İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 27 Mart

425 – İmparator II. Theodosius zamanında, Konstantinopolis’te, Auditorium adıyla ilk yüksekokul açıldı. Okulda 31 profesör, Latince ve Grekçe hitabet ve gramer, hukuk ve felsefe dersleri vermeye başladı.

1854 – Kırım Savaşı: Birleşik Krallık Rusya İmparatorluğuna savaş ilan etti.

1891 – Servet-i Fünun dergisinin ilk sayısı çıktı.

1918 – Besarabya ve Moldova Romanya’ya katıldı.

1923 – Osmanlı Devleti’nin son dönem siyaset adamlarından, Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey, Ankara’da, Mustafa Kemal Paşa’nın muhafız komutanı Topal Osman tarafından öldürüldü.

1945- Roman ve hikaye yazarı Halit Ziya Uşaklıgil İstanbul’da öldü.

1950 – Bizim Köy’ün yazarı Mahmut Makal tutuklandı. Mahmut Makal, köyün ekonomik ve sosyal yapısını kötü gösterdiği gerekçesiyle, hem Cumhuriyet Halk Partisi hem de Demokrat Parti döneminde çeşitli baskılarla karşılaştı.

1953– Devrimci şair Adnan Yücel doğdu.

1958 – Nikita Kruşçev, SSCB’de başbakanlığa yükseldi.

1961- Dünya ve Türkiye dergisindeki yazısından dolayı tutuklu bulunan Prof. Ali Fuat Başgil tahliye edildi.

1963- 27 Mayıs 1960 İhtilaline karşı görüşleri desteklediği gerekçesiyle Ankara’da Adalet Partisi Genel Merkezi tahrip edildi.

1966- Muhsin Ertuğrul’un Şehir Tiyatroları’ndan uzaklaştırılmasını protesto için kadrolu ve emekli oyuncular, oyun yazarları, özel tiyatroların yöneticileri, eleştirmenler, amatör tiyatrocular, sinema yönetmenleri, akademisyenler, FKF, TMGT ve TMTF’liler sessiz yürüyüş yaptı.

1968- Çapa Yüksek Öğretmen Okulu Fikir Kulübü’nün kuruluş gününde yayınlanan bildiri nedeniyle kulüp yöneticilerine okul Disiplin Kurulu’nca soruşturma ve Toplu Basın Mahkemesi’nce dava açıldı. 10 kurucu öğrenciye okul idaresi 1 ay süreyle okuldan uzaklaştırma cezası verdi. İstanbul 6.Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada daha önce Fikir Kulübü’nün feshi ve Başkan İbrahim Kaypakkaya dahil 10 öğrencinin 3 günden 1 aya kadar hapis ve para cezasına çarptırılmaları istenmişti.

– 12 Nisan 1961’de Vostok adlı aracıyla uzaya çıkıp “Dünya yörüngesinde tur atan ilk insan” ünvanına sahip olan Sovyet kozmonot Yuri Gagarin (34) uçak kazasında hayatını kaybetti.

1969- Koç Holding’e ait Aygaz tankeri Ege denizinde alabora oldu, 15 kişilik mürettebattan 1 kişi kurtulabildi.

1972- Mahir Çayan ve arkadaşlarının Fatsa ile bağlantılı olarak Niksar yönüne gittikleri saptandı, Tokat çevresine takviye güç gönderildi.

– Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın avukatları tarafından yapılan “İade-i muhakeme” (yargılamanın tekrarı) talebi, Askeri Yargıtay’ca reddedildi. Anayasa Mahkemesi, CHP’nin Kanun’un iptal başvurusunu “esastan inceleme” kararı aldı. TBMM Dilekçe Komisyonu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın babaları tarafından verilen “Özel af” talepli dilekçeleri oy çokluğuyla reddetti.

– Sıkıyönetim, Maltepe Cezaevi’nden kaçan THKP-C ve THKO’cularla irtibatlı oldukları iddiasıyla Münir Ramazan Aktolga, Yusuf Küpeli, Fahri Aral, Oktay Etiman, Yılmaz Güney ve Mustafa Alabora’nın da aralarında bulunduğu 25 kişinin yakalandığını bir bildiriyle duyurdu.

1974- Haziran’da kuruluşu gerçekleşecek TSİP’in (Türkiye Sosyalist İşçi Partisi) çizgisinde olan haftalık “Kitle” gazetesi yayın hayatına başladı.

– Türk Yükseltme Cemiyeti’nin adı “Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği” olarak değiştirildi.

