İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belleğimizde: 6 Temmuz

1517 – Hicaz, Osmanlı topraklarına katıldı. Emaneti Mübareke adıyla anılan İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah’a ait kutsal eşya, Yavuz Sultan Selim’e teslim edildi.

1535- ‘Ütopya’nın yazarı ve İngiliz devlet adamı Sir Thomas More, Kral VIII. Henry’yi İngiltere kilisesinin başı olarak kabul etmediği için idam edildi.

1885- Fransız bilimci Lois Pasteur (Lui Pastör)’ün bulduğu kuduz aşısı ilk kez insana uygulandı.

1893- Kısa hikaye yazarı, Fransız yazar Guy de Maupassant öldü.

1907 – Meksikalı ressam Frida Kahlo doğdu.

1917- Arabistanlı Lawrence, Arap isyancılarla Akabe kentine saldırdı.

1920- İzmit İngilizler tarafından işgal edildi.

1922- İngiliz Hükümeti Medeni hakimi hazırladığı özel bir raporu İngiltere’nin Dışişleri Bakanlığına sundu. Dışişleri Bakanlığına sunulan  rapor da, Kürt halkının bağımsızlık mücadelesine vurgu yapılarak, Kürtlerin bağımsızlıkları için, verdikleri mücadeleyle büyük kazanımlar elde ettiğini belirtti. Bağımsızlık düşüncesinin gelişmesinde, İran’da ki, Sımkoye Şikaki öncülüğünde verilen mücadelenin önemli rol oynadığı dile getirilen raporda, bu nedenle Kürtlerin hiçbir biçimde Irak’a bağlı kalmak istemedikleri, İngiltere Dışişlerî Bakanlığına iletildi. 

1924- Dr. Safiye Ali Hanım başkanlığında bir heyet Uluslararası Kadınlar Kongresi’ne katılmak üzere Londra’ya gitti.

1927- Danıştay göreve başladı.

1939- Ankara Bira Fabrikası İnhisarlar İdaresi tarafından satın alındı.

1942- Müttefik kuvvetler Almanları Mısır’da El-Alameyn’de durdurdu. Fas ve Cezayir’e İngiliz çıkarması yapıldı. Almanya Kuzey Afrika’dan çekilmeye başladı.

1947- Kızıl Ordu’da çavuş ve tamirci M.Kalaşnikov tarafından tasarlanan AK-47 piyade tüfeğinin üretimine başlandı.

1953- Edirne depreminde ağır hasar gören tarihi Edirne Saat Kulesi yıkıldı.

1957- Polisçe dövülen gazeteciler için bildiri yayınlayan Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi, “siyasi faaliyette bulunduğu” gerekçesiyle Sorgu Hakimliği kararıyla kapatıldı.

1960- Nobel Edebiyat ödülü sahibi Amerikalı romancı William Faulkner öldü.

1964 – Malawi, Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını ilan etti.

1965- Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu Meclis’de kabul edildi.

1967- Birleşik Amerika Yardım Teşkilatı (AID), Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ’nin genişletilmesinde kullanılmak üzere 22.3 milyon dolarlık kredi verdi.

1968- Öğretmenler Kurultayı’nda temel eğitimin sekiz yıl olması istendi.

– Bakırköy Savcısı, Derby işgalci işçileri için soruşturma başlatıp işgalin kaldırılması için polise emir vereceğini açıkladı. 

1969- “İnce Memed” romanının senaryosu sansüre takıldı. Romanın yazarı Yaşar Kemal: “Sansür Anayasa’ya aykırıdır” dedi. 

1971- Sıkıyönetim İstanbul’daki demiryolu işçileri grevini erteledi.

– Amerikalı siyah caz trompetçi Lois Armstrong öldü.

1972- Savcılık Bülent Ecevit hakkında soruşturma açtı.

Nihal Atsız, “Kürtçülük, Komünistlik” başlıklı bir yazısında ırkçılık yaptığı iddiasıyla 15 aya mahkum oldu.

1975- Cumhuriyet muhabiri Hikmet Çetinkaya Balıkesir/Ören, İzmir/ Kemalpaşa ve Manisa/ Ahmetli yakınlarında Fethullah Gülen yönetimindeki yaz kamplarına madenciymiş gibi girerek, ilkokul-lise arası yaşta bazı çocuklarla kamplarda aldıkları nurculuk eğitimi üzerine sohbet etti. 

