İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 6 Haziran

1875- Alman yazar Thomas Mann doğdu.  

1903– Ermeni asıllı Sovyet besteci Aram İlyiç Haçaturyan doğdu.

1924– Fener Rum Patrikhanesi dışındaki Türk Ortodoksları İstanbul’da Papa Eftim’in teşebbüsüyle, Panayia Kilisesi nezdinde İstanbul Türk Ortodoks Kilisesi’ni teşkil kararı aldı ve Papa Eftim’i bu kilisenin başkanlığına getirdi.

1944- II. Dünya Savaşı’nda Avrupa kıtasını Nazi istilasından kurtarmak üzere Batılı Müttefik güçler Fransa’nın Normandiya sahillerine çıkartma başlattı. 

1947- Necip Fazıl Kısakürek Büyük Doğu dergisinde yayımlanan bir şiiri nedeniyle tutuklandı. Gerekçe; padişahlığı övmek ve Türklüğe hakaret etmek. 

1949- İhtiyarlık Sigortası kabul edildi.  

1950– Yeni hükümet orduda tasfiye yaptı.

1958- Basına baskılar sürüyor; Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ile aynı gazetenin yazarı Oktay Verel 1’er yıl, cezaevinde bulunan Şinasi Nahit Berker’le Nihat Subaşı da 4’er ay hapis cezasına çarptırıldı. 

1959- Konya’da şiddetli yağmur sel baskınına neden oldu; 4 bin baş hayvan sele kapıldı. 

1961- Ordu içindeki Silahlı Kuvvetler Birliği devlet başkanı Cemal Gürsel’e bir muhtıra verdi. Muhtırada görevden alınan Hava Kuvvetleri Komutanı İrfan Tansel’in göreve iadesi istendi.  

1968- ABD Başkanlığı için aday olan Amerikalı Senatör Robert Kennedy, başkanken öldürülen ağabeyi John F. Kennedy gibi vurularak öldürüldü. 

– Fransa’da 1.000 kadar jandarma Renault-Flins fabrikasındaki grev-işgal gözcülerini zorla dışarı çıkardı. Çıkarılan işçilere destek için Paris’ten gelen öğrenciler jandarmayla çatıştı.

1970- İstanbul’da Personel Kanunu tasarısını protesto için hekimler ve sağlık personeli iki koldan yürüyüş yaptı.

1971- Nurhak dağlarında 3 THKO’lunun öldürüldüğü çatışmada kaçmayı başaran Ahmet Erdoğan ve Metin Güngörmüş yakalandı.

– İttihat gazetesi kapatıldı. 

1974- 13 Haziran’da Almanya’da başlayacak Dünya Futbol Şampiyonası’nda Brezilya milli takımında oynamadığı için aleyhinde kampanya başlatılan, yorumculuk yapması engellenen Pele: ”Evimin önünden geçenler bana küfür ediyor, komünist olduğumu, vatansever olmadığımı söylüyor.” “Ben, futbol dönemimin zirvesine çıktım ve uzun yıllar ülkeme hizmet ettim. Artık köşeme çekilmek istiyorum” diyen Pele, şampiyonanın açılışında Brezilya-Yugoslavya maçının başlama vuruşunu yapacak.

1977- Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit “141.,142. ve 163. maddeler kalkacak” dedi.  

1978- Erzurum’da yaralamaya karışan müstahdemin tutulduğu bir karakolu taşlayan ülkücüler 6 eczane ve 5 oteli tahrip etti, 1 dükkana bomba attı.

1979- Afyon’un Çay ilçesinde, saat 19.00 sıralarında evine gitmekte olan Devrimci Yol militanı Mevlüt Tasmer, faşistlerin ateş açması sonucu öldüğü bildirildi.

1980- Süleyman Demirel başkanlığında Adalet Partisi azınlık hükümetinin kurulduğu Kasım 1979 tarihinden sonraki 6 ay içinde bin 553 kişinin öldürüldüğü, bin 918 kişinin yaralandığı bildirildi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Aksoy: “ÜGD ve ÜYD’den destek gören zorbalar üniversiteyi ele geçirmek istiyor.”

1981- Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mehmed Kemal ile Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin gözaltına alındı, Gönensin daha sonra serbest bırakıldı.

1982- Tunceli Ovacık Mamles (Doludibek) köyünde, jandarmayla çatışmaya giren Devrimci Yol militanlarından Hasan Gök (1960- Hozat) öldürüldü.

1983- Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) kuruldu. Partinin genel başkanlığına Erdal İnönü seçildi. 

– Milli Güvenlik Konseyi kısa adı  Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin (MDP) üç kurucu üyesini veto etti. 

