İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 9 Şubat

1621- İstanbul Boğazı dondu.
1871- Osmanlı’da ilk kez Karl Marx’ın bir makalesi Hakayik-ul Vakayi (Olayların Gerçeği) gazetesinde yayımlandı. Marx makalesinde, Fransa ile savaşa tutuşan Almanya Başbakanı Bismarc’ın “Fransa ve tüm Avrupa’daki özgürlükleri boğan” tutumunu eleştiriyordu.
1881 – Klasik edebiyatın en önemli yazarları arasında gösterilen Rus romancı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski hayatını kaybetti.
1920 – Fransızlar, Maraş’tan çekilmeye ve Adana bölgesini boşaltmaya başladı.
1925- Kuvai Milliye komutanlarından Halit Paşa, Mecliste Ali Çetinkaya tarafından kaza kurşunuyla vurularak yaralandı ve 14 Şubat 1925’te hayatını kaybetti.
1934 – Balkan Antantı, Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında Atina’da imzalandı.
1959- Radyo haberlerinde iktidardaki Demokrat Parti’nin kurduğu “Vatan Cephesi” ne katıldığı açıklanan CHP’li Sivas/Mehmetpaşa Mahallesi muhtarının 2 ay önce vefat ettiği ortaya çıktı.
1960- Demokrat Parti hükümeti, resmi görevli olmayan kişilerin basın toplantılarını Valilik iznine bağlayan tasarıyı Meclis’e sevketti; hükümet üyeleri ve devlet kurumları yetkilileri tasarının dışında tutuldu.
1962 – Jamaica İngiliz Milletler Topluluğu içerisinde bağımsız bir ulus oldu.
1965 – Vietnam Savaşı: İlk ABD askerleri Güney Vietnam’a gönderildi.
1968 – Zonguldak Ereğli Kömür İşletmeleri’nde üç gündür sürmekte olan olaylar bugün sona erdi, işçiler ocağa indi. Toplam zararın 10 milyon lirayı bulduğu açıklandı. Bu arada olaylar sırasında işçileri tahrik ettiği iddiasıyla yakalanan 2 işçi tutuklandı.
1969- Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Marmara’ya açılan ABD 6.Filo gemilerinin demirleyeceği Dolmabahçe Rıhtımı gece 24’den sonra “yasak bölge” ilan edilerek polis, inzibat erleri, jip ve cemselerle dolduruldu, gazeteciler uzaklaştırıldı.
6.Filo’nun İstanbul’a gelişini protesto eden İTÜ öğrencileri sabah Vilayet binasına pankart astı. İstanbul Valiliği, 6.Filo’ya karşı öğrencilerin düzenlemek istediği 2 ayrı güzergahtaki (Orman Fakültesi öğrencilerinin Sarıyer-Taksim ve Teknik Üniversite öğrencilerinin Beyazıt-Taksim) yürüyüş başvurularını çeşitli gerekçelerle reddetti.
25 gençlik örgütünün halkı 6.Filo’ya karşı direnişe çağıran 60 bin adetlik 2 ayrı broşürden 20 bin adedine polis matbaada el koydu. Necmi Demir ve Yusuf Gömleksiz adlı öğrenciler tutuklandı, Kartal’da broşür dağıtan işçi Mehmet Öneş gözaltına alındı. Öğrenciler, İstanbul Valisi’ne de bir telgraf göndererek dağıtılacak broşürlerin üçte birine matbaada el konulmasını ve 2 öğrencinin tutuklanmasını protesto etti.
– Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin adı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştirildi ve genel başkanlığa da Alparslan Türkeş seçildi. Türkeş: “Faşizme, nazizme veya yabancı diğer bir sisteme özentiyi Türk milliyetçileri olarak reddederiz”
1972 – Maden işçilerinin grevi dolayısıyla İngiltere Londra’da olağanüstü hal ilan edildi.
1973- TBMM, Güvenlik Mahkemesi kurulmasını öngören Anayasa değişikliği ile ilgili maddeyi kabul etmedi. 15 Şubat 1973’te yapılan ikinci toplantıda üç oy farkıyla kabul edildi.
