İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 27 EYLÜL

1529- Kanuni Sultan Süleyman komutasındaki Osmanlı ordusu Viyana’yı kuşatmaya aldı.
1669 – Girit, Osmanlılarca ele geçirildi.
1891 – Oblomov romanı yazarı İvan Gonçarov yaşamını yitirdi.
1917- Lenin saklandığı yerden Bolşevik Parti MK’ne 2.gizli mektubunu gönderdi: “İktidarı silahlı güç ile ele geçirme fırsatı gelmiştir.” Bolşeviklerin Temmuz ayaklanmasına karşı Kerensky hükümeti Parti kadrolarını tutuklamaya başlayınca Lenin Finlandiya’ya kaçmıştı.
1919 – Merzifon’u işgal eden İngilizler şehri terk etti.
1922- Yunan kralı I. Konstantin Anadolu yenilgisi sonrası tahtını terk etmek zorunda kaldı.
1928- ABD, Milliyetçi Çin hükümetinin varlığını tanıdı.
1930- Mustafa Kemal yeni İsmet İnönü hükümeti ile ilgili bir açıklama yaptı; “Eğer İsmet Paşa, hükümet teşkilini kabulden sureti katiyede imtina etseydi (kaçınsaydı), başvekaleti bizzat deruhte etmekten (üstlenmekten) başka çare kalmazdı” dedi.
1939- Polonya’nın başkenti Varşova, 19 gün direndikten sonra Nazi birliklerine teslim oldu.
1940- Japonya, Almanya ve İtalya’nın askeri paktına katıldı.
1948- İstanbul-Beşiktaş’taki Deniz Müzesi açıldı
1960- Türkiye ile Amerika arasında kredi antlaşması imzalandı
1961- Yemen’de Albay Sallal iktidarı ele geçirdi.
– Suriye’de askeri darbe oldu. Yeni hükümet, Birleşik Arap Cumhuriyeti’nden ayrıldığını ilan etti. Türkiye, Suriye’nin yeni hükümetini tanıdı.
1962- Iraklı Kürt lider Molla Mustafa Barzani’den kaçan, 500 kişilik Bradost aşireti Türkiye’den iltica talebinde bulundu.
1966- Sanayi Bakanı Mehmet Turgut, sanayicilerden kapitalizm düşmanlarına savaş açmasını istedi.
1969- Taylan Özgür’ün öldürülmesiyle ilgili, İstanbul Emniyet Müdürü: “Tahkikatımızı engelleyen en büyük unsur ölen öğrencinin vücudunda kurşun bulunmaması veya olay yerinde bu kurşuna ait kovanın ele geçmemesidir.”
1970- Arap Zirvesi Mısır’da toplandı; Ürdün Kralı Hüseyin ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat ateşkes anlaşması imzaladı.
– İlkokul Öğretmenleri Sendikası’nın (İlk-Sen) Beyazıt’ta düzenlediği “Bozuk düzeni ve iktidarı halka şikayet” mitinglerinde öğretmenler “grev hakkı” istedi.
1972- “Umut” filmini festival için yurtdışına izinsiz çıkardığı için Yılmaz Güney ve prodüktör Abdurrahman Keskiner’in yargılanmasına devam edildi.
1973- CHP Genel Başkanı Ecevit’in Isparta mitingine katılanlar, 150 kişilik bir grup tarafından taş ve şişe yağmuruna tutuldu: 20 yaralı.
1974- TRT’de kadın spikerlerin haber okuması yasaklandı.
1976- Maden sektörü işverenleri direnişe katılan 483 DİSK’li (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) işçinin işine son verdi.
1978- Kasımpaşa’da 3 gün önce akşam afiş asarken ülkücü saldırısında başından tek kurşunla ağır yaralanan Kabataş Lisesi Gece Bölümü öğrencisi Liseli Dev-Genç üyesi Yüksel Kaşıkçı tedavi edildiği hastanede hayatını kaybetti.
1979- 3 devrimcinin katili ülkücü Ferhat Tüysüz’ün ifadesinden: “MHP’den aldığımız paralarla ÜGD’den mermi alıyorduk.”
– Yaşar Kemal’in romanından filme alınmak istenen, senaryosu Peter Ustinov tarafından yazılan “İnce Memed”, Sansür Kurulu’nca reddedildi.
1983- Fransa’da düzenlenen anma gecesinde Nazım Hikmet’in “Beyazıt Meydanı’ndaki ölü” ve “Vatan Haini” şiirlerini okuduğu için yargılanan Işık Yenersu beraat etti.
