İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 4 Eylül

476 – Batı Roma İmparatorluğu’nun son hükümdarı Romulus Augustus, kendisini İtalya kralı olarak ilân eden Germen şefi Odoacer tarafından tahttan indirilince Batı Roma İmparatorluğu sona ermişti.

1682- İngiliz astronom Edmund Halley, daha sonra kendi adı verilen kuyruklu yıldızı gördü.

1885- “Self-servis” ilk defa New York’ta uygulanmaya başlandı.

1886- Apaçi Yerlilerinin şefi Geronimo ABD birliklerine teslim oldu. Son büyük Amerikalı-Yerli savaşı sona erdi.

1870- Fransa’da III. Cumhuriyet ilan edildi.

1919- Sivas Kongresi’nin açılışı.

1932- Dünya Barış Konferansı Viyana’da toplandı.

1935- İstanbul telefon şirketi hükümet adına işletilmeye başlandı.

1939- Tüm gıda maddelerine ihraç yasağı kondu.

1944- II. Dünya Savaşında, Müttefikler Brüksel ve Anvers’i ele geçirdi.

1950 – Türkiye’de Hasbi Tembeler olarak bilinen Beetle Bailey çizgi dizisi ilk kez çizgi bant olarak yayımlandı.

1957 – ABD Yurttaşlık Hakları Hareketi: “Little Rock” Krizi – Arkansas valisi, siyahi öğrencilerin Merkez Lisesi’ne kayıt yaptırmalarına engel olabilmek için Ulusal Muhafızlar’ı göreve çağırdı.

1961- “Kurucu Meclis” görevini tamamlayarak dağıldı.

1964- Endonezya hükümeti, Beatles tarzı saç kesimini yasakladı.

1965- Adalet Partisi, Türkiye İşçi Partisi’nin seçime katılmasına itiraz etti.

1968- İstanbul’da otellerden toplanıp gözaltına alınan 29 “Beatnik” sınır dışı edildi. 

1970- Şili’de devlet başkanlığı seçimlerini % 36.3 oyla Unidad Popular’ın (Halk Birliği) adayı sosyalist Salvador Allende kazandı.
– Prof. Dr. Erdal İnönü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü oldu.

1975- CHP Genel Başkanı B.Ecevit’in seçim kampanyasını başlatmak için geldiği Elazığ’da AP Gençlik Kolları üyeleri ve MHP’liler CHP’lilere saldırdı. Ecevit’in seçim otobüsünü taşlayan saldırganlar 5’i gazeteci 50’ye yakın kişiyi yaraladı, 50 kişi gözaltına alındı.

1976- Elazığ’da dün başlayıp bugün de devam eden olaylarda 3 kişi öldü, CHP İl binası ve birçok işyeri ülkücülerce tahrip edildi. 

1978- Nikaragua’da 14 gün önce başlayan genel grev sürerken Sandinist gerillalar Managua Radyosu’nu işgal ederek halkı ayaklanmaya çağırdı.

1980- Konya Cezaevi’ni basan 5 ülkücü SBF’li devrimci öğrenci Hakan Yurdakuler’in katilinin de aralarında bulunduğu 7 ülkücü mahkumu kaçırdı; 2 mahkum daha sonra yakalandı.
– Eskişehir/ Osmangazi’de akşam bir kıraathaneyi silahla tarayan ülkücüler Devlet Demir Yolları’nda çalışan devrimci işçi Kemal Özdengül’ü (18) katledip 5 kişiyi yaraladı.

1981- Milli Güvenlik Konseyi gözaltı süresinin 90 günden 45 güne inmesini onayladı.

1982- 27 üniversitenin rektörü, referanduma sunulacak yeni Anayasa taslağının üniversitelerle ilgili maddeleri düzenlenirken YÖK’ün “düzenleyici ve denetleyici üst kurum olarak” Anayasa’da yer almasını öngören bir madde önerisi hazırlayarak Danışma Meclisi’ne gönderdi. 

1984- İstanbul’da yayınlanan Tercüman Gazetesi, Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından süresiz olarak kapatıldı.

1985- TEK dışındaki kuruluşların elektrik enerjisi üretim tesisi kurma ve işletmesine ilişkin yönetmelik yayınlandı.

1987- MLSPB sanığı Hasan Şensoy’un ablası Didar Şensoy’un Meclis önündeki oturma eyleminde ölümünü protesto için 6 cezaevinde 347 mahpusun katıldığı açlık grevleri başlatıldı.

1988- Bangladeş’te sel: 300 kişi öldü, 20 milyon insan evsiz kaldı.

1989- Siirt Valisi, gözaltındaki SHP Kurtalan ve Beşiri ilçe örgütlerinden 6 kişinin OHAL Bölgesi sınırlarını terk etmesini istedi. “Bölge dışına sürgün” kararına karşı eski SHP Siirt İl Başkanı Z.Aydar ve SHP yöneticisi M.A.Sevilgen: “Yılmayacağız.”