1974 – Ereğli Demir Çelik Fabrikası’nda işçilerle işveren arasındaki toplu iş sözleşmesi anlaşmazlığı giderildi. Yapılan anlaşmaya göre işçilerin saat ücretlerine ilk yıl seyyanen 200 kuruş zam yapılacak. Yeni toplu sözleşmeye göre işçilere “gece zammı” da verilecek.
1976- La Stampa, CIA’nın İtalya’da anti-komünist parti, dernek ve kişilere 1945-1975 yılları arasında toplam 75 milyon $ dağıttığını yazdı.
1977 – THY’da grev kalktı. Seferler normal olarak yapılmaya başlandı. Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Erdoğan Balcı, Bakanlar Kurulu kararının iptali için Danıştay’a başvuracaklarını açıkladı.
1980- TARİŞ Çiğli İplik Fabrikası’nda 1.200 işçinin direnişi sürerken İzmir’in birçok yerinde yol kesme, korsan yürüyüş, bombalı pankart eylemleri yapıldı. Öğlen Çiğli-Havaalanı yolu bir süre, akşam üzeri de İzmir-Çanakkale karayolu 2 saat süreyle trafiğe kapatıldı. TARİŞ’e bağlı kuruluşlardan yaklaşık 5 bin DİSK/Tekstil-İş, Gıda-İş ve Maden-İş ile Taper-İş’li işçi ve memur çıkarıldı.
İktidar Tariş’teki politikasının bir benzerini de Antbirlik’te uygulamaya koymak istedi. DİSK’in öncülüğünde çalışmalarını yürüten Ortak Davranış Komiteleri, iktidarın zorla işgal, işten çıkarma planını bozmak için harekete geçti. Bir gün öncesinde Antalya genelinde 2 saat iş bırakan işçiler, kararlılıklarını göstermek için DİSK’in öncülüğünde 9 Şubat’ta Antalya’da geniş katılımlı bir miting düzenledi.
– “Demokratik Sanatçılar Topluluğu” (DEMAR) üyeleri, Ruhi Su ve Zülfü Livaneli’nin yapıtlarının TRT radyolarında çalınmasının yasaklanmasını kınadı.
1981 – Polonya’da Komünist Parti Pinkowski’yi başbakanlıktan aldı; yerine General Wojciech Witold Jaruzelski’yi getirdi.
1983 – Sendikalar Kanunu ile Toplu Sözleşme, Grev ve Lokavt Kanunu’nda önemli değişiklikler yapıldı.
1985- Görülmemiş soğuklar ve kar İstanbul’u ve İstanbulluları gafil avladı. 6 milyonluk kent 3 cm’lik kara yenik düştü. Ulaşım felce uğradı. Belediye Başkanı Bedrettin Dalan Meteoroloji’nin kendilerini yanılttığını söyledi ve “I am sorry” diyerek İngilizce özür diledi. Aynı gün, Uludağ’a giden Cumhurbaşkanı Kenan Evren otellerin doluluğuna bakarak “Türkiye’de çok zengin var” dedi.
1986- Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) af önerisini yetersiz buldu; “Af konusunda cömert davranılmasını” istedi. Bülent Ecevit affın ideolojik ayrım gözetmemesi gerektiğini belirtti; “SHP önerisi taraf tutmaktadır” dedi.
– Refah Partisi Eminönü İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada “müstehcen yayınları” eleştiren İstanbul İl Başkanı R.Tayyip Erdoğan: “Irz ve namusumuz Bab-ı Ali’de iğfal edilmiştir.”
1987- Uğur Mumcu ve Örsan Öymen F.Almanya’nın Bochum kentinde ‘Kaplancılar Cemaatı”nın lideri Cemalettin Kaplan ve müritleriyle görüştü.
1988 – Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde bulunan yaklaşık 2 bin tutuklu ve hükümlü, cezaevi koşullarını ve yakınlarıyla Kürtçe konuşturulmamalarını protesto için süresiz açlık grevine başladı. 150 kadar mahpus yakını da cezaevinden SHP il binasına yürüdü.
– Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ, hakkında soruşturma açılması için Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e başvurdu. 2000’e Doğru dergisinde çıkan MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) raporunda bazı iddialara adı karışmıştı. 2000’e Doğru dergisi toplatıldı.
– NETAŞ’ta işten çıkarılan 45 arkadaşlarının geri alınması için 30 saattir yemekhaneden çıkmayan yaklaşık 1.700 işçi, polisin müdahalesi öncesi eylemlerine son verip topluca 1 km. ötedeki Otomobil-İş Sendikası Ümraniye Şubesi’ne yürüyerek olaysız dağıldı.
1990- Prof. Muammer Aksoy’un öldürülmesini protesto için 6 cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler ile TAYAD ve DEMKAD’ın da aralarında bulunduğu birçok dernek yöneticisinin açlık grevleri sürüyor.
1991 – “Savaşa Hayır Platformu” üyeleri ile bazı milletvekili ve sanatçıların yer aldığı “Barış Treni”, Ankara’dan İncirlik’e hareket etti.
1994- İHD’nin Ocak ayı raporuna göre, Ocak ayı içinde 55 kişi faili meçhul cinayete kurban gitti, 10 kişi gözaltında kayboldu. İHD Genel Başkanı Akın Birdal insan hakları ihlallerinin artması nedeniyle bundan böyle aylık rapor yayınlamayacaklarını açıkladı.
1995 – Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Disiplin ve Ödül Yönetmeliği’ni açıkladı. Yönetmelik okul müdürlerine, kız öğrencilere bekaret kontrolü yaptırma yetkisi veriyordu. Türkiye’nin dört bir yanında “bekaret kontrolüne hayır” eylemleri başladı. İzleyen günlerde, Bakan Nevzat Ayaz kontrol yapılmayacağına ilişkin bir genelge yayınladı. Ancak, bekaret kontrolleri son bulmadı.
– Yaşar Kemal ve Erdal Öz “Düşünce Özgürlüğü ve Türkiye” kitabında yer alan Yaşar Kemal’in 2 yazısından dolayı DGM’de ifade verdi.
2000 – PKK’nin 2-3 Ocak arasında gerçekleştirdiği 7.Kongre’de Abdullah Öcalan’ın yeniden lider seçildiği, PKK’nın silahlı mücadeleyi bıraktığını ilan ettiği açıklandı. Örgütün silahlı kanadı ARGK’nin (Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu) adı da “Halk Meşru Savunma Kuvveti” olarak değiştirildi.
2002- Saime Göksu ve Edward Timms’in 10 yıldır üzerinde çalıştığı Nazım Hikmet biyografisi “Romantik Komünist” yayınlandı.
– Bolu/ Mengen Gökçesu beldesindeki maden ocaklarından 400 sendikalı işçinin çıkarılması yürüyüşle protesto edildi.
2003 – Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) üst düzey üç yetkilisi Halepçe’de bir suikastla öldürüldü. KYB’ye göre suikast Kaide’nin bölgedeki kolu olan Ensar el-İslam Örgütü gerçekleştirdi.
2005 – Kıbrıs Rum Kesimi’nin ana muhalefet partisi DİSİ’nin lideri Nikos Anastasiadis ilk defa Türkiye’ye geldi. DİSİ, geçen yıl Annan Planı’nın referandumunda Evet oyu kullanmıştı. Anastasiadis’in “Hükümetin Kıbrıs politikasına karşı çıkanların başında askerler geliyor” yorumuna Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, “Türk askerinin adada kalması siyasi bir karardır” diye yanıtladı.
– İspanya’nın başkenti Madrid’de kongre merkezinde, Kral Juan Carlos ile Meksika Devlet Başkanı Vicente Fox’un bir açılış yapması öncesinde bomba yüklü bir araç infilak etti. Polis, ETA’nın saldırıyı önceden telefonla haber verdiğini açıkladı.
– Dünya Doğa Koruma Örgütü,Türkiye’yi “en değerli 35 koruma bölgesi” arasına aldı. Örgüt,Türkiye-İran hattını “sıcak bölge” olarak tanımladı. Sıcak bölge, biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin ama tehdit altındaki yer demek.