1984- Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birliği (MLSPB) Davası’nda karar: 22 idam, 45 müebbet, 191 8 ay-24 yıl arası hapis cezası.
1985- Koruculuk sistemi faaliyete geçti.
1987- “Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu” 1.5 yıl önce faaliyete geçti, 200’ü aşkın kişi yargılandı.
1993- İHD, Beyoğlu’ndaki eğlence yerlerinde kadınların insanlık dışı aramaya maruz bırakıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
1995- Buca Cezaevi’nde 3 mahkumun öldürülmesini protesto ederken darp edilen tutuklu yakınları İzmir Adliyesi’ne suç duyurusunda bulundu.
– Yaşar Kemal’in Der Spiegel’deki yazısından yargılandığı davada DGM Savcısı iddianameye “halkı, ırk farklılığı gözeterek tahrik etmek”suçunu da ekledi.
– 300 bin kamu işçisinin grevi sürüyor. İstanbul’da Tüm Haber-Sen üyesi PTT çalışanları Gayrettepe Telekom Müdürlüğü önünde eylem yaptı.
– İstanbul Küçükçekmece Belediyesi’nde çalışan Bem-Sen ve Tüm Bel-Sen üyesi memurlar alacaklarının ödenmemesi nedeniyle yarım gün çalışmadı; Genel-İş üyesi işçiler de Belediye’ye yürüdü.
– Genelev sahibi vergi rekortmeni Matild Manukyan’ın otomobilinde bir patlama oldu. Manukyan ağır yaralandı, şoförü öldü.
1997- İHD’nin Diyarbakır, Urfa ve Mardin şubelerinin kapatılması, İHD İstanbul Şubesi önünde oturma eylemiyle protesto edildi.
1998- Uluslararası Af Örgütü İstanbul Grubu, Piyalepaşa Bulvarı’na 29 ülkeden gözaltında kaybedilmiş kişilerin adlarını taşıyan 100 adet ağaç diktirdi. Dikime Rutkay Aziz ve Şanar Yurdatapan da katıldı.
– Metro Grosmarket’te Tez Koop-İş üyesi 3 işçinin işten atılmasına karşı Metro önünde CHP, ÖDP, EMEP ve SİP’in de destek verdiği kitlesel basın açıklaması yapıldı.
1999- Ulucanlar Cezaevi’ne yönelik operasyonda öldürülen 10 mahpusun otopsisine avukatların girmesine izin verilmedi.
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk: “Tünel kazıp kaçacakları saptanınca acil müdahale ettik.” Jandarma komutanı: “Tünel 3-4 ay önce farkedilmişti.
“Ulucanlar Cezaevi operasonunu protesto için Sirkeci Büyük Postane’den Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı’na telgraf çeken İHD’li 30 kişi, ardından basın açıklaması yapmak isteyince dövülerek gözaltına alındı.
2000- Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde, 1993 yılında 70 sokak çocuğunun öldürüldüğü katliamdan sağ kurtulan tanık genç kız, büyükannesi ve üç kızkardeşiyle birlikte evinde öldürüldü. 1993’teki katliamdan sağ kurtulan Maria mahkemede, askeri polisler aleyhine ifade vermişti. Maria bu şekilde öldürülen 41. tanıktı.
– Prag’ta IMF ve Dünya Bankası toplantılarını engellemek isteyen 20 bine yakın göstericiye polis sert müdahale etti.
– Peru’nun başkenti Lima’da yaklaşık 2 bin kadın hükümetin yoksul ailelere yapılan süt yardımını kesme girişimini protesto etti.
– İrlandalı yazar James Joyce’un romanı Ulysses’den uyarlanan filme İrlanda’da getirilen yasak, 33 yıl aradan sonra kalktı.
– Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması başlatıldı.
2001- F tipi cezaevlerine karşı ölüm oruçlarına tahliyeleri sonrası K.Armutlu’daki evlerde devam eden 2 DHKP-C’li: Zeynep Arıkan ve Ali Rıza Demir 343.günde hayatlarını kaybettiler. “Hayata Dönüş”ten bu yana ölüm oruçlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 70’e yükseldi.
– Türkiye, Avrupa Konseyi’nin üç sözleşmesini imzaladı.”Suç gelirlerinin aklanması, tespiti, haczedilmesi ve el konulması”,”Yolsuzluğa Karşı ceza” ve “Avrupa yolsuzluğa karşı özel hukuku”. Buna göre,”Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu” Türkiye’de denetim yapabilecek.
