İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 27 Ağustos

1770 – Alman filozof Georg Wilhelm Friedrich Hegel doğdu.
1783 – Mongolfier Kardeşler, hidrojen gazıyla doldurdukları ilk balonu uçurdular.
1859- Dünyanın ilk petrol kuyusu Amerika Birleşik Devletleri Pennsylvania eyaletinde açıldı.
1892 – New York Metropolitan opera binası yandı.
1896- Türkiye’de ilk banka bombalama eylemini Taşnaksutyun, Hınçak, Şant ve Kurban isimli Ermeni örgütlerinin gerçekleştirdiği ileri sürüldü.
1927 – Mustafa Kemal Paşa’ya suikast hazırladıkları ileri sürülen, Sisam’dan Anadolu’ya geçen Hacı Sami ölü, arkadaşları yaralı ele geçirildi.
1928- 15 ülke, Briand-Kellog Paktı’nı imzaladı. Anlaşma savaşı yasadışı sayıyor.
1930- Resmi kuruluş çalışmaları devam eden Serbest Cumhuriyet Fırkası İzmir’de miting düzenledi.
1935- Georgi Dimitrov Komünist Enternasyonal’in başkanı Grigori Zinoviyev’in yerini aldı.
1945- Varisleri Sultan II. Abdülhamit’in miras davasını kazandı. II. Abdülhamit’in mirası 400 milyon dolardı.
1947 – Cezayir, Fransa’dan bağımsızlığını istedi.
1950- İngiliz yayın kuruluşu BBC, dünyadaki ilk denizötesi televizyon yayınını gerçekleştirdi.
1951- İzmir Fuarı’nda Çekoslovakya pavyonundaki panolarda “komünizm propagandası”ndan suçlanan Müdür T.Frankisen mahkemeye sevk edildi.
1956- Adıyaman’da büyük sel felaketi 100 kişi öldü.
1964- 1930 yılında imzalanan “İkamet, Ticaret ve Seyrüsefain Anlaşması”nın 16 Eylül tarihinde sona ermesiyle 5000 Yunan uyruklu sınırdışı edilecek. 6800 kişi ise daha önce gitmişti.
– Türkiye’deki ilk ABD aleyhtarı gösteri, ABD’nin Kıbrıs konusundaki tutumu nedeniyle Ankara’da yapıldı.
1971- THKP-C davası oturumunda Mahir Çayan ve 13 arkadaşının “Mahkeme heyetini red” talepleri kabul edilmedi. Mahkeme, talebin “duruşmaları uzatma kastıyla yapıldığı” kanaatiyle talepte bulunanları 250’şer TL para cezasına çarptırdı.
1973- Türkiye-Irak Petrol Boru Hattı Antlaşması imzalandı.
1974- Mengü Ertel’in afişi, Cannes Film Festivali’ne paralel “Film Afişleri Yarışması”nda Jüri Özel Ödülü’nü aldı.
1975- Türkiye Akdeniz Oyunları’nda grekoromende 3 altın madalya aldı.
1977- İstanbul Okmeydanı’nda bir banka soygununun ardından, Göztepe’de bir evde çıkan çatışma sonucu TKP/ML- TİKKO üyesi Cemil Oka öldürüldü. Cemil Oka Dersim, Malatya, Bingöl, Elazığ ve Muş illerinde Sıkıyönetim Komutanlığı da yapan General Nazif Oka’nın oğluydu. Çatışmada, polis şefi Uğur Gür de yaralandı.
1979- Uşak’ta, sabah evinden işe giderken MHP’liler tarafından vurulan ve TKP/ML sempatizanı olduğu açıklanan Cemil Çelik (1957- Uşak/ Banaz) yaşamını yitirdi.
– Samsun’da solcuların gittiği 1 kahvehaneye 1 otomobilden açılan yaylım ateşinde 3 kişi öldü. Otomobili kullanan şoför de ölü bulundu.
– Ülker’de 20 Ağustos’ta işten çıkarılan 6 işçinin tekrar işe alınması için işi yavaşlatma eylemi yapan DİSK/Gıda-İş üyesi 1.200 işçi çıkarıldı.
– İstanbul’da ayakkabı imalatçıları “Tekelleşen firmaların malzemeye keyfi zam yapmalarını protesto için” üretimi durdurdu.