2006 – Danıştay, okula geliş ve gidişlerde türban takan öğretmenin ana okulu müdürü olarak atanmasını sakıncalı bulan yerel mahkemenin kararını onayladı.
2007- İşsiz ve Güvencesiz Eğitim İşçileri Örgütlenme Girişimi’ne üye bir grup Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdü.
– Halkevleri İstanbul Şubesi üyeleri, Show TV’nin Levent binası önünde şovenizm ve Kürt düşmanlığını körükleyen “Kurtlar Vadisi-Terör” dizisinin yayından kaldırılmasını istedi.
– Galatasaray Postanesi önünde toplanan İHD İstanbul Şube üyeleri, vicdani retçi Halil Savda’nın Tekirdağ’daki 8.Mekanize Tugayı Disiplin Koğuşu’nda 1 haftadır işkence gördüğü iddiasıyla TBMM Başkanlığı’na mektup gönderdi.
2008- Türkiye’de, üniversitelere başörtüsüyle girilmesinin yolunu açan Anayasa değişik paketi 411 oyla Meclis’ten geçti.
– Uluslararası internet korsan grubu Anonymous, Scientology Kilisesi’ni protesto etti.
– ÖDP İstanbul İl Örgütü “Türbanın siyasi koz olarak kullanılmasına karşı” Taksim’de basın açıklaması yaptı.
2009- 12 yıl sonra yargıç karşısına çıkan Mehmet Ağar’ın Ankara’daki duruşması öncesi çeşitli parti, dernek ve kuruluşlar basın açıklaması yaptı.
2010- Direnişlerinin 58. gününde TEKEL işçilerinin Ziya Gökalp Caddesi’ne yapmak istedikleri yürüyüş polisçe engellendi.
2011- Pınar Selek’i yargılayan mahkeme Yargıtay’ın bozma kararına 3.kez direnerek Selek’in beraatini istedi
2012- Pinochet’yi tutuklatan, Arjantin cuntası döneminden subayları mahkum eden İspanyol yargıç Baltasar Garzon ülkesinde yasadışı telefon dinletmekten suçlu bulundu, 11 yıl meslekten men edildi.
-Fransa’da Jean Dujardin ve Gilles Lellouche’un oynadığı Les İnfidèles (Sadakatsiz) adlı komedi filminin afişlerinin kadının insan haklarını ihlal ettiği ve kadını aşağıladığı için kaldırılmasına karar verildi.
-Türkiye’de öğrencilerin hapishanede eğitimlerini aksatmaması için verilen araştırma önergesi AKP’nin oylarıyla reddedildi.
2013- Sosyalist Feminist Kolektif, Beşiktaş Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin önünde “Aile dışında hayat var” eylemi yaptı.
2014- İsviçre halkı, AB ülkelerinden göçü sınırlamayı öngören teklifi kabul etti.
2016- Hakkında yakalama kararı çıkarılan Fetullah Gülen’in, 5 Eylül 2014’teki konuşmasında “kişilik haklarını ihlal ettiği” iddiasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine açtığı 100 bin liralık manevi tazminat davası reddedildi.
2017- Genelkurmay Başkanlığı, Rus savaş uçağının Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde bir binayı kazaen vurduğunu, 3 Türk askerinin öldüğü, 11 askerin yaralandığını açıkladı.
2018- FETÖ davasında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 3 yıl 1 ay 15 gün, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.
2019- Özgün müzik sanatçısı Hakan Yeşilyurt, geçirdiği kalp krizi sonucu 46 yaşında iken hayata gözlerini yumdu.

 

10 ŞUBAT
1074- Divânu Lügati’t-Türk’ün, Türk kültürün ilk Türkçe dilinde yazılan sözlük eseri, Kaşgârlı Mahmut tarafından yazımı sona erdi.
1411- Yıldırım Bayezid’in oğullarından Süleyman Çelebi, Edirne’de kardeşi Musa Çelebi ve adamları tarafından öldürüldü.
1755 – Fransız yazar Montesquieu öldü.
1763 – İngiltere, Fransa, ve İspanya arasında Paris antlaşması imzalandı: Yedi Yıl Savaşları sona erdi.
