İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 23 Nisan

1616 – İspanyol yazar Miguel de Cervantes, (d. 1547) ile İngiliz yazarı William Shakespeare (d. 1564) yaşamlarını yitirdiler.

1827- İrlandalı matematikçi ve fizikçi William Rowan Hamilton, Işık Sistemleri Teorisini sundu.

1906 – Rusya’da Çar II. Nikolay Temel Yasalar olarak bilinen anayasayı ilan etti.

1920 – Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı ve ilk kez toplandı.

1924- İşgal kuvvetlerince kapatılan Türk Ocakları yeniden kuruldu.

1953-  Kore’de savaşan Türkiyeli subaylara, törenle Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın bronz yıldız madalyası verildi.

1962 – Ankara’da Yılanların Öcü filminin gösterildiği sinemada olaylar çıktı. Bir grup, film bittikten sonra, sinemaya maddi zarar verip “kahrolsun komünistler” diye bağırdı.

1967- TİP milletvekili Çetin Altan İzmir/ Eşrefpaşa’da katıldığı bir toplantıdan çıkarken “milliyetçi” bir grubun saldırısında dövüldü.

1968 – ABD’deki Columbia Üniversitesi’nde bir grup Vietnam Savaşı karşıtı öğrenci yönetim binalarını ele geçirerek üniversiteyi kapattı.

1969 – Robert Kennedy’nin katili Sirhan Bişara Sirhan ölüm cezasına çarptırıldı.

1970- İş Bankası, Ticaret Bakanlığı’na gizli bir rapor verdi. Raporda, devalüasyon halinde bankalarla ihracatçıların korunması isteniyordu.

1972 – Eyüp Emniyet Amirliği’nde copla ölüm iddiası için İçişleri Bakanlığı soruşturma açtı.

1975 – Sıkıyönetim Komutanlığı, ünlü Rus yazar Maksim Gorki’nin “Ana” adlı romanından uyarlanan aynı adlı oyunu sahneleyen Ankara Sanat Tiyatrosu’nu (AST) kapattı.

1978 – Türk Hava Yolları’nda Hava-İş sendikasına üye işçiler greve başladı.
– Iğdır’da bir süre önce öldürülen bir ‘ülkücü’nün cenazesinden dönen yaklaşık 2000 kişi, 200’e yakın iş yerini tahrip etti. Şehre askeri birlikler sevk edildi. Gece ve gündüz sokağa çıkma yasağı kondu.

1981 – Milli Güvenlik Konseyi, eski Gümrük Ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı’nın Yüce Divan’a sevkine karar verdi.

1982 – TRT haftada iki gün renkli televizyon yayınına başladı.
– Karısını öldürmekten hükümlü Sabri Altay, Adapazarı’nda idam edildi.

1983- Milli Güvenlik Konseyi Sekreterliği YÖK’e gönderdiği bir yazı ile Server Tanilli’nin “Uygarlık Tarihi” kitabının ders kitabı olarak okutulmamasını istedi.

1986 – Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilen, yabancıların Türkiye’de mülk edinmesine olanak sağlayan yasa, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

1988- Trablusşam’da bir pazar yerine, patlayıcı yüklü bir kamyon infilak etti. 66 kişi öldü, 125 kişi yaralandı.
– Kocaeli LASSA’da grevde olan işçilerin çocukları fabrikaya destek ziyareti yaptı.
– SHP Genel Başkanı Erdal İnönü: “ANAP’ın SHP’ye gizli dinleme cihazları yerleştirdiğine inanıyorum. Gizli bir şeyimiz olmadığı için de aldırmıyorum.”

1989- Yeşilyurt köylülerine dışkı yedirilmesi davası, sanık binbaşının “can güvenliği olmadığı”na ilişkin başvurusu üzerine Ankara’ya alındı.

1990- T.Özal’a “Cumhurbaşkanlığınıza alışamadım” telgrafı çektiğinden dolayı psikiyatri kliniğine kapatılıp re’sen emekli edilen Teğmen M. Şeref Baba’nın başvurusu üzerine, TTB Merkez Konseyi olaya karışan askeri doktorlar hakkında disiplin soruşturması açılmasını istedi.
– TBKP liderleri Kutlu ve Sargın’ın ölüm orucunun 18. gününde çocuklarıyla birlikte Sultanahmet Parkı’na gelen gruptan 3 kişi dövülerek gözaltına alındı, çocukların uçurtmaları toplanarak kırıldı. SP İl Binası’ndaki açlık grevine desteğe giden 60 kişi gözaltına alındı.

1993- Dersim Çemişgezek Akçapınar Jandarma Karakoluna, Devrimci Sol tarafından düzenlenen baskın sonrası, kolluk güçleri tarafından yapılan operasyonda, 12 Devrimci Sol gerillası öldürüldü. Öldürülen gerillaların kimlikleri şöyle açıklandı: Ali Özbakır, Abdi Şeker, Haydar Aydın, Abidin Yıldız, Cengiz Kala, Eylem Yıldız, Özgür Kılıç, Cihan Taçyıldız, Mehmet Çolak, Behiye Canik, Hasan Aktaş, Selvi Uzun.
– Doğu Afrika ülkesi Eritre’de Etiyopya’dan bağımsızlık referandumu başladı.

1994- Tekel Bomonti Bira Fabrikası işçileri ve çocukları, işyerinin kapatılmasını protesto etti.
– 2.ünitesinde de deneme üretimine başlanan Gökova Termik Santrali’nin kapatılması talebiyle çeşitli çevre örgütlerine üye bir grup eylemci süresiz açlık grevine başladı.

1995 – Sürgünde Kürt Parlamentosu’na izin veren Hollanda’yı protesto için yurtdışında çalışan bir grup Türk işçi Lahey’de yürüyüş yaptı.