1977- 4 partili “Milliyetçi Cephe” iktidarının yerini CHP iktidarına bırakmasına karşın, ülkücü memurların Milli Eğitim Bakanlığı koridorlarında silahla dolaşmaya devam ettiği bildirildi.

– Alaşehir/Yeşilyurt’ta Adalet Partili A.Işık, duvara CHP sloganları yazan 2 çocuğa ateş açtı; 13 yaşındaki N.Yarar hayatını kaybetti.

1978- İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcısı TÖB-DER üyesi Fahrettin Yılmaz’ın cenazesi Sirkeci Morgu’ndan alınıp vapurla Kadıköy’e geçirildikten sonra sendikalar, kitle örgütleri ve öğrencilerin katıldığı törenin ardından memleketi Manavgat’a gönderildi.

1979- Savcılık Milliyetçi Hareket Partisi hakkında 6 Temmuz 1979’da soruşturma başlattı. 

– Kısa adı Töb-Der olan Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği Giresun bölge avukatı Alaattin Aydemir öldürüldü.

1980- Çorum’da Mayıs sonunda başlayan olaylar Temmuz’un ilk haftasında iyice tırmandı. Gerilim, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak’ın öldürülmesiyle başlamıştı. Sağ görüşlüler, Alevi ve sol görüşlülerin oturduğu mahallelere saldırdılar. 29 Mayıs-6 Temmuz arasında aralıklarla devam eden olaylarda 48 kişi öldü. Direnen mahallelerde halk geceleri barikat kurup sabah kaldırıyor.

1982- Hollanda TV’sine verdiği demeç ve Der Spiegel dergisine yazdığı yazıdan dolayı yargılanan Bülent Ecevit 2 ay 27 gün hapse mahkum oldu. Ecevit’in mahkûmiyet kararı, Askeri Savcı ve Sıkıyönetim’ce temyiz isteminde bulunulmadığı takdirde kesinleşecek.

– Şair ve “Yeryüzü Kitabevi” sahibi Arif Damar, “Kitabevinde yasak yayın bulundurduğu” iddiasıyla evinden gözaltına alındı.

1988- Asil Nadir, Günaydın gazetesi ile sekiz günlük ve bir haftalık dergi çıkaran Veb Ofset yayın grubunu satın aldı. 

– 7 yıldır süren 1243 sanıklı Dev-Sol Davasında 180 sanık için idam istendi; 61’inin cezası müebbete, 31’ininki hapse çevrildi.

1990- Enflasyonun üzerinde fiyatı artan malların teşhirine başlandı. DİE, haziran ayı enflasyon oranı olan yüzde 1.4 oranının üzerinde fiyat artışı olan malları kamuoyuna teşhir etmek üzere bir liste hazırladı. Yetkililer bu uygulamayla keyfi fiyat artışlarının önüne geçilebileceğini bildirdiler. Bu mallar arasında petrol, tereyağı, dana eti, yoğurt, çimento, patates, portakal ve kolonya da bulunuyor.

1991- Dün gece kendilerini polis olarak tanıtanlarca evinden alınan HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’dan hala haber alınamadı. 

– Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Lale Aytaman Muğla valiliğine atandı. Aytaman, ilk kadın vali oldu.

– Yargılaması süren Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) Genel Sekreteri Haydar Kutlu (Nabi Yağcı): “Artık barış çağına girdik ve insanlık, tarihin değişim mekanizmasını ‘zor’ olmaktan çıkardı.” (Cumhuriyet’te Gencay Şaylan söyleşisi). 

1992- Midyat Cumhuriyet Savcılığı, 20 Nisan’da Midyat/Çalpınar’da 8 köylünün öldürülüp 9’unun yaralanması olayının Kutlubey köyü korucularınca yapıldığı saptadı, 10 korucu tutuklandı. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’ne göre fail PKK idi.

1993- Sivas’ta katledilenlerden 24’ü Ankara’da tören ve yürüyüşle toprağa verildi. Dikmen Caddesi üzerindeki Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi önündeki törene katılan DYP-SHP Koalisyonu’nun Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve SHP’li bakanlar yuhalandı, hakarete uğradı. Kortej TBMM önünden geçerken küçük bir grup taş attı, ıslıkladı ve bir süre oturma eylemi yaptı. CHP’li milletvekillerinin de katıldığı tören ve yürüyüşe hükümetin DYP kanadından ve diğer muhalefet partilerinden hiç kimse katılmadı. Sivas katliamı İstanbul, İzmir ve Adana’da protesto edildi. Adana’da yürüyüş yapmak isteyenlere polis müdahale etti, 4 kişi yaralandı. İst.Sultanahmet’te toplanan kamu sendikalarından bir gruba polis copla saldırdı, gazeteciler dahil çok sayıda kişi yaralandı.