1837 – Roman yazarı ve şair Alexandr Puşkin öldü.
1898- Bertholt Brecht doğdu.
1918- Sovyet hükümeti (Sovnarkom) bir kararname ile, Rus burjuvazisi ve toprak sahiplerinin dış borçlarını kayıtsız-şartsız iptal etti; iç tahvil sahiplerinin 10 bin rubleye kadar alacaklarının ise Sovyet hükümet tahvilleriyle değiştirilmesi kararlaştırıldı.
– Osmanli Padişahlarının 34.sü, “Hilâfet-i Osmaniye”nin 25. Halifesi olan Sultan II. Abdülhamid Beylerbeyi Sarayında vefat etti.
1929- Fidel Castro doğdu.
1947- Amerika Birleşik Devletleri özel bankaları Türkiye’ye kredi vermeyi reddetti.
– İtalya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Finlandiya Paris Barış Antlaşması’nı imzaladılar.
1948 – Sovyet sinema yönetmeni ve kuramcısı Sergei Eisenstein (50) hayata veda etti.
1950 – Komünistlik suçlamasıyla yargılanan üniversite öğretim üyelerinin davası sona erdi; Behice Boran ve Niyazi Berkes 3’er ay hapis cezası aldı. Pertev Naili Boratav beraat etti.
1956 – Türkiye’de ilk defa bir işçi sendikası “Emekli aylığı” tesis etti. Gemi Adamları sendikası, üyelerinden emekli olanlara ayda 50 lira maaş verecek.
1958- İstanbul Valisi Mümtaz Tarhan gece kulüplerinde striptiz yapılmasını yasakladı.
1962- Doğu-Batı arasında casus değiş tokuşu yapıldı; Sovyetler Birliği’nde hapis cezası alan Amerikalı pilot Gary Powers ülkesine verildi.
1963 – Toplantı ve Gösteri Hürriyeti hakkındaki 171 Sayılı Kanun kabul edildi
1969 – ABD 6.Filosu geceden Dolmabahçe ve Beşiktaş açıklarında demirledi. Sabahtan itibaren 3.500’ün üzerinde polis ve askerin koruma kordonu altında denizciler Dolmabahçe’den gruplar halinde şehre dağılmaya başladı.
Amerika Birleşik Devletleri 6. Filo’suna ait gemilerin İstanbul’a gelişi öğrenciler tarafından protesto edildi. İTÜ öğrencileri 6.Filo’yu protesto için Gümüşsuyu Yurdu’ndan Taksim’e çıkıp Atatürk Anıtı’nın önünde Bağımsızlık Andı” içti. Gümüşsuyu Yurdu’ndan yürüyüşe geçen gençlerden bir grup Amerikan Bankası’nı ve 6.Filo askerlerini taşıyan bir aracı taşladı, yoldan geçen araçların üzerine “6.Filo defol”,”Geldikleri gibi giderler”vb. yazılar yazdı. Polis müdahalesi sonucu 2 öğrenci gözaltına alındı. Dolmabahçe’nin askeri korumaya alınması üzerine İTÜ Öğrenci Birliği Başkanı Harun Karadeniz: “Bizim karşımıza Mehmetçiği çıkardılar. Türk ordusuyla ve halk çocuğu Mehmetçikle çatışmak istemiyoruz.” Ankara Zafer Meydanı’nda protesto eden bir grup genç ABD bayrağı yaktı, ODTÜ Öğrenci Birliği Atatürk Anıtı’na siyah çelenk bıraktı. Bursa’da da -İstanbul’da dağıtılan- bildiriler dağıtıldı.
6.Filo denizcileri akşam araçlarla Dolmabahçe’den çıkıp Tarabya ve Hilton Oteli ile İstiklal Caddesi bar ve pavyonlarına dağıldı. Gece Beyoğlu’nda duvarlara ABD ve 6.Filo aleyhtarı ifadeler yazılı kağıtla yapıştırıp bildiri dağıtan 4 Üniversite öğrencisi gözaltına alındı.