1996- Bir grup çocuk Bayrampaşa Cezaevi önünde gösteri yaparak “görüş izni” istedi.

1997 – Cezayir’de Ömeriye katliamı: 42 kişinin ölümü.

1998- Aydın’da Baki Erdoğan’ın gözaltında işkenceyle öldürülmesinin karar duruşmasında polislerin saldırısı sonucu ince bağırsağı yırtılan emekli memur Yusuf Doğru ameliyat edildi. TGC yönetimi saldırıya uğrayan gazetecilerle birlikte bir basın toplantısıyla olayı kınadı.

1999 – MED-TV’nin İngiltere üzerinden uyduya aktararak Brüksel’deki stüdyolarından yaptığı yayını İngiliz Bağımsız Televizyon Komisyonu (ITC) tarafından yasaklandı.

2001 – 13 kişi İstanbul Swissotel’de 150 kişiyi rehin aldı. Çeçenistan’daki savaşa dikkat çekmek istediklerini söylediler. İçişleri Bakanı Saadettin Tantan otele gelince rehineleri serbest bıraktılar. Avrasya Feribotu’nu kaçıran Muhammed Emin Tokcan ve Ertan Çoşkun da eylemciler arasında. Her ikisi de Af Yasa’sından yararlanmıştı.
– Fransa’da, ASALA’nın eski lideri ve 1983’teki Orly katliamının sorumlusu olarak 1985’te ömür boyu hapis cezası alan Varujan Garbisyan serbest bırakıldı.

2002- Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ı 1992’deki bir konuşmasından dolayı eleştirdi. “Hakkında adli işlem başlattık. ‘Değiştik’ diyorlar, değişmediklerine inanıyoruz. Biz boşuna söylemedik, 28 Şubat daha bin yıl sürer” dedi.

2003 – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun aldığı karar doğrultusunda Kuzey Kıbrıs ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında serbest geçişler başladı. Türkiye Cumhuriyeti kökenli KKTC vatandaşları ve askerler geçemeyecek.
– Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın 23 Nisan resepsiyonuna Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, askerler, CHP katılmadı. Türban krizine yol açmamak için AKP milletvekilleri eşleri olmadan katıldılar. Türbanlı eşiyle gelen tek AKP milletvekili Ergun Dağcıoğlu.

2004- ABD’li bilim insanlarının ilk defa AIDS (Sonradan Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) adlı “esrarengiz” bir hastalığın varlığını kamuoyuna duyurmasının  20. yılında 20 milyon insanın öldüğü açıklandı.

2005 – Şair ve yazar Sunay Akın’ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi açıldı.
– Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, yayıncı-yazar Ragıp Zarakolu ve Ali Ertem’e “cesaret madalyası” taktı.
– Ebu Garib cezaevinde esirlere işkence soruşturmasında, ABD ordusu, üst düzey komutanları akladı. İşkenceye karıştıklarına dair kanıt bulunamadı. Sadece olayların yaşandığı sırada Ebu Garib komutanı olan kadın general Janis Karpinski suçlu bulundu.
– Marksist iktisatçı, “Bağımlılık Teorisi”nin kurucularından Andre Gunder Frank öldü. Eserleri 100 den fazla dilde yayımlandı.

2006- Kürt kökenli Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türk ve İran ordularının Irak sınırına yığılmasına tepki gösterdi: “İçişlerimize karıştırmayız”. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ise: “Şartlar oluşursa sınır ötesi operasyona hakkımız var” dedi.
– “İşsiz ve Güvencesiz Eğitim İşçileri” MEB’nca tanınmadıklarını belirterek İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde gösteri yaptı.

2007- 18.Ankara Film Festivali’nde “En iyi film” ödülü “Beynelmilel”e verildi.
– Rusya’nın eski Devlet Başkanlarından Boris Yeltsin öldü.

2011- Heykeltraş Mehmet Aksoy’un “İnsanlık Anıtı”nın Başbakan Erdoğan’ın “ucube” nitelemesiyle yıkım kararı Karslılar, üniversite öğrencileri ve sanatçılar tarafından protesto edildi.
– YGS’deki şifre skandalı Istanbul ve Ankara’da protesto edildi.

2012- Sanatçı, gazeteci ve kitle örgütü temsilcileri “çocuk gelinlere göz yumulmasını” protesto etti.
– Yaşı büyültülerek idam edilen Erdal Eren’in posteri Kızılay’da bir üst geçitin merdivenlerine yapıştırıldı.

2014- Istanbul’daki 23 Nisan törenlerinde “Berkin Elvan”ın katilleri cezalandırılsın” pankartı açan 2’si çocuk 4 kişi gözaltına alındı.
Dersim Dernekleri Federasyonu öncülüğünde Tunceli ve 7 ilçesinde “Berkin Elvan fidanlıkları” oluşturuldu.

2015- Edirne’nin Uzunköprü ilçesindeki, “dünyanın en uzun taş köprüsü” olarak bilinen Uzun Köprü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alındı.
– Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yılı anma etkinlikleri kapsamında İstanbul’da “Barış Zirvesi” düzenlendi.

2016- Bulanık ilçesinde aralarında İlçe Belediye Başkanı Figen Elden Yaşar, BDP İl Genel Meclisi üyesi Seyithan Akkaya ve DBP İlçe Eş Başkanı Selvi Kaya’nın da bulunduğu 11 kişi daha tutuklandı.

2017- Dersim Aliboğazı’nda, TSK tarafından yapılan operasyonda TKP/ML- TİKKO gerillaları Gül Kaya ve Hasret Tanrıverdi öldürüldü.

Çeşitli internet sitelerinden derlenmiştir.

Paylaşalım

Yorumlar kapatıldı.