1975- Komünist Vietkong birliklerince kuşatılan Güney Vietnam’ın Da Nang limanında güneyli askerler kaçış için ABD çıkarma gemilerini hınca hınç dolduruyor.

– Yargıtay’ın mahkumiyet kararlarını bozmasına uyan Ankara 2 no’lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) davasında yargılanan Genel Başkan Fakir Baykurt ve arkadaşlarının beraatine karar verdi.

1976- Malatya/ Doğanşehir’de solcu öğrencilerin kızlı- erkekli yürüyüşü sırasında Ülkü-Bir balkonundan kız yürüyüşçülerin fotoğraflarının çekilip üzerlerine sandalye atılması üzerine mahallelere yayılan olaylarda CHP’lilere ait bazı dükkanlar ve gazete baş bayii tahrip edildi.

– İzmir/Konak’ta Milliyetçi Cephe hükümetine karşı “Kardeşler” başlıklı bir bildiri dağıtan 7 kişi 2’şer yıl hapis 1 yıl Yozgat’ta sürgün cezasına çarptırıldı.

1977- Adana/Küçüksaat Meydanı’nda sol kitaplar satan 1 dükkan ile 2 sergi akşam benzinle ateşe verildi; kitap sergisinde kitaplarını kurtarmak isteyen Rıfat Kurt (17) yanarak hayatını kaybetti. Lise öğrencisi Kurt’un akşamları kitap satarak geçimini sağladığı öğrenildi.

Ülkücülerin İzmir Bahçelievler Kültür ve Dayanışma Derneği’ne 22 Mart’ta düzenlediği silahlı baskında ağır yaralanan 3 kişiden Hakan Tuğrul hastanede hayatını kaybetti. Aliağa Rafinerisi’nde çalışan ülkücü işçi F.Kabay saldırıdan hemen sonra yakalanarak tutuklanmıştı.

– Kanarya Adaları’nda iki jumbo jetin yerde çarpışması sonucu 574 kişi hayatını kaybetti.

1978- DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve Merkez yöneticileri, “Faşizme İhtar Eylemi” ile ilgili olarak Bakırköy Savcılığı’nda ifade verdi.

– 27 Mart, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’nün ulusal merkezlerinin öncülüğünde “Dünya Tiyatrolar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

1979- Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nin (TSİP) İstanbul Tepebaşı’ndaki Genel Merkez binasına yapılan silahlı baskında Örgütlenme Sekreteri Aydoğan Gezer ağır yaralandı.

– Dünya Gazetesi eski Yazı İşleri Müdürü Işık Yurtçu ile karikatürist Ferruh Doğan hakkında 2 Şubat 1977 tarihli Politika Gazetesi’nde yayınlanan “Genel Prova” adlı karikatürden dolayı açılan davada beraat kararı çıktı.

1980 – TKP/ ML militanı Doğan Kolçak Sağmalcılar Cezaevinden firar etti. Doğan Kolçak, 1980 yazında Ümraniye- Örnek mah.-Esatpaşa çiftliğinde çatışmada öldürüldü.

1981- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Halit Narin: “İşçiyi ve kamuoyunu istismar eden sendikacılığın hortlatılmayacağı yeni bir düzen kurulmalıdır.”

– Yüce Divan Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Hilmi İşgüzar’ı tutukladı.

1982- İki kişiyi öldürmekten hükümlü sağ görüşlü Fikri Arıkan’ın idam cezası Ankara’da infaz edildi.

1984- Büyükelçilik Başkatibi Hasan Servet Öktem, iki ASALA militanın saldırısında yaralandı. Askeri Ataşe Yardımcısı İsmail Pamukçu da aynı saatlerde uğradığı saldırıdan yaralı kurtuldu. İran devlet güçleri, 7 Ermeni militanı ele geçirdi.

1986- Hayali mobilya davasından 10 yıldır yargılanan Yahya Demirel tahliye oldu. Yahya Demirel cezaevinden çıkınca ilk iş olarak amcası Süleyman Demirel’i ziyaret edip elini öptü.

1987- Sovyet yazar İlya Ehrenburg’un toplatılan “Dipten Gelen Dalga” adlı kitabı için “komünizmi övdüğü” gerekçesiyle müsadere kararı alındı. Adliye emanet deposunda tutulan 3.200 kitap, karar Yargıtay’ca onandığı takdirde SEKA’ya gönderilerek imha edilecek.

1990- İTÜ’lü Faruk Tuna’nın 10 yıl önce işkencede öldürülmesinden sanık bir polis memuru Sinan Yalçın, duruşmada tanık F.Ç. tarafından teşhis edildi.