– Coca Cola’da DİSK/Gıda-İş üyesi 850 işçi, 48 mevsimlik işçinin işten çıkarılmasını protesto için işi durdurdu.
– İrlanda Cumhuriyet Ordusu İRA militanları 2. Dünya savaşı kahramanı İngiliz amiral Lord Luis Mountbatten İrlanda kıyılarında demirli uzaktan kumandalı bir bombayla batırdılar. Yatta bulunan Lord Mountbatten öldü.
– Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) jandarma öğrencilere müdahale etti; 450 sol görüşlü öğrenci gözaltına alındı.
– Türk Hava Yolları’nın (THY) Frankfurt bürosuna bombalı bir saldırı yapıldı. Olayı Ermeni örgütü ASALA üstlendi.
1980- Alman Hükümeti, Türkiye’ye verdiği notada MSP Genel Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’ı eroin kaçakçılığı ile suçladı.
1981- MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası İddianamesi’nde, MHP Hukuk Masası kayıtlarına göre Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz’ün katlinden dolayı idamla yargılanan İbrahim Çiftçi dahil cezaevlerindeki bazı ülkücülerin ailelerine mali yardım yapıldığı belirtildi.
1982- Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Atilla Altıkat, JCAG isimli Ermeni örgütü elemanları tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
1983- Barış Derneği Davası’nda Semra Özdamar: “Sanatçı yaratıcı ve yaşamseverdir; yaratmayan savaşmak, yok etmek ister.”
1987- Gazetecilerin ziyaretine açılan Metris Askeri Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahkumlar “Her bahaneyle coplandıklarını” söylediler.
1988- Haydar Kutlu ve Nihat Sargın’ın işkence nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Komisyonu’na yaptıkları başvuru kabul edildi.
1989- “İnsan Hakları Yarın Değil Hemen Şimdi” adlı konserleri İstanbul Valiliği’nce iptal edilen sanatçılar adına Müjdat Gezen: ”Valilik konseri iptal etmekte haklıdır. Çünkü asıl amaç konser vermek değildi; asıl amaç enflasyonu azdırmak, insan haklarını çiğnemekti.”
– Cumhuriyet Gazetesi’nin Beyoğlu Mis Sokak’taki kitap sergisini yakanlardan biri Ülkü Ocakları eski Düzce Sorumlusu çıktı.
– Haftalık “Sokak” dergisi Tuğrul Eryılmaz’ın yönetimi ve İpek Çalışlar’ın koordinatörlüğünde yayın hayatına başladı. Sokak, 7 ay sonra Mart 1990’da yayınına son verdi.
1994 – 171 kişiyle iniş yapan THY uçağı, pistten savrulup Florya yolunu geçti, tren raylarına bir metre kala kayaya çarparak durdu.
1995- Hasan Ocak’ın ailesi İHD İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Ocak’ın 21 Mart’ta Aksaray’da gözaltına alındığını ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün gözaltı işlemini ısrarla kabul etmediğini, hayatından endişe ettiklerini söyledi.
1997- Tüm Bel-Sen’liler, Beyoğlu İETT Genel Müdürlüğü önünde işe iade kararlarını uygulamayan RP’li idarecileri protesto etti.
1998- Rusya’daki kriz Türkiye’yi de sarstı. Borsa 259 puan ve yüzde 7.87 düşüşle 3 bin puan sınırının altına, 2997 puana indi. Merkez Bankası da dövize müdahale ederek 500 milyon dolar döviz satışı gerçekleştirdi.
– En yaşlı TKP Mensubu Mehmet Bozışık öldü.
2000- Tarık Akan: ”Sürü filmi Yılmaz Güney’in hapishanedeki arkadaşlarından yardım alarak çekilebildi. Ve biz aç-susuz çektik filmi. Set işçisinden oyuncusuna kadar kimse para almamıştır.” (Cumhuriyet’te Ümit Zileli söyleşisi)
– Danıştay’ın 5.sınıfı bitiren öğrencilerin yaz aylarında Kuran kursuna gitmesini öngören 1998 tarihli Diyanet yönetmeliğini iptalinin ardından Mart 2000’de çıkarılan yeni yönetmelik de değiştirildi: Kuran kurslarına devam süresi haftada 3 günden 5 güne çıkarıldı.
