İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 6 Ağustos

1571- Magosa’nın Osmanlı ordularına teslim edilmesiyle Kıbrıs’ın fethi tamamlandı.

1726 – Alman İmparatorluğu ve Rusya, Osmanlı’ya karşı ittifaka vardılar.

1806 – Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun sonu. 

1824- Simon Bolivar, Junin (Peru) Savaşı’nda İspanyolları yendi.

1825- Bolivya, İspanya’dan bağımsızlığını kazandı.

1881- Penisilini bulan İskoç bakteriyolog Alexander Fleming doğdu.

1890- Elektrikli sandalyenin ilk kullanımı New York’taki Auburn hapishanesinde gerçekleşti.

1914-  I. Dünya Savaşı: Sırbistan Almanya’ya, Avusturya da Rusya’ya savaş ilan etti.

1915- İngiliz, Avustralya ve Yeni Zelanda askerleri Çanakkale’nin Anafartalar bölgesinde karaya çıktılar.

1919- İngilizler, Irak’ta Kürtlerin yaşadığı Duhok’un Amediye ilçesini işgal etti

1923- Türkiye ile Amerika arasında Lozan’da “Suçluların İadesi Antlaşması” imzalandı.

1924- Lozan Antlaşması yürürlüğe girdi.

– İngiltere, Musul sorununu Halklar Cemiyetine götürmesini talep etti.

1926 – Gertrude Ederle, Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk kadın oldu.

1932- İlk Venedik Film Festivali başladı.

1945- ABD İlk atom bombasını Japonya’nın Hiroşima kentine attı. 80 bine yakın insan öldü. Bütün kent yok oldu. Zamanla radyoaktivitenin yol açtığı kanserler de dahil ölü sayısı 200 binin üstüne çıktı. 1945’den bu yana yapılan yaklaşık 2 bin nükleer denemede bugüne kadar Hiroşima’ya atılanın büyüklüğünde 29 bin bomba kullanıldı.

1956- Turan Selçuk, İtalya’da düzenlenen yarışmada Altın Palmiye Ödülü’nü kazandı. Bu, bir Türk sanatçının karikatür alanında kazandığı ilk uluslararası ödül oldu.

1960- Küba Devrimi: ABD ambargosuna misilleme olarak, ülkedeki tüm Amerikan ve yabancı mülkiyet millîleştirildi.

1962- Jamaika 307 yıl İngiliz egemenliğinde yaşadıktan sonra bağımsızlığını kazandı.

1963- Dönemin Bayındırlık Bakanı İlyas Seçkin, “İstanbul’a köprüden önce Metro yapmak gerekir” dedi.

1966- Danıştay, hak kayıplarıyla memur kadrosuna geçirilen Çorum Belediyesi temizlik işçileri lehine “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

1969- Ankara Üniversitesi ve bağlı 8 fakültenin öğrenci örgütlerinin yöneticileri hakkında “siyasetle uğraştıkları” iddiasıyla dava açıldı.

1970- Aliağa rafinerisi inşaatında çalışan Yapı-İş Sendikası (YİS) üyesi iki yüz seksen işçi greve başladı. İşveren, grevi kırmak için çeşitli baskı yöntemlerine başvurdu. 22 Ağustos’ta şantiyeye mühendisleri taşıyan aracın şoförü Yapı-İş Genel Başkanı Necmettin Giritlioğlu’nu öldürttü.
– CHP Genel Sekreteri Ecevit Antalya’nın ilçelerinde konuştu: “Bu düzen, yere batası bir düzendir. Bu düzeni değiştireceğiz”.

1971- Doların karaborsa fiyatı ilk kez resmi kurun altına düştü.

1973- Otomotiv sanayiinde girişilen greve karşı, işverenlerin 8 fabrikada aldığı lokavt kararını protesto amacıyla Bursa’da binlerce işçi miting yaptı.

– Timur Selçuk, Yaşar Kemal’in “Alageyik Destanı”nı müzikalleştirdi.