1984- Hindistan ordusuna bağlı askerler, Sihlerin kutsal mabedi olan Altın Tapınak’a kanlı bir baskın düzenledi. Bu baskından sonra, Hindistan’ın çeşitli kesimlerindeki militan olmayan Sihler de silahlanmaya başladı.

1985- Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in geri çevirdiği “Pişmanlık Yasası” ANAP’ın oylarıyla kabul edildi. Yasaya göre ihbarda bulunan sanıkların cezalarında indirim yapılacak. 

1988- Mardin ilindeki tarihsel zenginlikleriyle ünlü Hasankeyf kasabasının Ilısu Baraj Gölü’nün suları altında kalacağı bildirildi. 

– Sümerbank’a ait Yıldız Porselen’de Çimse-İş üyesi 350 işçi greve başladı.

– Yeşiller Partisi kuruldu. Partinin genel başkanlığına Profesör Doktor Celal Ertuğ seçildi. 

1989- 7 TİP’linin öldürüldüğü Bahçelievler Katliamı’nın kaçak sanıklarından Mahmut Korkmaz 27 Mayıs’ta İstanbul’da yakalandı ve gıyabi tutuklama kararı bulunan kaçak 5 ülkücü sanık için dava dosyası tekrar açıldı, haklarında ölüm cezası isteniyor.

– “Şeriat ve Kadın”ın yazarı Prof.Dr.İlhan Arsel ile yayıncı M.Hürriyet Karadeniz “İslam dinine hakaret”ten yargılandı.

1990- Doç.Dr.Baskın Oran’ın, Aydınlar Dilekçesi’ni imzalayanlar için sarfettiği “vatan hainleri” sözünden dolayı 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında açtığı 1 milyon TL’lık manevi tazminat davası -Aziz Nesin’den sonra 2.dava- Ankara 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başladı.

– Mardin’in Dargeçit ilçesinde oturma eylemi yapan 11 kadın tutuklandı. Dargeçit esnafı tutuklamayı protesto etmek için kepenk kapattı. 

1991- 600 bin kamu işçisinin toplu sözleşme uyuşmazlığını protesto eylemleri sürüyor. Petrol Ofisi işyerlerinde çalışan 2.500 işçi sabah servis araçlarından inip yürüyerek işyerine gitti. Gölcük Tersanesi ve askeri işyerlerinde 6 bin işçi işyerinde oturma eylemi yaptı.

1992- 29 Mayıs’ta Star1 TV’deki “Laf Lafı Açıyor” programında “Vatan, üstünde yaşayanlar mutluysa vatandır” vb. sözleri nedeniyle hakkında DGM’ce soruşturma başlatılan İlyas Salman evinde polis araması sırasında dağıtılan kitaplarıyla birlikte basın açıklaması yaptı.

1993- Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Başkanı Erdal İnönü, eylül ayında yapılacak kurultayda adaylığını koymayacağını açıkladı. 

1994- Zorunlu askerliğin kaldırılması için Meclis’e telgraf çekerken tutuklanan Savaş Karşıtları Derneği’nden 3 kişi tahliye edildi.

– Öldürülen Savaş Buldan’ın ağabeyi eski Yüksekova Belediye Başkanı Necdet Buldan: “Devlet içinde Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın’ın bile bilmediği bir örgüt var.”

1995- Kamu çalışanları, DYP-SHP koalisyon hükümetince hazırlanan ve Meclis Anayasa Komisyonu’nda görüşülen, toplu sözleşme ve grev içermeyen memur sendikaları yasa tasarısının geri çekilmesi ve sendikalara baskılara son verilmesi için Türkiye genelinde alanlara çıktı.
ANAP’lı Şişli Belediye Başkanı Gülay Atığ’ın işten çıkardığı işçiler aileleriyle birlikte Şişli Belediyesi’ne yürüdü.

1996- Anayasa Mahkemesi, Refah Partisi’nin başvurusu üzerine 53. Hükümetin güven oylamasının geçersiz olduğuna karar verdi. Bu karar üzerine Başbakan Mesut Yılmaz Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e Anayol hükümetinin istifasını verdi. 

– HABITAT II toplantıları için gelen yabancı gruplardan birinin “Konut Hakkı” yürüyüşüne Karaköy’e kadar izin verildi.

1997- İstanbul’da Eğitim-Sen”li öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşan 500 kişi “çağdaş-kesintisiz eğitim” için yürüdü.

– Peru’da Devlet Başkanı seçildikten sonra yetkilerini olağanüstü arttıran Fujimori’ye karşı halkın gösterileri büyüyor.