1991 – İstanbul Valiliği memur sendikalarını mühürletti. Bu olayı protesto eden 2000 kişilik memur grubuna polis müdahale etti, 6 kişi yaralandı.

1992- Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a çektiği telgrafla “Cumhurbaşkanlığınıza alışamadım” dediği için re’sen emekli edilen Teğmen Murat Şeref Baba aleyhine, Milli Savunma Bakanlığı’nca açılan tazminat davası Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce reddedildi.

– Haftalık “Rojname”nin imtiyaz sahibi Ahmet Zeki Okçuoğlu işkence gördüğünü söylediği gazete çalışanı Cengiz Çelik’le birlikte İHD’deki basın toplantısında, sivil polislerin gazete binasını işgal ettiklerini söyleyerek bu şartlarda yayına son verildiğini açıkladı.

1994- Yerel seçimlerde Doğru Yol Partisi (DYP) yüzde 21,4 oy oranıyla birinci, Anavatan Partisi (ANAP) yüzde 21 oy oranıyla ikici, Refah Partisi (RP) oy patlaması yaparak yüzde 19,1 oy oranıyla üçüncü parti oldu. İstanbul’daki büyükşehir belediye başkanlığını Refah Partisi’nden Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da ise yine aynı partiden Melih Gökçek kazandı. Önceki yerel seçimlerin galibi Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) büyük bir seçim yenilgisine uğradı.

1995- ABD Büyükelçiliği Uyuşturucuyla Mücadele Birimi, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nu, HAVAŞ ihalesine katılan Kumarhaneler Kralı Ömer Lütfü Topal’ın uyuşturucu bağlantısı olduğu konusunda uyardı.

– Pratisyen hekimlerin mecburi hizmeti kaldırıldı. Bakanlar Kurulu gerektiğinde sınav şartı aranmaksızın ihtiyaç duyulacak yerlere atama yapabilecek. Karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

1996- Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Adalet Bakanı Mehmet Ağar’ın görevden alınması için imza kampanyası başlattı.

– Emek Partisi Genel Başkanı A.Levent Tüzel basın toplantısında Parti’nin kuruluş amacını ve programını anlattı. Partinin kurucuları arasında Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer, Can Yücel, İhsan Çaralan, Zihni Anadol ve Sunay Akın da bulunuyor.

– İstanbul’dan Ankara’ya giden 150 öğrenci, Gar’dan Zafer Meydanı’na yürüyerek ODTÜ’lüler, liseliler ve Tüm Bel-Sen üyeleriyle buluştu. 1.200 kişiye ulaşan kitleden 16 öğrenci Danıştay’a 1995-1995 dönemi harç zamlarına dair Bakanlar Kurulu Kararı’nın iptal başvurusunu yaptı. Danıştay’dan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüyen kitleden 4 öğrenci Bakan T.Tayan ile görüşerek harçların kaldırılmasını talep eden bir dilekçeyi Bakan’a verdi. DTCF işgalinden tutuklanan 26 öğrenci Ankara dışındaki bir cezaevine nakillerini protesto için açlık grevine başladı.

– 1980’de yurtdışına çıkan şair/yazar Nihat Behram İsviçre’den Türkiye’ye döndü, gözaltına alındı.

– Bahçelievler’de 7 TİP’linin öldürülmesine karıştığı iddiasıyla ölüm cezası istenen ülkücü sanıklardan Bünyamin Adanalı beraat etti. İdam istenen Ülkü Ocakları 2.Başkanı Abdullah Çatlı ile Ünal Osmanağaoğulları, Kadri Kürşat Poyraz ve Mahmut Korkmaz 18 yıldır firarda.

1997 – Polisin cep telefonlarını dinlemek üzere 6 santrale dinleme sistemleri yerleştirdiği ileri sürüldü.

– İstanbul’da karakol açılışında konuşan İçişleri Bakanı Meral Akşener: “Bir Ermeni dölü, Güneydoğu’daki halkı kandırıp dağa çıkardı, ülkeyi bölmeye çalıştı.”

– “Çağdışı siyasetçilerin sanata saldırdıkları” ifadelerinin yer aldığı Dünya Tiyatrolar Günü bildirisi, Ankara’da Kültür Bakanı İsmail Kahraman’ın da bulunduğu sahnede okunmadı. Bildiri bu yıl oyun yazarı Dinçer Sümer tarafından hazırlanmıştı.

– Tüm Bel-Sen yöneticileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde RP’li belediyenin 3 yıllık icraatını protesto etti.

1998- “İşverenin toplu sözleşme görüşmelerindeki tutumunu” protesto eden Ülker işçileri İstanbul/Topkapı’daki fabrika önünde gösteri yaptı.