Gece yarısından sonra İstanbul’un meydanlarına dağılan ”Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği” üyeleri duvarlara ve elektrik direklerine büyük boy “Allah’a inananlar, komünizmle mücadelede birleşiniz. Anarşistlere fırsat vermeyiniz” yazılı renkli ofset afişler yapıştırdı.
1971 – Mehmet Ali Aybar ihraç talebiyle Türkiye İşçi Partisi (TİP) Haysiyet Divanı’na sevk edildi.
1974- Üniversiteye giremeyen ve 5 gündür İstanbul Üniversitesi önünde açlık grevi yapan gençlere 50 öğretim üyesinden destek geldi.
1976- 18 Ocak’ta oğlu evinde polis baskınında öldürülen baba Hasan Özkan, çatışma yaşanmadığını Noter’e tespit ettirdi.
– Memur olmayı kabul etmediklerinden SSK Beyoğlu Hastanesi’nden atılan 35 işçinin çadırda direnişi 48.gününde.
1977 – İstanbul Belediyesi memur ve işçi aylıklarını ödeyebilmek için emlaklarını satmaya başladı.
1980- TARİŞ Çiğli İplik Fabrikası’ndaki işgale karşı panzerlerle harekete geçen polislere Çimentepe Mahallesi sırtlarından ateş açıldı. Polis müdahalesi sonrası Çimentepe’ye doğru çekilen direnişçilere destek için gecekondu halkı barikatlar kurup polisle çatıştı. Çimentepe’den inen yaklaşık 500 kişilik bir grup ise TARİŞ Çiğli İplik Fabrikası yolunu barikatlarla kesip ateşe vererek polisin müdahalesini bir süre engelledi. Çimentepe Mahallesi’nde barikatları ateşe verip polisle çatışan halka karşı Foça’dan getirilen komando askerleri de devreye girdi. Çatışmalar sonrasında Çimentepe’ye giren polis ve askerler barikatları temizleyip Mahallede ev ev arama yaptı, 500 kişi gözaltına alındı. DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar: “Ülkeyi hızla iç savaşa götüren iktidar halkı silahlanmaya ve kendi savunmasını yapmaya mecbur bırakıyor.”
1981 – Genelkurmay Sıkıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyon Başkanlığı ”Türk vatanı aleyhindeki ısrarlı faaliyetlerini yurtdışında sürdüren” beş sanatçının (Cem Karaca, Selda Bağcan, Melike Demirağ, Şanar Yurdatapan ve Sema Poyraz) 13 Mart’a kadar dönüp teslim olmazlarsa vatandaşlıktan çıkarılacaklarına dair bildiri yayınladı. “Yurda dön” çağrısı yapılan 5 sanatçı arasında bulunan Selda Bağcan Almanya’dan döndüğü 1980’den beri Türkiye’den hiç dışarı çıkmadığını, hemen teslim olacağını duyurdu.
– Kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Kayseri’de bir yargıcın oğlunun öldürülmesinde “azmettirici olduğu” iddiası nedeniyle basın savcılığına ifade verdi. Türkeş, kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatının her türlü şiddet hareketine ve adam öldürmeye karşı olduğunu söyledi.
1987 – Yazar Aziz Nesin, Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine açtığı tazminat davası mahkemece reddedildi. Red gerekçesi olarak, cumhurbaşkanlarının “vatan hainliği” dışındaki suçlardan yargılanamayacağı gösterildi.
1989- Sergei Bondarchuk’un “Dünyayı Sarsan On Gün” filmi gösterime girdi.
1990- Yeniçeltek’teki grizu patlamasında ihmalleri görülen 3 yönetici tutuklandı. Yöneticiler linçten zor kurtuldu.
– “Dünyanın düz olduğuna, insanın çamurdan, kadının kaburgadan yaratıldığına inandırılmış bir insana dünyanın yuvarlak olduğunu kabul ettirebilmek mümkün değildir” (Şükran Ketenci’nin Cumhuriyet’te Türkan Saylan ile yaptığı röportajdan).
1991- Polisçe öldürülen Kocasinan Halkevi kurucularından Temel Coşkun için yapılmak istenen cenaze yürüyüşüne polis engel oldu.