1994- Türkiye’de 1992 ve 1993 yıllarında toplam 827 kişi, 1994’ün ilk 6 ayında da 457 kişi faili meçhul cinayetlere kurban gitti. 2 yıl içinde Batman’da 168, Diyarbakır’da 158, Silvan’da 120, Nusaybin’de 73 ve Kızıltepe’de 47 faili meçhul cinayet işlendi.

– Gebze’de Refah Partili belediyenin işten çıkardığı işçilerin direnişi 26.gününde.

1995- Asıl adı Mehmet Nusret olan yazar Aziz Nesin yaşamını yitirdi. Mizah, kısa öykü, tiyatro oyunu ve şiir dallarında pek çok yapıtlarıyla yurtiçinde ve yurtdışında birçok ödüle layık görülen Nesin, 1972’den beri hizmetlerini sürdüren Nesin Vakfı’nın da kurucusudur.

– Ankara Valiliği, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin şehrin simgesi Hitit Güneşi’ni “cami” ile değiştirme kararını reddetti.

– Ankara DGM’de görülen HADEP Davası’nı izlemeye gelenlerden alkışlı protesto yapan 250 kişi gözaltına alındı.

1996- Bağımsız-Federal Kıbrıs yanlısı gazeteci/yazar, şair Kutlu Adalı evinin önünde silahlı saldırıda öldürüldü. 

– Polis Galatasaray’da oturmak isteyen Cumartesi Annelerini bu hafta da engelledi, 25 kişi gözaltına alındı.

1997- Devlet bahçeli Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı seçildi. Kongrede; Bahçeli 697, Tuğrul Türkeş 487 oy aldılar.

– Bolivya/Vallegrande’deki kazılarda ortaya çıkarılan toplu mezarda bulunan Kübalı gerillaların iskeletlerinden ”elleri kesik olan” birinin çok büyük olasılıkla Che Guevara’ya ait olduğu öne sürüldü. Kazılar, Bolivya Devlet Başkanı Lozada’nın talimatıyla başlatılmıştı. 

1999- DİSK, KESK ve TÜRK-İŞ sosyal güvenlik politikaları ve işsizliğe karşı ortak eylem yaptı.

– Fırtına Vadisi üzerine yapımı planlanan HES inşaatı mahkeme kararıyla durduruldu.

– Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay intihar girişiminde bulundu. Uluğbay, 9 Temmuz’da verdiği ifadede, tetiği kendi iradesiyle çektiğini belirtti.

2000- 7.Uluslararası İstanbul Caz Festivali Küba’nın efsanevi grubu Buena Vista Social Club’ın verdiği konserle başladı. 

2001- F Tipi cezaevlerini protesto amacıyla ölüm orucu eylemlerini sürdüren 14 tutuklu ve hükümlünün daha cezaları 6 ay süreyle ertelendi. 

2002- Afganistan’da Bayındırlık Bakanı Hacı Abdülkadir Başkent Kabil’de vurularak öldürüldü. Hükümette Paştunlar ve Tacikler arasında denge unsuruydu. Türkiye’nin liderliğindeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) soruşturma başlattı.

2003- Irak Süleymaniye’de  Amerikan askerleri tarafından gözaltına alınan 11 Türk askeri serbest bırakıldı.

2004- ABD Irak Felluce’de Kaide bölgesel lideri Musab el-Zarkavi’nin saklandığını tahmin edilen evlerin üzerine iki ton bomba yağdırdı. Aynı aileden 12 sivil öldü.  

2005- Eski DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Fidan Diyarbakır’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. 

– Dersim Merkez Arman köyünde askerlerle MKP/ HKO mensupları arasında çıkan çatışmada Özlem Eker’in öldürüldüğü açıklandı. 

– 1 milyon 300 bin üyesi olan Uluslararası Mimarlar Birliği’nin (UIA) Altın Madalyası İstanbul’da düzenlenen törenle Japon mimar Tadao Ando’ya verildi. 1995’de Pulitzer Ödülü’nü de alan Ando resmi bir mimarlık eğitimi almamış.  

– AİHM, kapatılan Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan’ın açtığı davada Türkiye’yi haksız buldu. İfade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi.  