1990- Müstafi müftü, İslam araştırmacısı, gazeteci- yazar Turan Dursun (56), İstanbul Koşuyolu’ndaki evinden çıkarken, kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü. Saldırganlar olaydan sonra kaçtı. Şeriat karşıtı yazılarıyla tanınan Turan Dursun’un bir süreden beri aşırı dinciler tarafından ölümle tehdit edildiği öğrenildi. Cinayeti “İslam Mücahitleri” adlı bir örgüt üstlendi.
– Cumhuriyet gazetesi yazarı  edebiyatçı Oktay Akbal bir yazısında “Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a hakaret”ten dolayı yargılandı. 

1991– SHP (Sosyal Demokrat Halkçı Parti) ve HEP (Halkın Emek Partisi) seçim işbirliği için anlaştı. SHP 23 bölgedeki kontenjanın 14’ünü HEP’e verecek, HEP’ten ihraç edilecek 11 milletvekili SHP’ye geçecek.
– DİSK’in açtığı davada Bakırköy İş Mahkemesi, DİSK hakkında Askeri Yargıtay 3.Dairesi’nin kapatma kararını kaldırıp beraat kararı verdiği 16 Temmuz’dan itibaren sendikal haklarını kullanma ve karar organlarını kullanma yetkisinin olduğuna ilişkin tespit kararı aldı.

1992- Otomobil-İş sendikasının örgütlenme çalışması başlattığı Meta Elektronik Fabrikası’ndan on yedi işçi işten çıkarıldı. İşçiler topluca iş bıraktı ve fabrika işgal edildi. İşçilerin kararlılığı karşısında geri çekilen işveren atılan işçileri geri aldı. Kısa bir süre sonra toplu sözleşme görüşmeleri başlatıldı. Görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine greve çıkıldı ve grev anlaşma ile kaldırıldı. Bir süre sonra şirket yönetimi mali sıkıntıları gerekçe göstererek dört yüz işçinin işine son verdi. Alacakları takside bağlanan işçiler fabrika yönetimine el koydu, haciz için gelen alacaklı banka yetkililerini içeri almadı. Aylarca direnen işçiler 4 Eylül’den itibaren üretimi üstlendi. Üretilen televizyonların satışını da üstlenen işçiler tüm alacaklarını tahsil etti.

1993- DEP Mardin Milletvekili Mehmet Sincar ve İl Yönetim Kurulu üyesi Metin Özdemir Batman’da silahlı saldırıda öldürüldü, 4 kişi yaralandı.
– İHD İstanbul Şubesi’nin düzenlediği “İnsan Hakları İçin Barışa Çağrı” gecesi Harbiye Açıkhava’da yapıldı.

1994- Müjdat Gezen’in çağrısıyla İstanbul Boğazı’na “Barış Mayası” çalmak isteyen sanatçılarla birlikte 21 kişi gözaltına alındı.

1996- Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) örgütü militanları, Kolombiya’nın Guaviare bölgesindeki askeri bir kampa saldırdı, üç hafta süren çatışmalarda en az 130 kişi öldü.
– Abdi İpekçi cinayetinin sanıklarından Oral Çelik, İsviçre tarafından Türkiye’ye iade edildi. Çelik, 16 Eylül’de 17 yıl aradan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
– İktidarın zorunlu tasarruf fonu kesintilerine elkoyma girişimini önlemek amacıyla “Yağma Yok!” kampanyası düzenlendi. Kampanya, 31 Ağustos’ta DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak’ın genel merkezde düzenlediği basın toplantısıyla başladı. Kampanya çercevesinde ilk eylem 4 Eylül’de Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapıldı. Eylemler 6 Eylül’de İzmir’de, 10 Eylül’de İstanbul, Taksim Meydanı’nda sürdürüldü. DİSK, “Yağma Yok!” kampanyası çerçevesinde 14-15 Eylül, 21-22 Eylül tarihlerinde Bölge Temsilciler Kurulu toplantıları yapıldı.

1997- Kudüs’te çarşı merkezinde üç büyük patlamada 7 kişi öldü, 192 kişi yaralandı. Saldırıyı Hamas örgütü üstlendi.
– “Musa Anter Barış Heyeti”nin dövülerek gözaltına alınan 18 yabancı katılımcısı serbest bırakıldı, 2’si hastanede tedavi görüyor.

1998- Galatasaray’da dövülerek gözaltına alınan Cumartesi Anneleri, İstanbul Emniyet Müdürü ve 2 yardımcısı hakkında suç duyurusunda bulundu. Kayıp yakınları, 172 haftadır yapılan oturma eylemine sadece 9 kez müdahale edildiğini, engelleme emrinin “yukarıdan” geldiğini söylediler. 