1975- İstanbul Alibeyköy’deki Sungurlar Fabrikası’nda işçiler direnişe geçti.

– DİSK Onur Kurulu konfederasyonu ana politikasına ve tüzüğüne uymadıkları gerekçesiyle Petro-Kimya İş Sendikası Başkanı Yılmaz Özdemir’in kesin ihracına, Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Özcan Keskeç’in de 6 ay süreli geçici ihracına karar verdi.

– Maden-İş Bursa’da ücret anlaşmazlığı nedeniyle Renault, Oyak, TOFAŞ, MAKO ve Türk Robert Bosch fabrikalarında 5200 işçiyi kapsayan grev kararı aldı.

1977- MKE’de Türk Metal-İş, Yeni Metal-İş ve Barut-İş sendikaları tarafından alınan grev kararları Milli Güvenlik gerekçesiyle Bakanlar Kurulu tarafından 30’ar gün ertelendi.

– Çatışmada öldürülen ülkücülerin Ankara Karşıyaka Mezarlığı’ndaki cenaze töreni sonrasında ülkücüler aynı mezarlıkta Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Yusuf Aslan ve Hakan Yurdakuler’in mezarlarının da aralarında bulunduğu devrimcilerin mezar taşlarını kırdı. 

1978- DİSK/Devrimci Maden-Sen’in Sivas/Beşer Madencilik’teki grevi 959 gün, Gıda-İş’in Manisa/Saray Ekmek Fırını’ndaki grevi de 486 gündür sürüyor.

1979- Adana’da Hacı Ömer Sabancı Kültür Sitesi’ne bomba atıldı, 3’ü çocuk 4 kişi öldü.

– İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi, Politika Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Özgür’ü öldürdüklerine ilişkin güçlü kanıtlar bulunduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan MHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Kazım Ayaydın ve Gürsel Baştemir’in oy çokluğuyla tahliyesine karar verdi.

– Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi’nin Nisan’da bir davada verdiği “Yasak yayın bulundurmanın suç olmadığı” yönündeki kararı onayladı. Askeri Yargıtay Başsavcılığı Sıkıyönetim Mahkemesi’nin kararının bozulması istemiyle başvuruda bulunmuştu.

1980- Adana’nın Karaisalı İlçesi’nin Bekirli köyüne gaspettikleri bir otomobille gelen maskeli 4 ülkücü köy kahvesinde oturanları “Aranızda komünist var mı?”diye sorduktan sonra otomatik silahlarla taradı; CHP’li A.Tuğyan ve K.Elmas hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı.

1984- Türkiye- Irak ikinci boru hattı kurulması anlaşması imzalandı.

1989- Eskişehir Cezaevi’nden Aydın E Tipi’ne nakledilen açlık grevcilerinden durumları ağırlaşan 16 mahpus özel koğuşa, 5’i de zorla hastaneye nakledildi. Çeşitli kadın örgütleri üyeleri cezaevi nakillerinde ölümleri protesto için Cağaloğlu Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

1991- Sırp ve Hırvat liderler koşulsuz ateşkes anlaşmasına vardılar.

– Güney Vakfı için Türkiye’ye gelen Fatoş Güney: “10 yıldır Yılmaz Güney’i Türk Sineması’ndan silme politikası uygulanıyor”.

– Paşabahçe cam işçilerinin direnişi gece-gündüz devam ediyor.

1994- Ankara/Altındağ’daki “Uğur Mumcu Kültür ve Toplum Merkezi”nin adının “Hüseyin Gazi” olarak değiştirilmesi protesto edildi.

1995- İHD üyeleri, kapatılan Eskişehir Cezaevi’ndeki tabutlukların Ümraniye Cezaevi’nde oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. 

1996- Çeçen direnişçiler başkent Grozni’yi ele geçirdiler.

– Tuzla’da Deri-İş üyesi işçilerin Kaynarca SSK’ya toplu vizite yürüyüşünde işçilere “kan emiciler”diyen Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller’e öfke vardı.

