İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 6 Ekim

1875 – Ramazan Kararnamesi: Padişah Abdülaziz, Osmanlı’nın dış borçlarını ödeyemeyeceğini açıkladı.

1889- Thomas Edison ilk hareketli resim gösterimini gerçekleştirdi.

1907- İstanbul’da ilk otomobil Beyoğlu’nda görüldü.

1917- İngilizler Osmanlı Devleti’nin yönetiminde bulunan Gazze’yi işgal ettiler.

1923- Amerikalı astronom Hubble Andromeda Galaksisi’ni keşfetti.

1927 – İlk uzun metrajlı sesli film The Jazz Singer ABD’de gösterime girdi.

1939 – Direnen son Polonya birliklerinin de teslim olmasıyla Nazi Almanyası’nın Polonya işgali tamamlandı.  

1951- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Stalin, ülkesinin atom bombasına sahip olduğunu açıkladı.

1964- Birinci Antalya Altın Portakal Film Şenliği başladı.   

1967- Tarsus Kadıncık Santrali inşaatının greve başlayan 300 işçisi, İspanyol Dragados şirketinin şantiyelerde örgütlü Yapı-İş ve Yapı İşçileri Sendikası üyelerini “birbirine düşüren uygulamalarını” Mersin ve Tarsus’ta sessiz yürüyüşlerle protesto etti. Yapı İşçileri Sendikası Başkanı İsmet Demir Kadıncık Santrali şantiyelerinde “İşçileri kanunsuz greve teşvik etmek”ten tutuklandı. Bir gün önce de 5 Sendika üyesi tutuklanmıştı.

1968- Şair ve yazar Sabri Esat Siyavuşgil İstanbul’da öldü.

1970- Adana’da Güney Sanayi Fabrikası’nda çalışan 3 bin 500 işçi, 300 memuru rehin aldı.   

– 15/16 Haziran direnişi sonrası işyerlerinden atılan 1.200 civarında DİSK’li işçinin geri alınması için DİSK kampanya başlatma kararı aldı. Öncelikle tek tek İşverenlerle görüşülecek, olumsuz sonuçlanırsa yasal yollara başvurulacak ve eylemler başlatılacak.

– PTT Fabrikası işçileri, işverenin kendilerini PTT Dağıtıcıları Sendikası’na sokma girişimine karşı direniyor.

1971- Cihan Alptekin ve 10 arkadaşının duruşması başladı. Savcı, THKO üyesi olarak yapılan eylemlerden dolayı C.Alptekin dahil 7 kişi için idam istedi.

1973- Mısır ve Suriye iki cepheden İsrail’e karşı saldırıya geçti. Arap Ülkeleri ile İsrail arasında Yom Kippur Savaşı başladı.   

1976 – Çin lideri Mao’nun ölümünün ardından başa geçen Hua Guofeng, Kültür Devrimi’nin sona erdiğini açıkladı.

– Bir Küba yolcu uçağı, CIA destekli Küba asıllı bir ajanın uçağa koydurduğu 2 bombanın patlaması sonucu havada infilak etti: 73 ölü.

1978- AP Genel Başkanı Demirel:”Faşizm dünyada hangi ülkeyi tehdit ediyor ki Türkiye’yi tehdit etsin, kimse aklını faşizmle bozmasın”.

– Türk Tabipler Birliği, Erzurum Tıp Fakültesi öğrencileri üzerinde sürdürülen faşist baskıları bir kez daha kınayarak öğrencilerin fakülteye devam edemez, hatta kentte barınamaz duruma geldiğini vurguladı.

– Ülkücülerce belediye otobüsünden kaçırılarak kurşuna dizilen 2 kişiden İTÜ öğrencisi Suat Koçer törenle toprağa verildi.

– “Sivas olayları öncesinde halkı tahrik ettiği” gerekçesiyle tutuklanan ÜGD Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu tahliye edildi.

1980- Milli Güvenlik Konseyi, sol görüşlü Necdet Adalı ile sağ görüşlü Mustafa Pehlivanoğlu, firari İsa Armağan ve firari Kemal Ergin’in idam kararlarını onayladı.  

