinin yakınları, her Cumartesi günü olduğu gibi G.Saray’da yaptıkları oturma eylemiyle tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.
2015- Mısır’da Kirdase’deki polis merkezine saldırmakla suçlanan darbe karşıtı 183 sanık hakkında idam kararı verildi.
2016- Yunanistan’ın Sisam adasından Kuşadası kıyılarına geçtiklerinin tespit edilmesi üzerine Söke otogarında yakalanan İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman’ın, DHKP/C militanları oldukları ve Sabancı suikastı faili olarak 20 yıldır arandıkları öne sürüldü.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.