– “Barış Treni” ile Adana’ya giden “Savaşa Hayır Platformu” üyeleri İncirlik’te basın toplantısı yaptı.
1993 – “Yorgun Savaşçı” filmi Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (TRT) yayına girdi. Film devlet televizyonu tarafından çekilmiş, ancak siyasi ve askeri otorite tarafından imhasına karar verilmiş ve 1983 yılında yakılmıştı. Kültür Bakanı Fikri Sağlar filmin yakılmaktan kurtulan tek nüshasını buldurttu ve yayına soktu.
1994- Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Münir Ceylan’ın Yeni Ülke gazetesindeki yazısından dolayı 20 ay hapse mahkum olmasını protesto ve düşüncenin suç olmaktan çıkarılması için Sendika’nın 24 şubesinin 12’sinde yaklaşık 300 yönetici 2 günlük açlık grevine başladı.
1995 – Et Balık Kurumu’nun, Hak-İş Konfederasyonu’na satış işlemi Başbakanlık’ça iptal edildi. Özelleştirme Yüksek Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Başbakan Çiller, “Kamu vicdanının rahatlatılması için Et Balık Kurumu’nun satış kararını iptal ettiklerini” açıkladı. Hak-İş Konfederasyonu, sadece arazilerinin değeri 11 trilyon lirayı bulan EBK’na, iki yıl sonra ödenmek üzere 1.5 trilyon vermişti. Hak-İş, işletme sermayesi olarak 500 milyon lira ucuz kredi istemiş, arazilerin yüzde 20’sini de satma hakkı elde etmişti.
– Meksika’da hükümet isyancı Zapatista Kurtuluş Ordusu (EZLN) liderleri için tutuklama emri çıkardı. Devlet Başkanı Zedillo, EZLN’nin lideri “Komutan Marcos”un gerçek kimliğini açıklamıştı.
1998- İstanbul DGM Savcılığı, DYP Elazığ milletvekili Mehmet Ağar ile DYP Şanlıurfa milletvekili Sedat Bucak hakkında 12’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.
1999- Yılmaz Güney’in “Yol” filminin galası ilk gösteriminden 17 yıl sonra, oyuncu kadrosunun da katılımıyla Beyoğlu sinemasında yapıldı.
– Magazin Gazetecileri Derneği’nin ödül töreninde konuşan Ahmet Kaya yeni albümünde bir Kürtçe şarkı söyleyip klip çekeceğini söyledi. Bir kısım davetlinin tepkisi üzerine halkların kardeşliği vurgulu bir açıklama daha yapan Kaya tepkiler büyüyünce salondan çıkarıldı.
2000 – İsrail, Filistinli tutuklulara işkence yaptığını resmen kabul etti. Beş yıl önce hazırlanan gizli servis (Şin Bet) raporlarını inceleyen parlamento komisyonu tarafından açıklandı.
2001 – Çek devlet televizyonu çalışanları parlamentonun genel yayın yönetmenliğine onayladıkları bir ismi getirmesi üzerine üç aydır sürdürdükleri grevi sona erdirdi.
2002- ABD, Kaide ile bağlantıları bulunmayan örgütleri de “gelecekte hedef alınabilecek örgütler listesi”ne dahil etti. Gerekçe olarak yıllardır bilinen ABD karşıtı tutumları gösterildi.Bu örgütler arasında Türkiye’deki Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi de (DHKP-C) bulunuyor.
2003- Bursa Savaş Karşıtı Platform üyesi 250 kişi ABD’nin Irak’a olası müdahalesine karşı “barış zinciri” oluşturdu.
2004 – Fransa parlamentosu, iktidar ve muhalefet işbirliğiyle devlet okullarında türban, kippa, haç gibi dini sembollerin tümünü yasaklayan yasayı 36’ya karşı 494 oyla kabul etti. Komünist Parti yasaya ret oyu verdi. Dini topluluklar tepkili.
2005 – Suudi Arabistan’da 40 yıl sonra yerel seçimler yapıldı. Kadınlar seçime sokulmadı.