1981- Mısır cumhurbaşkanı Enver Sedat, askeri bir tören sırasında öldürüldü. Suikastı Müslüman Kardeşler üstlendi.   

– Milli Selamet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan tutuklandı.   

– Askeri Yargıtay savcı Nihat Gerçek’i öldüren sağ görüşlü Şerafettin Top hakkındaki ölüm cezasını onayladı.

1982- DİSK davasına eklenen 19 sanıklı yeni davada Halkevleri Genel Başkanı Ahmet Yıldız’ın da dahil olduğu 11 sanık tutuklandı.

1983- TÜSİAD’ın açıkladığı “Kamu Bürokrasisi Raporu”ndan: “Özel sektörün girmek istediği her işten devlet derhal çekilsin.”

1986- TV’nin ikinci kanalı çeşitli eğlence programlarıyla resmen açıldı.

1987- DYP’ye genel başkan seçilen Süleyman Demirel, ziyaret talebini kabul eden Cumhurbaşkanı Kenan Evren’le görüşmesinde: “Maziyi unutalım” derken, K.Evren:”Unutalım” dedi.

– TKP/ML Üyesi Mustafa Tekin (Nazımiye), Meriç Nehrini geçerek ülkeyi terketmek isterken yaşamını yitirdi.

– Fiji’de cumhuriyet ilan edildi.

1990- Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Parti Meclisi üyesi Doçent Dr. Bahriye Üçok, kargoyla gönderilen bombalı paketin patlaması sonucu öldü. Üçok 1971’de kontenjan senatörü, 1977’de Cumhuriyet Halk Partisi Ordu milletvekili seçilmişti. İslamda örtünme vb. yorumlarıyla dincilerin hedefi haline gelen Bahriye Üçok Ankara Ünv.İlahiyat Fakültesi’nin ilk kadın öğretim üyesiydi. “İslam’dan Dönenler, Yalancı Peygamberler” ve “İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” kitaplarıyla da tanınıyordu.

– Japonya/Osaka’da işçi ve öğrenciler, gündelikçi işçilere taşeron olmak isteyen mafya şirketinden rüşvet alan polis karakolunu bastı.

1991- Partisinden istifa ederek Refah Partisi’nin listesinden Yozgat adayı olan Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş: ”Bizim tabanımızdan bir tepki olmadı,-üç partinin-tabanları zaten birbirine çok yakın. Biz milliyetçi- maneviyatçı görüşteyiz, onlar da.”

– İtalya’nın Viareggio kentinde sekizincisi düzenlenen “Avrupa Sinema Festivali”’nde yarışan 12 Avrupa filmi arasında birinciliği Atıf Yılmaz’ın “Berdel” filmi kazandı. Berdel, Esma Ocak’ın 1981’de çıkan aynı adlı öykü kitabından sinemaya uyarlandı.

1993- Yaşar Kemal -yetmişinci doğum gününde- İnsan Hakları Derneği’ne üye oldu.

1994- TKP (ML)- TİKKO üyesi Cömert Kayar’ın Sivas’ta gözaltına alınarak işkencede öldürüldüğü açıklandı.

1996- HADEP’in Taksim Meydanı’nda düzenlediği “cezaevi olayları ve faili meçhulleri protesto” gösterisinin bitiminde polis müdahale etti.

1997- Çeşitli illerden gelip Ankara/Güvenpark’ta toplanan DİSK/Emekli-Sen üyelerinin Çalışma Bakanlığı’na yürümesine polis engel oldu.

1999- 36. Altın Portakal Film Festivali sonuçlandı. En İyi Film Ödülü’nü Tomris Giritlioğlu’nun yönettiği “Salkım Hanımın Taneleri” aldı. En iyi erkek oyuncu Uğur Polat, en iyi kadın oyuncu ise Başak Köklükaya seçildi.

– Eminönü Belediyesi’nde DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi işçiler, “maaşlarının düzensiz ödendiği” gerekçesiyle Belediye önünde eylem yaptı.

2000- Kudüs’teki Eski Kent’te bulunan El Aksa Camii’nde 15 binin üzerinde Filistinli namaz kılarak İsrail’i protesto gösterisi yaptı.