1997- Kore havayollarına ait Boeing 747 tipi bir yolcu uçağı Guam’a inişe geçtiği sırada düştü: 228 kişi öldü.

1999- Adana Cumhuriyet Savcısı Sacit Kayasu, eski Cumhurbaşkanı K.Evren ile 12 Eylül döneminin kuvvet komutanları hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmak”tan TCK’nın ölüm cezasını öngören 146. ve 147. maddelerine göre dava açılması istemiyle suç duyurusunda bulundu.

2000- RP’li Etimesgut ve Sincan Belediye Başkanlarının tasarrufu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in onayı ile Fethullahçı Akyazı Vakfı’nın da aralarında bulunduğu 15 dinci vakıfa 1994-1996 arasında birçok arsanın bağışlandığı ortaya çıktı.

– Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz “Ateist olduğunu söyleyen bir kişiye bakışınız nasıl olur?”sorusuna “Biz insana insan olarak bakıyoruz ve bana göre ateist insan da yoktur, “ben ateistim” der ama değildir. Çünkü din duygusu insanda doğuştan vardır.” dedi. 

– EMEP İstanbul İl Örgütü üyeleri, hükümetin IMF’ye endeksli politikalarını Aksaray/Metro önünde protesto etti.

2001- Greenpeace üyeleri ABD’nin ‘Yıldız Savaşları Projesi’ni protesto etmek ve Hiroşima’da atılan atom bombası kurbanları anısına Adana’da İncirlik Üssü’nde kendilerini zincirledi. 11 eylemci 20 dakika içinde gözaltına alındı.  

2002- “İş Güvencesi Yasası”nın çıkarılması için Türk-İş, DİSK ve Hak-İş Başkanlar Kurulu üyeleri TBMM’ye yürüdü, Genel Kurul’a izleyici olarak katıldı. Petkim ve Tüpraş’ta Petrol-İş üyesi yaklaşık 6 bin işçi İş Güvencesi Yasası’nın çıkarılması için 1 saat iş bıraktı.
Türkiye Şişe ve Cam Fabrıkaları A.Ş. Fabrikası kapatıldı. Çalışan işçiler işyerini terketmeme eylemine devam ediyor. 
Yaklaşık 300 TÜPRAŞ işçisi, TÜPRAŞ’la bir süre önce birleşen PETKİM’in kadrosundan 19 işçinin işten çıkarılmasını protesto etti.

– Türkiye’nin ilk kadın Adalet Bakanı Prof.Dr.Aysel Çelikel görevine başladı. Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk 3 Kasım’da seçim yapılacağı için görevini devretti.

– English Fast Yabancı Diller Okulları kurucusu Nazif Ülgen Kürtçe dil kursu açmak için ilk resmi başvuruyu İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptı.

2003- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Avrupa Birliği üyeliğine yönelik 7.Uyum Paketi’ni onayladı.  

– Ziya Selçuk’un başkanvekilliğini yaptığı Talim Terbiye Kurulu’nda Eğitim Araçları İnceleme Merkezi’ndeki görevlerinden “hatalı eğitim araçlarını onayladıkları” gerekçesiyle alınan Eğitim-Sen’li 167 öğretmen Ziya Selçuk ve bakanlık yetkilileri hak. suç duyurusu yaptı.

2004- Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan ve borçlarına karşılık ihaleye çıkarılan Uzan ailesine ait 19 otomobil satıldı. Satış 2 trilyon 184 milyar 800 milyon lira gelir getirdi.  

– Talim Terbiye Kurulu’ndaki görevlerinden “hatalı eğitim araçlarını onaylamak” gerekçesiyle alınan Eğitim-Sen üyesi 167 öğretmen suç duyurusu yaptı.

– Suriye’nin en uzun süre cezaevinde kalan siyasi tutuklusu özgürlüğüne kavuştu. Yasadışı Arap Komünist Organizasyonu üyesi İmad Şiha, 1975’den beri cezaevindeydi.  