1998- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca 28-29 Mayıs 1996’da İstanbul’da düzenlenen “5.Müslüman Topluluklar Birliği Konferansı”na katılan yabancı delegelerin Eresin Otel’deki toplam 13 milyar 893 milyon TL’lık masraflarının İGDAŞ tarafından ödendiği belgelendi.
Kanal 7 ile İGDAŞ’ın, 1997 yılı için düzenledikleri 138 milyar TL’lık reklam sözleşmesinin belgesi ortaya çıktı. R.Tayyip Erdoğan ile M.Gökçek’in “Kanal 7’ye usulsüz para aktardıkları” iddialarına ilişkin Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun incelemesi 2 ay önce tamamlanmıştı.

2000- Şili eski diktatörü Augusto Pinochet’in dokunulmazlığı kaldırıldı.Pinochet’in 17 yıl süren iktidarı süresince binlerce devrimci, demokrat öldürülmüş ya da kaybolmuştu. 

2001- ÖDP’li kadınlar, Medeni Kanun tasarısında yer alan “Edinilmiş malların eşit paylaşımı” maddesinin ön şartsız kabulünü istedi.

2002- İstanbul Belediye Başkanlığı’ndan ayrıldığı dönem ile AKP liderliğine seçilişi arasında malvarlığında oluşan 256 milyar liralık artışın kaynağını açıklayamadığı gerekçesiyle Recep Tayyip Erdoğan hakkında dava açıldı, 5 yıl 10 ay hapis cezası isteniyor. Erdoğan’ın yurtdışında okuyan oğlu Burak’a da 220 bin dolar ve 55 bin mark borcu olduğu dikkat çeken malvarlığı bildirimiyle ilgili iddianamede “haksız edinildiği” iddia edilen 256 milyar liranın geri alınması ve Erdoğan’ın ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklanması da istendi.

– TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde iş akitleri feshedilecek olan 1.200 işçi protesto gösterisi yaptı.

2003- Borusan Filarmoni Orkestrası, İstanbul Müzik Festivali etkinlikleri kapsamında Ayasofya Müzesi’nde konser verdi. Konseri “tahrik” olarak niteleyen Büyük Birlik Partisi’nden bir grup Ayasofya önünde protesto gösterisi yaptı, izlemeye gelecek olanları tehdit etti.

2004- Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), NATO zirvesini Galatasaray’da protesto etti. NATO ve Bush Karşıtı Birlik Harbiye Cemil Topuzlu’da düzenlenen “NATO’ya Karşı Notalar” konserinde ve Doğan Holding’in İkitelli binası önünde protesto gösterileri yaptı.

2005- Gölcük Tersanesi işçileri toplu sözleşme görüşmelerindeki tıkanmayı protesto için yürüdü.

2008- Japonya’da meclis, binlerce yıldır takımadada yaşayan yerli “Ainu” halkının varlığını tanıdı.

2011- Başbakan Erdoğan 12 Haziran Genel Seçimleri için AKP’nin düzenlediği “Büyük İstanbul Mitingi”nde, “Kanal İstanbul Montrö Sözleşmesi’ne aykırı” diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: ”Montrö’nün avukatlığı sana mı kaldı?”

2012- Koza Altın Şirketi’nce Kozak Yaylası’nda açılmak istenen altın madeni ocaklarına karşı sözlerinden dolayı Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’e”hakaret”ten açılan manevi tazminat davası düştü. Mahkeme, Özgüven’in sözlerini”ifade özgürlüğü”kapsamında değerlendirdi.

2013- TGS İstanbul Şubesi üyeleri Taksim Tramvay Durağı’ndan Gezi Parkı’na yürüyerek basın açıklaması yaptı.
Kardeş Türküler, “Tencere Tava Havası” şarkısını yaptı. Boğaziçi Caz Korosu “Çapulcu musun vay vay…” uyarlamasını gece Gezi Parkı’nda seslendirdi.
İnternette Ustream üzerinden yayın yapan Çapul TV Gezi Parkı’ndan yayına başladı. “Mülksüzleştirme Ağları Atölyesi” de Park’ta faaliyete geçti.
Çarşı, Gezi Direnişi sırasında “istenmeden zarar verilenler”den dolayı özür ve Beşiktaş ilçesi halkına teşekkür yazısı yayınladı.
Gezi Parkı’nın bir köşesindeki “Gezici Kütüphane” kitap bağışlarıyla zenginleşiyor.
Ankara’da gece düzenlenen gösterilerin merkezi Kuğulupark ve Tunalı Hilmi oldu.
Ankara Barosu avukatları Adliye önünde gaz fişekleriyle “Adalet İstiyoruz” yazdı.
Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencileri, Maliyet Muhasebesi dersini Prof.Dr.Türker Susmuş’tan Gündoğdu Meydanı’nda aldı.
Muğla Gezi Parkı Platformu Sınırsızlık Meydanı’nda gösteri düzenledi.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.