– “2000 Yılı Kadın Yürüyüşü”nün Ankara etabına KESK, DİSK, HADEP ve ÖDP kadın komisyonları ile kitle örgütleri katılacak.

2001- İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin geleneksel “açılış şenliği”nde Hilmi Yarayıcı, Fuat Saka ve Haluk Levent konser verdi.

2002- İstanbul Apdi İpekçi Spor Salonu’nda “Bin Yılın Türküsü” konseri yapıldı. Anadolu’da yaşayan tüm dillerden türküler söylendi. Konsere 2 bini aşkın sanatçı katıldı.  

– Mengen Kuzey Anadolu Madencilik’ten Dev Maden-Sen’e üye oldukları için 10 ay önce çıkarılıp çadır kuran işçilerden 25’i Ankara’ya yürüyor.

– Brezilya’da devlet başkanlığı seçimlerinin birinci turu için 115 milyon seçmen elektronik ortamda oy kullandı. İşçi Partisi adayı Luiz İnacio Lula da Silva yüzde 47 oranında oy aldı. İkinci turdaki rakibi yüzde 24 oranında oy alan, iktidardaki sosyal demokratların adayı Jose Serra. İkinci tur 27 Ekim’de.  

– Bush yönetiminin Irak’a karşı savaş planları yapması ABD’nin Portland kentinde 5 bin kişiyle protesto edildi.

2003- Hükümet, Irak’a asker yollama izni isteyen bir yıl süreli tezkereyi TBMM’e gönderdi. Tezkerenin başlıca gerekçeleri; Irak’ı “PKK/KADEK unsurlarından temizlemek”, “bölgede güvenliği ve istikrarı sağlamak.” olarak açıklandı.

“Özgür Gençlik” üyesi 5 kişi Başbakanlık binası önüne kırmızı boya dökerek “Türkiye’nin Irak’ta savaşa girmesini istemiyoruz” dedi

2004- KESK’liler Kızılay Meydanı’nda toplu sözleşme sürecine ilişkin dövizlerle “talepler zinciri” oluşturdu.

– Ege Üniversitesi’nin akademik yıl açılışında Rektör’ün konuşması sırasında bir grup öğrenci YÖK’ü ve rektörü protesto etti.

2005- İsrail Yüksek Mahkemesi İsrail ordusunun baskınlarda, Filistinli sivilleri “canlı kalkan” olarak kullanmasını “yasa dışı” ilan etti. Başyargıç Aharon Barak, birçok sivilin hayatını kaybetmesine yol açan uygulamanın uluslararası hukuku çiğnediğini belirtti.  

2006- Lübnan’da konuşlanan BM Geçici Gücü’ne (UNIFIL) katılmak üzere Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı Fırkateyn yola çıktı. Türkiye’den gidecek kara birliğinin yeri de belli oldu; Lübnan’ın güneyindeki Sur kenti yakınlarındaki Bakbuk bölgesi.

2007- Çeşitli illerden gelip Ankara’da buluşan Eğitim-Sen’liler Milli Eğitim Bakanlığı önünde gösteri yaptı.

2009- IMF-Dünya Bankası’nın yıllık toplantısını protesto için Tünel’den yürüyüşle Taksim’de toplanan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile ÖDP, TKP ve EMEP’in basın açıklamasının sonuna doğru bir grubun Harbiye’ye yürüyüşe geçmesi üzerine polis tüm kitleye gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Bazı gruplar İstiklal Caddesi, Sıraselviler, Tarlabaşı ve Gümüşsuyu’nda barikatlar kurarak polisle çatıştı. Tophane’de 100-150 kişilik bir grup polisten kaçarak Cihangir’den inen birkaç göstericiye sopalarla saldırdı. 1 kişi kalp krizinden hayatını kaybetti, 96 kişi gözaltına alındı.

Ankara’da kitle örgütleri, İstanbulda yapılan IMF-Dünya Bankası yıllık toplantısını protesto için Sakarya Caddesi’nden AKP Ankara İl Başkanlığı’na ‘yürüdü.