2006- Irak Kürdistan Bölge Hükümeti ve Microsoft şirketi arasında bir anlaşma imzalandı. Kürdistan Bölge Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani’nin imzaladığı anlaşma çerçevesinde Kürtçe Windows hazırlama çalışmaları başlatıldı.

– Çeşitli STK’lar Cumhurbaşkanı Sezer’e Terörle Mücadele Yasası’nda yapılan değişiklikleri veto etmesi çağrısı yaptı.

2007- Petrol-İş Sendikası, Petkim’in yüzde 51’inin satışına izin veren ihale komisyon kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı. “Alıcının kimliği üzerinde yaptığımız araştırmalarda, bir takım karmaşık ilişkiler ağı karşımıza çıkıyor” dedi.

2008- ”Ergenekon” soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen emekli orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon tutuklandı.

– TKP’liler, AKP iktidarı ve uygulamalarına karşı Tünel’den Galatasaray’a yürüyüş yaptı.

2009- Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın 10. duruşmasında, iki tanık, Dink’i öldürmekle suçlanan Ogün Samast’ın cinayetten birkaç gün önce ve cinayet sırasında yalnız olmadığını söyledi.

– Pendik INTO Denizcilik Tersanesi’nde 4 aydır ücret alamayan işçiler Tersane önünde protesto gösterisi yaptı.

– Bulgaristan’da genel seçimlerde sağcı GERB (Arma) Partisi kazandı.

2010- TBMM önünde Mersin ve Sinop’a yapılacak nükleer santrallere karşı oturma eylem yapan 58 kişi gözaltına alındı.

2011- Denizli’de, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü, Barış ve Demokrasi Partisi ile hak örgütlerinin düzenlediği basın açıklamasına katıldığı iddiaıyla 112 öğrenci hakkında, Emniyet Müdürlüğü’nün yazısını gerekçe göstererek soruşturma başlattı.

– Şarköy Mahkemesi, yerel yetkilileri “Pinokyo” masalı yoluyla eleştiren gazeteci Yakup Önal’ı 2 yıl 3 ay 4 gün hapse mahkum etti.

– İtalya’daki Verona Mahkemesi, dokuz Almanyalıyı 1944’de Modena bölgesinde 140’dan fazla sivili öldürdükleri iddiasıyla gıyaben yargıladı ve suçlu buldu.

2012- Trakya Halk Komiteleri “Tam Bağımsız Türkiye, Tertemiz Ergene İstiyoruz” sloganı ile Taksim’den G.Saray’a yürüdü. 

– 116 BEDAŞ işçisinin işe iadesi için DİSK, KESK, TMMOB, Tabip Odası ve Sendikal Güçbirliği Platformu yürüyüş yaptı.

– Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi 4+4+4 Yasası’na karşı ülke çapında imza kampanyası başlattı. 

– Arjantin’in devrik cunta liderlerinden ikisi “10 yaş altı çocukların kaçırılması- saklanması”ndan mahkum oldu.

– Öğrenci Kolektifleri’nin 7.Dikili Yaz Kampı’na karşı veliler Emniyet’ten aranarak “çocuğunuz terör örgütü kampında” şeklinde bilgilendirdi.

– Savcılık RedHack’i, logosunda orak çekiç olduğu ve manifestosu bulunduğu gerekçesiyle terör örgütü ilan etti.

2013- Taksim Dayanışması’nın “Parkımıza gidiyoruz” çağrısıyla bir araya gelenler, eylem başlamadan polisçe dağıtıldı. Polis saldırısının ardından Tophane’de “sopalı duyarlı vatandaş”, Talimhane’de “palalı mağdur esnaf” sahneye çıktı.

– Kanada’nın Quebec eyaletinde ham petrol taşıyan tren yetersiz fren kuvveti nedeniyle devrildi. Kaza sonrası meydana gelen patlamalar nedeniyle 47 kişi hayatını kaybetti.

2015- Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde işçileri taşıyan açık kasa kamyonet ile tırın çarpışması sonucu 13’ü kadın 15 tarım işçisi öldü.

2016- ABD Hükümeti, Kuzey Kore rejiminin” insan hakları ihlalleri yaptığı” gerekçesiyle Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hakkında yaptırım kararı aldı.

2017- Avrupa Parlamentosunda AB-Türkiye müzakerelerinin dondurulmasını öngören rapor 477 oy ile kabul edildi. 

Paylaş

Yorumlar kapatıldı.