– Çağdaş Amerikan tiyatrosunun en önemli yazarlarından Arthur Miller, 89 yaşında öldü. 1953’de yazdığı “Cadı Kazanı” oyununda, ABD’de Amerikan Aleyhtarı Faaliyetler Komitesi’nin komünizm soruşturmalarını eleştirdi. 1949’da Satıcının Ölümü ile Pulitzer ödülü aldı. Amerikalı sinema oyuncusu Marilyn Monroe ile evlenip ayrılmıştı. Arthur Miller 1985’de Harold Pinter ile İstanbul’a gelip Barış-2 davasını izledi.
2006 – Milliyet gazetesi yazarı Abdi İpekçi’yi öldürmek ve iki ayrı gasp olayı nedeniyle daha önce 36 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Ali Ağca, aynı davada yeni Türk Ceza Kanunu’ndan yeniden yargılandı. Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi, lehte hükümleri gözönüne alarak, Ağca’yı 21 yıl 8 ay hapse mahkûm etti.
2009- TBMM, ticaret gemilerini kaçıran Somalili korsanlarla mücadele gerekçesiyle yurtdışına birlik gönderilmesini öngören tezkereyi kabul etti.
2010- Türk-İş Genel Merkezi önünde toplanan direnişçi TEKEL işçileri meşaleler ve sloganlarla Sakarya Caddesi’ne yürüdü. DİSK’in her hafta Gezi Parkı’nda yaptığı oturma eyleminde Tek Gıda-İş üyeleri ve DİSK’liler TEKEL direnişine destek verdi.
– Yunanistan’da hükümetin krize karşı açıkladığı önlemleri protesto eden kamu çalışanları, ülke genelinde grev yaptı.
2012- Mısır’da sivil itaatsizlik çağrısı üzerine başkent Kahire’de ve İskenderiye’de askeri yönetimin, iktidarı sivillere bırakmasını isteyen göstericiler yürüdü.
– Yunanistan’ın başkenti Atina’da hükümetin Avrupa Birliği’nin baskısıyla onayladığı yeni kemer sıkma önlemlerini protesto eden göstericiler polisle çatıştı.
– Çin, internet üzerinden arkadaşına gönderdiği bir şiir nedeniyle 11 aydır tutuklu olan Çinli şair Zhu Yufu’yu, yedi yıl hapis ve üç yıl siyasi hak mahrumiyeti cezasına çarptırdı.
– İrlandalı yazar James Joyce’un yeni keşfedilen çocuk hikayesi “The Cats of Copenhagen”ın (Kopenhag’ın Kedileri) Dublin’deki Ithys Yayınevi tarafından yayımlanması, hikayenin orijinal metnini elinde bulunduran Zürih James Joyce Vakfı’nın tepkisine neden oldu.
2013- Avukatlara yönelik baskılar, Adana Barosu’nun öncülüğünde 30 baronun katıldığı mitingle protesto edildi.
2014- Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basesku, ülkede yaşayan Roman azınlığa yönelik 4 yıl önce kullandığı alçaltıcı ifadeler nedeniyle para cezasına çarptırıldı.
– Greif Çuval’ın Hadımköy ve Dudullu fabrikalarında DİSK/Tekstil üyesi işçiler fabrikaları işgal etti.
– 240 gündür yoğun bakımda olan Berkin Elvan için Taksim’de basın açıklaması yapmak isteyen Halk Cepheliler gözaltına alındı.
– Adana Valisi H.Avni Coş’un “O gavatı alın” diyerek şikayet ettiği iki genç için 2 ile 4 yıl arası hapis istemiyle dava açıldı.
– Akhisar Adnan Menderes Lisesi’nin kapatılarak İmam Hatip Lisesi yapılmasına karşı 5 bin 500 imza Valiliğe verildi.
2016- Nijerya’da, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin kaldığı kampa düzenlenen intihar saldırılarında en az 58 kişi öldü, 78 kişi yaralandı
2017- ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Trump yönetiminin 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına giriş yasağını geçersiz kılan mahkeme kararını oy birliği ile onayladı.
– Brezilya’nın Espirito Santos eyaletinde 6 gün süren polis grevi boyunca 113 cinayet işlendi.

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.