– Kocaeli Üniversitesi’nin yeni öğretim yılının açılış törenine katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün‘ün konuşacağı salona protestocu öğrenciler de girmeye çalışınca arbede çıktı. Bakan konuşurken salonda protesto eden bir öğrenci de dışarı çıkarıldı.

– AKP hükümetinin sağlık kuruluşlarında muayene ve katılım payını yükseltmesi Mersin Tabip Odası’nca protesto edildi.

– Ruanda’da 1994 yılında yapılan soykırımının baş zanlılarından Idelphonse Nizayimana Uganda’da tutuklandı.

2010- Şırnak’ın Güçlükonak İlçesi’ne bağlı Fındık Beldesi Gümüşyazı Köyü kırsalında buldukları metal bir cismin patlaması sonucu 12 yaşındaki Ahmet İmre öldü.

– Dilbilimciler, Hindistan’ın kuzeydoğu kesiminde ücra bir bölgede “Koro” adlı bir dil keşfetti. Keşfi yapan dilbilimciler, sadece yaklaşık 800 kişinin konuştuğu ve yok olma tehlikesi bulunan ve yazılı olmayan dilin Tibet-Birman dil grubuna ait olduğunu belirtti.

2011- Barış ve Demokrasi Partisi son 30 ayda ‘’KCK operasyon’’larında aralarında belediye başkanları, yardımcıları ve parti yöneticilerinin de bulunduğu 7748 kişinin gözaltına alındığını, 3895 kişinin tutuklandığını açıkladı. 

– Şam’da F.Loğoğlu başkanlığındaki CHP heyetiyle görüşen Esad: ”Ben değişmedim, Erdoğan değişti.”; “Her adımı atarım ama din eksenli, şeriat partilerine, laikliğe zarar verecek örgütlenmeye izin vermem. Türkiye’nin Müslüman Kardeşler’in hamisi gibi davranması bizi üzüyor.”; “Türkiye anayasasını 30 yıldır değiştiremedi, benden 3 ayda demokrasiyi yerleştirmemi bekliyorlar”; “Daha mülteciler gelmeden Türkiye Hatay’da çadır kent kurdu. Merak ediyorum, nasıl oldu da bildiler mülteci geleceğini?” (Cumhuriyet’te Utku Çakırözer’in haberi)

– Üniversite öğrencileri Ferhat Tüzer ile Berna Yılmaz ‘’Parasız eğitim istiyoruz’’ pankartı nedeniyle açılan davada 19 aylık tutukluluktan sonar serbest bırakıldı. 

– Beyoğlu esnafı işgaliye ödenerek sokaklara masa konulma uygulamasını sona erdiren Beyoğlu Belediyesi’ni protesto etmek amacıyla bir gün süreyle kepenk kapattı. 

2012- Bağcılar Medipol Üniversitesi hastaneler kompleksinin açılışında, 23 ilde ”şehir hastaneleri” kurmayı planladıklarını açıklayan Başbakan Erdoğan: ”Bu benim aslında 9 yıl önceki hayalimdi ama ne yazık ki gerçekleştiremedik. Bazı Danıştay’da vesaire engellemeler oluyor.”

– Devrimci Öğrenciler Birliği ve Genç Emekçiler Birliği, ölümünün 45.yılında Che’yi Tünel-Taksim yürüyüşüyle andı.

2013- Hasan Ferit Gedik için Armutlu Cemevi’nde anma ve dini tören düzenlendi.

2014- Türkiye’de Kobani eylemleri başladı.

2015- HDP Şırnak milletvekilleri, 25 Temmuz – 3 Ekim tarihleri arasında polis ve askerin açtığı ateşte 43 sivilin hayatını kaybettiği, 100’ün üzerinde kişinin yaralandığını söyledi.
Silvan’da incelemeler yapan Diyarbakırakır Barosu Başkanı Tahir Elçi: “Polis üzerimize ateş açtı.”

2016- İstanbul Yenibosna’da polis merkezi yakınında, bombalı motosikletin patlatılması sonucu biri ağır 10 kişi yaralandı. Eylemi PKK’nin yaptığı ileri sürüldü.

2017- ABD yönetimi, Sudan’a 20 yıldır uyguladığı ekonomik yaptırımları kaldırdığını açıkladı.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.