2006- İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırıları Tel Aviv’de de 1000 kişi tarafından protesto edildi. İsrail’in üç önemli yazarı; David Grossman, A.B. Yehoshua ve Amos Oz, hükümeti derhal ateşkes ilan etmeye çağırdı.  

– Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Feleknaz Uca, Türkiye’nin AB sürecinde Kopenhag Siyasi Kriterleri’ne uygun hareket etmesi gerektiğini söyledi. Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki bombalama olaylarını aydınlatmak amacıyla ilçeyi ziyaret eden milletvekili, sanatçı, gazeteci ve yazarlardan oluşan bir grup aydın, Van’da basın toplantısı düzenledi.Toplantıda Kürtçe konuşan Uca, tercüman aracılığıyla Türkçeye çevrilen konuşmasında, “Ziyaret ettiğimiz yerlerde panzer ve silahlar vardı. Bir sonraki gelişimizde onların yerinde çiçeklerin olmasını umut ediyoruz.” dedi.

2007- Rusya, Afganistan’ın Sovyet döneminden kalma borcunun yüzde 90’ını (10 milyar dolar) sildi.

2009- Rusya Başbakanı Putin, İtalya Başbakanı Berlusconi ve Başbakan Erdoğan Ankara’da bir araya geldi. Erdoğan, Putin ve Berlusconi yaklaşık 1.5 saat üçlü bir zirve yaptı. Türkiye ve Rusya arasında 20 imza atıldı. 

– Genç-Sen üyeleri, üniversite harçlarına yapılan % 8 ile % 500 arasındaki zammı Tünel’den Taksim’e yürüyüşle protesto etti.

2011- Öğrenci Kolektifleri’nden bir grup, Erdoğan’ın Hopa ziyareti sonrasında çıkan olaylarda tutuklananların serbest bırakılmasını istedi. 

2015- Brüksel’de Kongra Gel Eş Başkanları ile görüşen S.Demirtaş, PKK’nin Şubat 2015’deki Dolmabahçe Mutabakatı çerçevesinde silah bırakmaya hazır olduğunu belirterek, uluslararası gözlemci heyeti, Öcalan ile görüşmelerin başlaması ve Öcalan için ”Mandela Modeli”ni önerdi.
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, seçimlere AKP ve MHP’nin oluşturduğu “savaş bloku” ve CHP ve HDP’nin içinde bulunduğu “barış bloku”ile girileceğini CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile paylaştığını açıklayarak CHP-HDP yaklaşımının” kurucu meclis”gibi olacağını belirtti.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bahçeli’nin başbakanlığında blok hükümeti kurulsun” önerisine sert çıktı: ”MHP’yi çocuk mesafesinde görüp bir oyuncakla kaldıracağını zannedenler, her gelenin oyuncağı haline düşmüşlerdir.”; “Sosyalist partilerin geçmişten kalıntılarından 21 tanesi bir araya gelmiş, ‘HDP’ye oy verelim demiştir.’ Şimdi “bunun içerisinde viski yudumlayanlar da vardır” dedik. Kimse 21 sosyalist kalıntıyı hesaba katmıyor.”

– Mısır’da, “Yeni Süveyş Kanalı”, Arap ve bazı yabancı ülkelerin devlet başkanlarının katıldığı törenle hizmete açıldı.

2018- Dersim- Ovacık Mercan dağlarında, devlet güçleriyle çıkan ve 5 Ağustos akşamı başlayan ve ertesi gün sabaha kadar süren çatışmada TKP/ML- TİKKO mensupları Mustafa Sarıca (1987- Ankara), İlker Tezer (1985- Dersim/ Ovacık),  Tanju Er (1993- Erbaa), Tarık Akın (1990- Erzincan), Mehmet Keleş (1990- Bafra) ve Zeynel Çakıl (1993- Mazgirt) öldürüldü.

 

 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.