2000- Başbakan Bülent Ecevit, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu ile Ankara’da yaptığı görüşmede “Bizde bir Kürt sorunu yok. Feodal yapıdan kaynaklanan sorunlar var. Kürtçe kaset ve yayın organları çıkıyor. Ama itibar görmüyor. Zaten Kürtçe dil değil, diyalektten oluşuyor” dedi.

– Alaattin Çakıcı’nın adamları Karagümrük’te, Nuri Ergin’in ağabeyi Nejat Ergin’in başkanlığını yaptığı Öz Karagümrüklüler Derneği yerine Fatih Karagümrük Spor Kulübü Lokali’ni bastı. Olayda hiçbir şeyden haberi olmayan 16 kişi yaralandı. 

2001 – ABD Yüksek Mahkemesi, Nijerya’da idam edilen çevreci Ken Saro-Wiwa’nın ailesinin Shell petrol şirketi aleyhine New York’ta dava açmasına izin verdi. Aile idamdan Shell’i sorumlu tutuyor.

2002- Lübnan’da Arap Birliği Zirvesi başladı. 22 üyeli Arap Birliği’nin Beyrut zirvesine, Filistin lideri Yaser Arafat, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ürdün Kralı Abdullah dahil 12 ülkenin lideri katılmıyor.

2003- KESK, DİSK, TMMOB ve TTB üyeleri ABD ve müttefiklerinin Irak’a açtıkları savaşa ve 2003 yılı bütçesinde emekçilere ayrılan payın kısılmasına karşı ülke genelinde 1 günlük iş bırakma eylemi ve kitlesel basın açıklamaları yaptı. Ankara’da yaklaşık 3 bin kişinin yürüyüşünde, polis topluluğun Kızılay meydanına girişine engel oldu.

– MHP Niğde milletvekili Sadi Somuncuoğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday olmak için TBMM’ye gittiği sırada saldırma girişiminde bulunup korumasını darp eden eski MHP milletvekilleri Cemal Enginyurt ve Ahmet Erol Ersoy ile azmettirici Şefkat Çetin hakkında dava açıldı.

– AKP’nin, devlet ormanlarının özelleştirilmesi ve orman arazilerinin satışını öngören Anayasa değişikliği önerisi TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. Orman Bakanı Pepe: ”Kıyı illerinde m2’sini 20 dolara satabileceğimiz çok değerli araziler var” dedi.

2004 – AİHM 3. Dairesi ölüm orucu sırasında wernicke-korsakoff hastalığı nedeniyle tahliye edilen sonra yeniden cezaevine konulmak istenen Sinan Eren hakkındaki infaz kararını 30 Nisan’a kadar erteledi.

– Tayvan’da tartışmalı devlet başkanlığı seçimleri sonrası seçimi kazanan Devlet Başkanı Çen Şui-bien’e karşı 300 bin kişi başkanlık sarayı önünde gösteri düzenledi.

2005- KKTC ve Kıbrıs Cumhuriyeti futbol takımları 50 yıl sonra barış ve dostluk için karşılaştı. Larnaka’daki maçta Nea Salamina,Yenicami’yi 6-0 yendi.

2006- Amerikan askerleri Bağdat’ın Şii semti Sadr’daki bir camiye baskın düzenledi. Çıkan çatışmada 37 kişi öldü. Hükümet, Şii lider Sadr ve Başbakan Caferi’nin partisi, ABD’yi “namaz kılanları katletmekle” suçladı.

2008- Meclis’te görüşülmeye başlanan “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı” ülke genelinde protesto edildi.

– “Cargill Yasası” olarak ünlenen ve tarım arazilerinde kurulu fabrika ve tesislere af getiren yasa tasarısı TBMM’de kabul edildi. Yasa, 11 Ekim 2004’den önce gerekli izinler alınmadan tarım dışı kullanıma açılan arazileri istenilen amaçla kullanma izni veriyor.

– “Kongre Vadisi” kapsamında Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin yıkılacak olması Harbiye’de protesto edildi.

– Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ: “4 bin yıl önce Sümer kadınları bugünkü İslam hukukundan daha üstün bir konuma sahipti.”

2009- AKM’nin aylardır kapalı olması kitlesel bir gösteriyle protesto edildi.

2010- Cevizli TEKEL fabrikası önünde toplanan işçiler, partiler ve kitle örgütleri üyeleri “4/C’ye geçiş uygulaması”nı protesto etti.