– İsrail Nablus yakınlarında Hamas’ın kalesi Assira el Şimdiye köyüne operasyon düzenledi. Hamas lideri Mahmut Ebu Hannud yaralı olarak Nablus’a kaçtı. Burada Filistin Özerk Yönetimi polisi tarafından tutuklandı.
– Filipinler’de Ebu Sayyaf gerillaları dört ay önce kaçırdıkları 24 kişiden beşini serbest bıraktı. Ebu Sayyaf gerillaları ülkenin güneyinde İslam devleti kurmayı amaçlıyor.
2001- Filistin Halk Kurtuluş Cephesi lideri Ebu Ali Mustafa, Batı Şeria’nın Ramallah kentinde İsrail’in füze saldırısıyla öldürüldü. Onbinlerce Filistinli suikastı protesto etti.
– Selanik’te Zülfü Livaneli ile Maria Faranduri, 19 yıl sonra yeniden konser verdi.
2002 – Tokyo’da bir mahkeme ilk kez, Japonya’nın II. Dünya Savaşı sırasında ve öncesinde biyolojik silah kullandığını kabul ederken, 180 Çinli’nin, biyolojik silah programının kurbanı oldukları gerekçesiyle bulunduğu tazminat talebini reddetti.
2003- Kanada’da hükümet, 39 bin kilometrekarelik toprağın yönetimini yerli Tlicho kabilesine devretti.
– Kuzey Kafkasya’da Rusya’ya bağlı özerk Dağistan Cumhuriyeti’nin Enformasyon Bakanı Muhammedsaih Gusayev öldürüldü.
2004- Irak’ta dini lider Ayetullah Sistani, Necef’teki Şii isyanını sonuçlandırdı. Mehdi Ordusu’nun lideri Sadr anlaşma imzalandıktan sonra Hz.Ali Türbesi’nin anahtarlarını Sistani’ye teslim etti. Mehdi ordusu silahları bırakarak türbeden çıktı.
2005- İncirlik Üssü’nün kapatılması talebiyle birçok ilden Adana’ya hareket eden “Irak’ta İşgale Hayır Koordinasyonu” üyelerinin İstanbul’dan hareket eden kolu Eskişehir’e ulaştı. Artvin’den yola çıkan grup da Rize, Trabzon ve Ordu’dan sonra Samsun’a ulaştı.
2006- Gazze’de 14 Ağustos’ta kaçırılan iki Fox TV çalışanı “İslamiyeti seçtikleri için” serbest bırakıldı.
2007- Yunanistan’daki orman yangınları ülkenin 3’te birinin bulunduğu Mora yarımadasının 3’te 2’sini vurdu. 62 kişinin hayatını kaybetmesi ve yangının kontrol altına alınamamasıyla olağanüstü hâl ilan edildi.
– 339 milletvekilinin oyunu alan Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı oldu.
2008- Sinema sanatçısı Orhan Günşiray (DY-1928) yaşamını yitirdi.
2013- Yoğun bakımdaki Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Okmeydanı’nda oğlunun vurulduğu yerde yaptığı basın açıklamasında faillerin bulunmasını istedi.
– Grevdeki Hava-İş üyesi THY çalışanları, Çağlayan Adliyesi önünde “adalet eylemi” yaptı.
– Kanser hastası mahkum Kemal Avcı’nın serbest bırakılması için Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen TAYAD’lılara müdahale edildi.
2015- Cizre’de Garnizon Komutanlığı Nizamiyesi’ne ve bir polis aracına roketatarlı saldırı sonucu 3 askerin yaralanmasının ardından 7 ve 10 yaşlarındaki 2 çocuk ile 2 memur -araç içindeyken başlarından kurşunla vurularak- hayatını kaybetti, mahallelere barikatlar kuruldu.
– Avusturya’nın Burgenland eyaletinde, bir kamyonet içerisinde havasızlıktan ölmüş 71 sığınmacının cesedi bulundu.
2016- 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında eski Büyükelçi Gürcan Balık ile görevden alınan büyükelçiler Ali Fındık ve Tuncay Babalı tutuklandı.
2018- Brezilya’dan ithal edilen, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bir çiftliğe konulan 3 bin 959 büyükbaş hayvanda Anthrax ( Şarbon) hastalığı çıktı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.