2000- Fransa’da petrol fiyatlarının yükselişini protesto eden çiftçiler ve kamyoncular ülkedeki 70 benzin depo ve rafinerisinin 60’ını kuşattı. Protestocular tankerlerin tesislere girip çıkmasını engelledi.

2001- Tuzla Tersaneler bölgesinde çalışan bin işçinin, “ağır şartlar altında sendikasız, sigortasız ve düşük ücretle çalıştıkları” gerekçesiyle yapmak istedikleri protesto yürüyüşüne polis copla müdahale etti. Liman, Tersane, Gemi Yapım Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş) Genel Başkanı’nın da aralarında bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı.
– “Vurgun Operasyonu”nda soruşturulan bürokratlar için ”Marksistlermiş” diyen MHP’li Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın’ın iş ortağı Ömer Bağcı’nın, 1980’deki Papa suikastında M.Ali Ağca’ya suikast silahını veren ülkücü olduğu -Uğur Mumcu’nun yazılarından- ortaya çıktı.

2002- YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, devlete karşı suç işleyenlerin ÖSS’ye girmelerinin yasaklanmasını istedi. Öğretim Üyeleri Derneği, YÖK’ün bu talebine karşı çıktı. Eğitim hakkının bireyin temel hak ve özgürlüklerinden biri olduğunu belirtti. 
– İsrail Filistinli militanların yakınlarına sürgünü resmen uyguladı. El Aksa Şehitleri Tugayı’nın öldürülen liderlerinden Ali Acuri’nin iki kardeşi Gazze Şeridi’ne sürüldü.

2004- Irak’ta Saddam döneminde Samarra kentinin güvenlik şefi, Serhan Ahmet Halef yakalandı.

2005- DEHAP ile Tutuklu-Hükümlü Aileleri Dayanışma Federasyonu’nun İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’a destek amacıyla Gemlik’ye yapmak istediği eylem Bursa Valiliği tarafından yasaklandı. Güneydoğu illerinden gelen binlerce kişi Bursa’ya sokulmadı. DEHAP’lıları taşıyan 50 otobüsün Bozüyük’ten geçişi sırasında yaklaşık 3 bin kişi otobüsleri taşa tuttu.

2006- “Timsah Avcısı” belgeselinin yapımcısı Avustralyalı Steven Irwin, sualtındaki çekim sırasında dikenli-uyuşturanbalıkgillerden bir balığın sokması sonucu öldü.
– Genelkurmay Askeri Mahkemesi, emekli Korgeneral Altay Tokat hakkında altı yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. 1995-1998 yılları arasında Güneydoğu’da görev yaparken yeni gelen hakimleri hizaya getirmek için evlerinin yakınına bomba attırdığını söylemişti.
– KESK ve DİSK’liler oyuncu Mehmet Ali Alabora’nın da katılımıyla TBMM’nde oylanacak Lübnan’a asker gönderilmesi tezkeresine karşı Kızılay’da eylem yaptı. 

2007- 20 Ağustos’ta Beyoğlu’nda bir karakolda gözaltında iken polis kurşunuyla öldürülen Nijeryalı göçmen Festus Okey’in katilinin yargılanmasını isteyen bir grup, Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Metni İHD eski İstanbul Şube Başkanı Av.Eren Keskin okudu. 
– Tersane İşçileri Derneği ve ESP’liler, Tuzla’da son 12 günde 5 emekçinin iş kazalarında ölümüne dikkat çekti. 

2009- Afganistan’ın petrol tankerlerinin bulunduğu yerde meydana gelen şiddetli 90 kişi öldü.
– Genç-Sen’liler, bu yıl ilk kez kayıt yaptıran üniversite öğrencilerinden 50-250 TL arası kayıt parası istenmesini Galatasaray’da protesto etti.
– İran’da kabineye ilk kez bir kadın bakan, atandı;  Merziye Vahid Dascerdi Sağlık Bakanı oldu.

2010- Taksim’de toplanan Halkevleri üyeleri, referandumda “Hayır” oyu isteyenlerin baskılara maruz kaldığını söyledi.
– CHP Gençlik Kolları üyeleri, Levent ÖSYM binası önünde soruları çalınan KPSS’nin iptali için gösteri yaptı.

2012- Polis  Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde yeni gelen öğrencileri karşılamak için siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin standlarını bastı, 44 öğrenciyi gözaltına aldı. 
– Lufthansa kabin personeli Frankfurt, Münih ve Berlin’de iş bırakma eylemi yaptı. 

2013- Yazar Yaşar Kemal’e, Ermenistan Kültür Bakanlığınca “Krikor Naregatsi” nişanı verildi.

2015- Mısır’ın Kefr eş-Şeyh ilinden 30 balıkçıyı taşıyan tekne Libya sahilinde battı, 26 balıkçı öldü.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.