– Ankara’da ulaşım zamlarına karşı mücadele eden “Ulaşım Hakkı Ortak Mücadele Grubu”ndan binlerce kişi, Kolej Meydanı’ndan Kızılay Ziya Gökalp Caddesi’ne yürüdü. Yürüyüşe KESK, DİSK, TMMOB, TUDEF, ÖDP, EMEP, TKP, ESP, Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri katıldı.

2011- NATO’nun Libya’ya müdahalesine ve Türk askeri gönderme kararına karşı Galatasaray Meydanı’nda toplanan KESK Şubeler Platformu ve Belediye-İş üyeleri Taksim’e yürüyerek basın açıklaması yaptı. Öğrenci Kolektifleri de Galatasaray’dan Fransız Konsolosluğu önüne yürüdü. ÖDP İstanbul İl Örgütü ise Kadıköy, Mecidiyeköy ve Küçükçekmece ilçelerinde eş zamanlı yürüyüşler ve basın açıklamaları düzenledi.

– “Demokratik Kent Konseyi” yüzde 10 seçim barajının indirilmesi talebiyle Taksim Gezi Parkı’nda oturma eylemi yaptı.

2012- Bakanlar Kurulu ve EPDK tarafından verilen “Acele Kamulaştırma” kararlarına karşı platformlar ve örgütler Çağlayan Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

– Eğitim-İş Sendikası, Meclis’te görüşülmeye başlanacak 4+4+4 tasarısına karşı 1 günlük iş bırakma eylemi ile Ankara ve İstanbul’da miting yaptı.

2013- SDP’lilerin Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisi önündeki “F Tipi cezaevlerinde kitap sınırlaması protestosu”na polis sert müdahale etti.

– “Yeni YÖK Yasa Taslağı”na karşı forum yapan 2’si akademisyen 40 kişiye İstanbul Üniversitesi yönetimince açılan soruşturmalar, Hukuk Fakültesi’nde öğrencilerce kurulan “temsili mahkeme”yle protesto edildi.

– PTT çalışanları PTT A.Ş. Kanun Tasarısı’nın geri çekilmesi için 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.

– Yargıtay 9.Ceza Dairesi, 1981’de başlayan 1.243 sanıklı Devrimci Sol davasını “30 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğu” gerekçesiyle düşürdü. Yargılama aşamasında Mahkeme, 39 sanık hakkında “ağırlaştırılmış müebbet” kararı vermiş ve karar temyiz edilmişti.

– Er Sevag Balıkçı’nın ailesi, Mahkeme’nin sanığa verdiği 4 yıl 5 ay 10 günlük cezaya itiraz etti, tanık ifadelerinin değiştirildiğini ileri sürdü.

2014- Türkiye’nin Suriye planını masaya yatırdığı gizli siyasi görüşmenin ses kayıtları internete sızdı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin Suriye’ye müdahale konusunda yaptıkları görüşme olduğu iddia edilen bir ses kaydında; müdahale planlamasının yapılması ve bu kapsamda TIR’larla silah taşınmasından, Türkiye’ye MİT üzerinden füze atılmasına kadar birçok konu konuşuluyor.  İçişleri Bakanlığı : “Bunu yapan ihanet şebekeleri devletimizin ve milletimizin düşmanlarıdır.” dedi. Dünyaca ünlü video sitesi Youtube kapatıldı.

– Batıkent Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla Batıkent Meydanı’ndan Gimsa önüne yürüyen binlerce kişi AKP’lilerin 1 gün önceki saldırısını protesto etti. Dağılan halka polis tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı, havai fişeklerle karşılık verilip barikatlar kuruldu.

– Berkin Elvan’ın anne ve babası, Başbakan, İçişleri Bakanı, İstanbul Emniyet Müdürü ve Vali hakkında şikayetçi olarak Cumhuriyet Savcısı’na ifade verdi.

– 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde “Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK)” yasa taslağı G.Saray’da protesto edildi.

2015- Somali’nin başkenti Mogadişu’da, Eş-Şebab militanları tarafından bir otele düzenlenen saldırıda 14 kişi hayatını kaybetti.

2016- Pakistan’nın Pencap eyaletinin başkenti Lahor’da bir lunaparkta düzenlenen saldırıda, 63 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı Pakistan Talibanı’na bağlı Cemaat-ul Ahrar grubu üstlendi.

2018- Kanal İstanbul’un Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde halkın katılım toplantısı tartışmalar arasında yapıldı. Yurttaşlar proje için tek toplantı yapılması ve salonun küçük olmasına itiraz etti. Toplantıda polis bazı katılımcıların ağzını kapattı, dışarı çıkardı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.