2002- Britanya’nın başkenti Londra’da “Savaşa Hayır” mitingi yapıldı. 250 bin kişi katıldı.
2003- ABD’nin Irak’ta sürdürdüğü işgal, 39 ülkede aynı anda gerçekleştirilen “Irak’ta İşgale Son, Filistin’e Özgürlük” mitingleriyle protesto edildi. Ankara, İstanbul ve Adana’da da yapılan mitingleri “Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu” düzenledi.
Los Angeles’te Irak’ta görevli askerlerin yakınları bir basın toplantısı düzenledi. Savaşta oğlu Jesus’u kaybeden Fernando Suarez isimli bir baba, “Bush yalan söylediği için oğlum öldü. Yasadışı bu savaşta, daha çok çocuğun ölmesini istemiyoruz” dedi.
– Fırlatılması iki kez ertelenen, TÜBİTAK-BİLTEN tarafından teknoloji transferiyle üretilen Türkiye’nin ilk mini gözlem uydusu BİLSAT, Rusya’dan uzaya gönderildi. 14 milyon dolara malolan uydunun ömrü 15 yıl.
2004- Ankara Üniversitesi’nin eğitim-öğretim yılı açılışında rektör konuşurken bir grup “Öğrenci Koordinasyonu” üyesinin “Parasız, bilimsel, demokratik eğitim” pankartı açıp slogan atması üzerine protestocu öğrenciler salondan çıkarıldı.
– Gazi Davası’nda 3 kişinin ölümünü aydınlatabileceği sanılan bir fezlekenin, bir memur tarafından 2 yıldır sümenaltı edildiği ortaya çıktı. G.O.Paşa Başsavcılığı’ndan Trabzon Başsavcılığı’na gönderilen fezlekeyi gizleyen memur Y.K. hakkında”görevi ihmal”davası açıldı.
– Pakistan, El-Kaide lideri Emced Faruki’nin öldürüldüğünü açıkladı. 2002’de Wall Street Journal muhabiri Daniel Pearl’ün kafasının kesilerek öldürülmesi ve Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e iki kez suikast girişiminden sorumlu tutuluyordu.
2006- İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem,ordunun 28 Haziran’da Gazze’de bir elektrik santralını bombalayarak savaş suçu işlediğini ilan etti.
19 Ağustos’tan beri İsrail hapisanesinde tutulan Filistin Başbakan Yardımcısı Nasır el Şair delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.
– Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanan eski Bosnalı Sırp lider Momcilo Krajisnik 27 yıl hapse mahkum oldu.
2008- ”Ergenekon” soruşturması kapsamında gözaltına alınan gazeteci Tuncay Özkan, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan ve eski Esenyurt Belde Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’ın da aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı.
2009- Portekiz’de yapılan genel seçimleri, iktidardaki Sosyalist Parti yüzde 36,5 oyla kazandı.
2010- Venezuela’da yapılan parlamento seçimlerini Hugo Chavez’in Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi kazandı.
– Oyuncu, yazar ve yönetmen Beklan Algan (77) hayata veda etti.
2011- Erzurum Tortum’da Ödük Vadisi’nde yapılacak hidroelektrik santraline karşıtı eylemler neticesinde Bağbaşı Belediye Başkanı Karabey Eroğlu, Belediye meclisinin dokuz AKP’li üyesiyle birlikte istifa etti.
2013– Oyuncu, yönetmen, senarist ve yapımcı Tuncel Kurtiz yaşamını yitirdi.
– BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Gezi Direnişi’ne dair söyledikleri nedeniyle “Pinokyo protestosu” yapıldı.
– Ege Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği (EGODER) Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun karma yurtları dağıtmaya yönelik haremlik-selamlık uygulamasına karşı kurulan “çadır-yurt”lara destek verdi.
2015- Muğla’nın Bodrum ilçesinde yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Kos Adası’na geçmeye çalışan sığınmacıları taşıyan teknenin batması sonucu 17 kişi hayatını kaybetti.
2016- ABD yönetimi, 1961’de diplomatik ilişkilerin kesildiği Küba’ya 55 yıl aradan sonra ilk kez büyükelçi atama kararı aldı.
2017- Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programı’nı (OVP) açıkladı. MTV, kurumlar, intikal gibi bir çok vergi arttırıldı. MTV %40 arttırıldı.
– Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yaz saati uygulamasını sürekli hale getiren Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.